reklama

Nietypowe, bo musicalowe jasełka w kościele w Starym Gostyniu. Z sercem wykonali je uczniowie ze szkoły w Daleszynie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Nietypowe, bo musicalowe jasełka w kościele w Starym Gostyniu. Z sercem wykonali je uczniowie ze szkoły w Daleszynie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
84
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaCudowne efekty dała praca nauczycielek Szkoły Podstawowej w Daleszynie z najstarszą młodzieżą z klas siódmej i ósmej. W próbach towarzyszyło im także młodsze koleżeństwo, uzdolnione instrumentalnie. W rezultacie powstała muzyczno-śpiewana opowieść o narodzinach Jezusa Chrystusa.
reklama

Musicalowe jasełka w Starym Gostyniu "tradycyjna forma przedstawienia o Bożym Narodzeniu młodzieży wydaje się już przedawniona" 

Jasełka w formie musicalu mieli okazję obejrzeć wierni parafii pw. św. Marcina w Starym Gostyniu. Wystawiono je 4 stycznia 2025 roku, w kościele po wieczornej mszy św. Przedstawienie rozpoczęło się występem uczniowskich aktorów, którzy wcielili się w rolę aniołów. Zaśpiewali utwór zespołu Nieboskłonni „Czy słyszysz już aniołów śpiew?”. Piosenka zwiastowała dobrą nowinę o narodzinach Mesjasza. W murach kościoła słychać było głośne i radosne „gloria” na cześć nowo narodzonego. Swoje myśli poprzez śpiew kolęd, pastorałek i innych pieśni przekazywała Maryja, Józef oraz pozostali uczniowie, którzy wcielili się w rolę aniołów, pasterzy i trzech monarchów.

reklama

 

- Trudniej jest zachęcić starszych uczniów szkoły podstawowej - z siódmej czy ósmej klasy do przygotowania tradycyjnych jasełek. Szkolnej młodzieży taka forma przedstawienia o Bożym Narodzeniu wydaje się już przedawniona - przyznała Alicja Tyrzyk, nauczycielka religii i logopedii w Szkole Podstawowej w Daleszynie.

To ona wraz z  Katarzyną Podgórską - nauczycielką muzyki i sztuki koordynowały przygotowanie jasełek, organizując nie tylko próby. Alicja Tyrzyk układała scenariusz spektaklu, uwzględniając umiejętności i zdolności młodzieży z klas VII i VIII daleszyńskiej „podstawówki”.  Przed ołtarzem w kościele wystąpiło również troje dzieci z klasy V, grając na pianinie i skrzypcach.

reklama

- Bardzo chętnie uczniowie to podłapali (...). Potrafią śpiewać, wręcz lubią to robić. Stąd też zrodził się pomysł, żeby wyśpiewać dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa Chrystusa. - wyjaśniła Alicja Tyrzyk. - Nie ukrywam, że co roku uczestniczę w koncertach „Kolędy świata” zespołu TGD - Trzecia Godzina Dnia. Utwory śpiewane i grane na scenie przez zespół mnie zainspirowały - uzupełniła.

Dlatego też, w grupie prezentowanych w musicalu pieśni i pastorałek, większość pochodzi z repertuaru TGD - jednej z najbardziej znanych i najdłużej działających w Polsce wspólnoty muzycznej, która wykonuje muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Przygotowania do spektaklu nie były zbyt długie. Jak poinformowały koordynatorki, bardzo intensywnie pracowały wraz uczniami przez ostatnie dwa tygodnie. 

reklama

- Sporo w kwestii realizacji scenariusza do przedstawienia, zawartych w nim scen i dialogów, młodzież zrobiła samodzielnie, ćwiczyła w domu, a uczniom pomagali rodzice. Stroje zasadniczo są przygotowane przeze mnie - lubię to robić. Pelerynki aniołów uszyłam nowe, a te z ubiegłorocznego występu służą dziś jako dekoracja - mówiła zadowolona Alicja Tyrzyk.

Muzyczne jasełka publiczności ze Starego Gostynia bardzo się podobały

Publiczności zebranej w kościele jasełka w nietypowej formie bardzo się podobały. Parafianie oglądali je z ciekawością, a na zakończenie nagrodzili gromkimi brawami uczniów i nauczycielki, którzy włożyli w przygotowanie bożonarodzeniowego widowiska mnóstwo serca i odwagi.

reklama

- Nic nie robi się samo, gdyby nie te dwie panie: Alicja Tyrzyk i Katarzyna Podgórska, nie byłoby tego przedstawienia. One są autorkami scenariusza, scenografii i choreografii. Jest jeszcze jedna sprawa - namówić najstarsze klasy szkoły podstawowej do tego, żeby chciały występować i śpiewać, to jest naprawdę sztuka. Serdecznie dziękuję drogie panie - powiedziała Małgorzata Kasprzak, dyrektorka szkoły.

Serdeczne „Bóg zapłać” grupa osób, która przygotowała jasełka, otrzymała też od ks. Mirosława Nowaka, proboszcza parafii pw. św. Marcina. Proboszcz wspomniał przy okazji świętgo Franciszka z Asyżu, który 24 grudnia 1223 r. zorganizował pierwszą w świecie żywą szopkę bożonarodzeniową, by oddać atmosferę świąt i wyjaśnić tajemnicę zbawienia. 

- Dobrze, że duch świętego Franciszka, który pierwszy w Greccio kilkaset lat temu urządził żłóbek betlejemski, aby przybliżyć ludziom Pana Boga, trwa też w naszym kościele. Dziękuję pani dyrektor z atmosferę w szkole, że takie wspaniałości mogły powstać. Przekonuję się, że mamy tam wspaniałą, uzdolnioną młodzież, chętną by przybliżać nam nowo narodzonego Jezusa - wyznał kapłan ze Starego Gostynia.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama