reklama

Obchody Dnia Kobiet w gminie Gostyń rozpoczęte. Imprezowa sobota

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Obchody Dnia Kobiet w gminie Gostyń rozpoczęte. Imprezowa sobota - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
48
zdjęć

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTrwa maraton imprez organizowanych z okazji Dnia Kobiet. Kurs salsy z instruktorem i porady kosmetyczne Mary Kay to tylko niektóre z niespodzianek, przygotowane przez męską część społeczności Brzezia na obchody święta pań, które odbyły się 2 marca w świetlicy wiejskiej. Równie hucznie świętowały mieszkanki sołectwa Kosowo. Tam „do usług” przez cały sobotni wieczór byli panowie.
reklama

Sobota, 2 marca 2024 r. w gminie Gostyń należała do pań, które rozpoczęły obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, przypadającego w kulturze europejskiej 8 marca. 

Dzień Kobiet w Brzeziu - makijaż, salsa i tort

W świetlicy wiejskiej w Brzeziu spotkało się ponad 100 kobiet. Zaproszone na imprezę panie zabrały ze sobą najlepszy humor, a na powitanie otrzymały drinka. Mężczyźni postarali się także o upominek, czyli kolorowy kwiatek w doniczce. 

W zastępstwie sołtysa powitalną mowę wygłosił Andrzej Juskowiak i szczerze życzył dobrej zabawy. 

W świetlicy pojawiło się stoisko kosmetyczne Mary Kay, dzięki temu wieczór urozmaicony został pokazem makijażu. Uczestniczki zabawy mogły uzyskać porady w kwestii odpowiedniego doboru kosmetyków pielęgnacyjnych, a ponieważ marzec jest miesiącem czerwonych ust, przedstawicielki Mary Kay podczas wykonywania makijażu mogły dobrać odcień czerwieni do każdej osoby, podpowiedzieć, doradzić i zdradzić odmładzające „sztuczki”.

Było także coś dla podniebienia – kulminacyjnym punktem był duży tort. O kalorie nie było trzeba się martwić, gdyż na parkiecie też sporo się działo. Podczas imprezy w Brzeziu odbył się pokaz salsy. Panie bacznie się przyglądały, by później przejść przyspieszony kurs nauki tańca z instruktorem, który okazał się świetnym wodzirejem, świetnie zgranym z DJ Karolem, który do późnych godzin nocnych zapewnił wyjątkowym kobietom dobrą zabawę na parkiecie.
Loteria fantowa z wartościowymi nagrodami dodała zabawie dreszczyku emocji. Główną nagrodą był rower miejski. 

W Kosowie na Dzień Kobiet panowie w roli kelnerów

Hucznie Dzień Kobiet świętowały również mieszkanki sołectwa Kosowo. Imprezę w świetlicy wiejskiej zorganizowali sołtys wraz z radą. Dopisywały humory. Do tego atrakcje: fotobudka 360, przepyszne dania i wypieki oraz loteria fantowa. Przerwy poświęcano na taniec - panie mogły wskoczyć na parkiet, na którym królowały biesiadne i taneczne hity. Paniom w sobotni wieczór dania i drinki podawała męska cześć społeczności Kosowa.

Dzień Kobiet. Czy wiecie, że...

Wbrew niektórym obiegowym opiniom Dzień Kobiet nie jest wymysłem i reliktem ideologii PRL. 

W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale z kolei w Tunezji kobiety świętują 13 sierpnia. Dla przykładu - 8 maja 1965 r. dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia (…) wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. (...)

Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W Polsce święto Dnia Kobiet zaczęto zauważać i obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak już nie 19 marca, a 8 marca. Data ta pochodzi podobno od strajku kobiet w Rosji, w 1913 roku, a później w 1917, które strajkowały mimo zakazu władz. Data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu wielu dziesięcioleci ONZ brała udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów i określaniu celów promujących podwyższanie statusu kobiet.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama