reklama

Odpust św. Walentego 2025 w Krobi. Na Biskupiznie "walentego" to prawdziwe święto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odpust św. Walentego 2025 w Krobi. Na Biskupiznie "walentego" to prawdziwe święto - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
58
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaMimo że 14 lutego 2025 roku, czyli w Kościele katolickim dzień wspominania świętego Walentego - biskupa i męczennika, uważanego powszechnie również za patrona zakochanych, przypada w tym roku w dzień roboczy, spora grupa wiernych z parafii świętego Mikołaja w Krobi zebrała się w miejscowym kościele, aby uczcić "walentynki". - Dla nas jest to bardzo ważne święto, w którym nawet gospodarze nie pracują, co na Biskupiznie rzadko się zdarza - mówią mieszkańcy ziemi krobskiej. W tym roku sumie odpustowej przewodniczył ksiądz Maciej Małyga, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej.
reklama

Kim był święty Walenty? Dlaczego uznawany jest za "patrona miłości"?

Święty Walenty urodził się ok. 175 r., a zginął w 269 r. w czasach prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Prawdopodobnie był katolickim kapłanem lub biskupem Terni. Nad jego grobem znajduje się znamienny napis: „Święty Walenty patron miłości”.

Według legendy św. Walenty miał być pierwszym duchownym, który pobłogosławił związek pogańskiego legionisty i młodej chrześcijanki. Troszczył się o godne, małżeńskie życie, które stało w sprzeczności z obowiązującymi pogańskimi zwyczajami. Chrześcijaństwo głosiło trwałość i nierozerwalność małżeństwa, dlatego św. Walenty stał się widomym znakiem sprzeciwu wobec rzymskich obyczajów.

reklama

Został stracony 14 lutego, a jego grób otoczono wielkim kultem i wzniesiono nad nim bazylikę. Od 496 r. wspomnienie liturgiczne św. Walentego jest obchodzone w dniu jego narodzin dla nieba.

Odpust św. Walentego w Krobi. "Nie miał ten kult tutaj łatwo"

Na krobskiej ziemi "walentynki" mają zupełnie innym wymiar, a święty Walenty czczony jest przede wszystkim jako patron chorych. Z jego kultem związanych jest też wiele momentów tutejszej historii.

Najpierw kaplica dobudowana przy kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja nazwana imieniem świętego Walentego musiała zostać rozebrana, gdy świątynia zaczęła się zapadać. Później zbudowana, przy Pałacu Biskupów w obecnym Parku imienia Jana Pawła II została zniszczona przez hitlerowców, którzy po rozpoczęciu II wojny światowej niszczyli wszelkie pomniki i miejsca kultu.

reklama

I wreszcie w roku 1993 relikwie świętego Walentego, które znajdowały się w kościele parafialnym w srebrnym relikwiarzu w kształcie trumienki o długości około 80-90 centymetrów, na kilka dni przed ówczesnym odpustem wyjęte z sejfu, skradziono.

Do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało - obszernie na ten temat CZYTAJ PONIŻEJ.

- Nie miał ten kult tutaj łatwo - komentuje równie ciekawą, co życie samego biskupa i męczennika, historię jego kultu na ziemi krobskiej, Łukasz Wajnert ze Stowarzyszenia Krobia.org.

reklama

DALSZA CZEŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIK - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

reklama

Suma i procesja z okazji odpustu św. Walentego w Krobi

Jak co roku, także i w tym, punktem kulminacyjnym odpust ku czci świętego Walentego była suma odpustowa, której przewodniczył ksiądz Maciej Małyga, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej.

Po mszy świętej wierni, na czele z dostojnikami kościelnymi przeszli w procesji dookoła kościoła św. Mikołaja.

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama