Biblioteka publiczna w Gostyniu nie pierwszy raz otworzyła "bramy" dla mieszkańców, którzy niekoniecznie muszą być czytelnikami. Na początku roku placówka zorganizowała "Tydzień bibliotek", teraz zaangażowała się w ogólnopolską akcję "Noc bibliotek". W sobotę, 7 października 2023 r., na rzecz wydarzenia przesunięto godziny otwarcia - chętni mogli tam przebywać od godz. 16.00 do północy.
"Czarodziejskie" wulkany na Nocy Bibliotek w Gostyniu
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się projekt pn. "W krainie wulkanów", który był realizowany w holu biblioteki przez grupę Laborak. Założycielka Marta Smolińska, popularyzatorka nauki, pracuje na wydziale biologii UAM w Poznaniu.
Na uniwersytecie przygotowuję zajęcia z biochemii. Tymczasem jako Laboraki robimy eksperymenty w szkołach i przedszkolach. W ten sposób przybliżamy naukę dzieciom, a towarzyszy nam hasło "To nie czary, to nauka!". Dziś do gostyńskiej biblioteki przyjechaliśmy z wulkanami - wyjaśniła Marta Smolińska.
Podczas zajęć, na początku przygotowano pokaz chemiczny. Wówczas wybuchały wulkany w 4 różnych wersjach. Był taki, z którego wydobywał się dym, z innego wydostawały się skały, których w pewnym momencie mnóstwo było w holu. Dzieci zobaczyły też wulkan, który zionął ogniem. I wreszcie pokazano wulkan, z którego wypłynęła gorąca lawa. Niektórzy stwierdzili, że to magia, a prowadzący prostowali:
- To jest nauka.
Następnie zainteresowani dostali do dyspozycji profesjonalny sprzęt laboratoryjny i sami robili doświadczenia. Małych gości było mnóstwo, 100 chętnych zgłosiło się do przeprowadzania doświadczeń.
Filip, ośmiolatek z Gostynia, przyjechał do biblioteki z mamą i siostrą, zabrał też koleżankę. Wziął udział między innymi w zajęciach laboratoryjnych.
Mama powiedziała, że bardzo fajne mogą być te warsztaty z wulkanami. Było rzeczywiście ciekawie. Najbardziej podobała mi się ta erupcja na początku, kiedy była ta piana, lawa. Później sam robiłem eksperymenty. Teraz układam puzzle, chociaż ogólnie nie za bardzo to lubię. Może zostaniemy do wieczora - opowiadał nam Filip po warsztatach.
Cały czas w gostyńskiej bibliotece coś się działo
Przez kilka godzin w gostyńska biblioteka oferowała jeszcze inne atrakcje. Cały czas coś się działo. Otwarto drzwi do wypożyczalni i czytelni dla dzieci. Tam najmłodsi czytali książki, bawili się z rodzicami lub rodzeństwem, układając puzzle lub grając w planszówki. Rodzice w tym czasie mogli wziąć udział w spotkaniu z Rafałem Kotomskim (dziennikarzem, pisarzem, rysownikiem, twórcą programów telewizyjnych, a także filmów dokumentalnych), który był gościem Nocy Bibliotek w Gostyniu. W rozmowie z dyrektorem Przemysławem Pawlakiem zaprezentował swoją najnowszą powieść „Uto”, która przenosi czytelnika w nieokreśloną czasem i miejscem rzeczywistość, pełną emocji, ironii, gorzkiej refleksji. W książce jest 8 ilustracji autora, zamieszczonych na specjalnych wklejkach. Zostały one zaprezentowane na cyfrowej wystawie towarzyszącej sobotniemu wydarzeniu.
Inauguracja projektu Cyfrowo & Cukrowo
Na piętrze, w Pracowni Grafiki Projektowej i Rysunku Cyfrowego, odbywały się warsztaty graficzne, prowadzone przez profesjonalnego grafika, Laurę Fornalik. Uczestnicy rysowali na wysokiej klasy tabletach graficznych, sztuk wizualnych, rysunku, projektowania, komiksu, ilustratorstwa. W ten sposób zainaugurowano projekt Cyfrowo & Cukrowo, dofinansowany przez markę Diamant w ramach programu pn. "Słodkie Łączy - Dobre Działania". Będą to darmowe zajęcia z rysunku graficznego, realizowane w gostyńskiej bibliotece przez 3 miesiące. Tematyka prac oscylować będzie wokół zagadnień związanych z cukrem i cukrownictwem. Zgłosiło się kilkanaście osób, które zdobędą umiejętności potwierdzone certyfikatem. Powstałe prace zostaną udostępnione na wirtualnych wystawach - m.in. na internetowych stronach i profilach biblioteki oraz w Mediatece.
Wystawa lutniowa
W sobotę odbył się też wernisaż wystawy obrazów "Barwa lutni", prezentowanych w holu biblioteki. Lutnie inspirują do dawna. Można je spotkać można na obrazach artystów rysowników i malarzy sięgających późnego średniowiecza, później renesansu, baroku, aż do współczesności. Ten instrument stał się też inspiracją dla uczniów szkół podstawowych z Gostynia i Goli, którzy stworzyli prace plastyczne w ramach X Festiwalu Lutniowego. Autorzy nawiązali do bajek, komiksów, życia codziennego czy sportu.Poza tym, wieczorem w salce kinowej odbyły się dwie projekcie filmowe, poprzedzone prelekcją Agnieszki Furman. Dzieciom oferowano spotkanie z Januszem Dodotem - twórcą teatralnym i aktorem, który później wystawił dla nich bajkę.
Komentarze (0)