Reklama

Odszedł Andrzej Miałkowski

Opublikowano:
Autor:

Odszedł Andrzej Miałkowski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Niewiele ponad miesiąc temu pisaliśmy o Andrzeju Miałkowskim, znanym historyku, działaczu społecznym samorządowcu, osobie mocno związanej z zakładem w Pudliszkach w bardzo radosnym kontekście, gdyż mieszkaniec Pudliszek otrzymał tytuł Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego przyznany, jak sam mówił: "przez środowisko, w którym żyję 60 lat" - czytaj TUTAJ.

Dziś z kolei, wspominanym zasłużonego mieszkańca naszego regionu w kontekście bardzo smuntym, gdyż Andrzej Miałkowski zmarł wczoraj w wieku 82 lat.

Ceremonia pogrzebowa śp. Andrzeja Miałkowskiego odbędzie się w kościele parafialnym w Pudliszkach we wtorek, 6 października o godz. 13.30, po czym jego ciało spocznie na cmentarzu parafialnym w Krobi.

Rodzinie i bliskim składany wyraz głębokiego współczucia. 

Andrzej Miałkowski urodził się w 1937 roku w Poznaniu i od wielu lat działał na rzecz społeczności gminy Krobia oraz upowszechniania wiedzy o historii regionu na terenie ziemi gostyńskiej. W latach 1939-1940 jako mały chłopiec był więźniem obozu „Lager Glowna” w Poznaniu. W 1945 r. zatrzymany wraz z rodziną przez Rosjan w Kole, mieszkał tam i ukończył szkołę. Po wojnie podjął studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, którą ukończył w 1959 r. Z wykształcenia magister chemii specjalizujący się w tematyce technologii żywienia.

W latach 1960-1997 pracował w Zakładach Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Pudliszkach, zajmując stanowiska kierownicze, w tym przez 18 lat był dyrektorem zakładu. Wielokrotnie odznaczany za zasługi w działalności zawodowej oraz w pracy społecznej m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Był członkiem Towarzystwa Kulturalnego w Krobi oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Chronimy Zabytki Ziemi Krobskiej”.

Przez dwie kadencje działał jako radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Krobi. W 2012 r. został odznaczony tytułem Zasłużony dla Gminy Krobia. Aż do śmierci członek zarządu i wiceprezes działającego od 1995 r. na terenie powiatu gostyńskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Nie Sami”.

Jako pasjonat historii regionu przez 60 lat pobytu na ziemi krobskiej zbierał dokumenty mówiące o historii zakładu w Pudliszkach i wsi Pudliszki. Przez lata starał się przybliżać mieszkańcom powiatu gostyńskiego postać Stanisława Fenrycha, twórcy pudliszkowskiego zakładu, napisał m.in. jego biografię "Stanisław Fenrych".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE