reklama

Szkoła w Daleszynie uczciła pamięć Czesława Miłosza. Nietypowy konkurs recytatorski, z udziałem rodziców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Szkoła w Daleszynie uczciła pamięć Czesława Miłosza. Nietypowy konkurs recytatorski, z udziałem rodziców - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
44
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSenat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, dlatego Szkoła Podstawowa w Daleszynie, by przypomnieć twórczość poety, zorganizowała konkurs recytatorski, który przyjął nietypową formułę. Uczniowie mogli zobaczyć i posłuchać recytujących przed komisją rodziców.
reklama

W 2024 r. przypada dwudziesta rocznica śmierci wybitnego poety, Czesława Miłosza. W uznaniu zasług poety w kształtowaniu polskiej literatury i języka, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. Pedagog szkolna Lidia Jakubiak, postanowiła uczcić pamięć polskiego twórcy i przygotowała konkurs recytatorski. Formuła wydarzenia przyjęła nietypowy charakter - oprócz wychowanków placówki przed publicznością wystąpili ich rodzice, a także nauczyciele. Mało tego, nie wszyscy uczniowie wiedzieli (może coś podejrzewali), że mama będzie recytowała „Miłosza”.

Jedna z mam, biorących udział w konkursie recytowała wiersz "Miłość":
Miłość to znaczy popatrzeć na siebie,
Tak jak się patrzy na obce nam rzeczy,
Bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu.
A kto tak patrzy, choć sam o tym nie wie,
Ze zmartwień różnych swoje serce leczy,
Ptak mu i drzewo mówią: przyjacielu (...) 

reklama

Publiczność usłyszała też inne utwory poetyckie. 

Przed szkolną publicznością i komisją konkursową zaprezentowało się 9 uczestników (troje rodziców, czworo dzieci i dwóch nauczycieli), przedstawiając wiersze uznanego polskiego poety, ale też prozaika, historyka literatury i dyplomaty, który w 1980 r. został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Zdarzyło się, że talent recytatorski pokazała zarówno mama, jak i córka. 

- Usłyszeliśmy utwory: "Wiara", "Nadzieja", "Miłość". Ktoś powinien jeszcze napisać wiersz „Odwaga”, dla tych osób, które recytowały. Dziękujemy im za tę odwagę - powiedziała Lidia Jakubiak, organizatorka konkursu. 

W recytowane utwory wsłuchiwały się członkinie komisji konkursowej, w skład której wchodziły przedstawicielki grona pedagogicznego, w tym dyrektor Małgorzata Kasprzak oraz reprezentantka społeczności uczniowskiej. Słuchający wierszy postanowili też uczestnikom przyznać tytuł „Recytatora publiczności”.

reklama

- Wystąpienie przed publicznością to zawsze jest jakiś stres. Mam doświadczenie z racji wykonywanego zawodu w wystąpieniach przed ludźmi, ale w tym przypadku trochę się cofnęliśmy do czasów szkolnych. Słuchacze, nauczyciele oceniający... - powiedziała jedna z mam.

W imieniu komisji, po - trudniej jak się okazało - naradzie wyniki konkursu przedstawiła dyrektorka szkoły w  Daleszynie.

- Nie jest tak łatwo przedstawić poezję, tekst utworu, kiedy nas słuchają młodzi ludzie. Mieliśmy w komisji różne zdania, mały „konflikt”, który szybko załagodziliśmy. Jednogłośni byliśmy w kwestii przyznania I miejsca, jesteśmy pod wielkim wrażeniem recytatorki. I powiem, że to wcale nie jest dobrze pokazać pani dyrektor, że się tak dobrze recytuje, bo natychmiast to wykorzysta - powiedziała.

reklama

  • I miejsce zajęła Marta Baksalary, nauczycielka
  • II miejsce Karolina Karkosz  uczennica
  • III miejsce zajęła Julia Nowicka - rodzic
Poza podium tytuł "Recytatora publiczności" przyznano Ewelinie Dolacie.

O poecie Czesławie Miłoszu słów kilka

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach - zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) - poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na czterdzieści dwa języki. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie.

reklama

Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Nazywany jest ,,Poetą ciężkich pytań egzystencjalnych. Dostrzega grozę istnienia ale jednocześnie piękno świata, zachwyca się istnieniem".

Poeta niezwykle cenił prywatność. Niewiele jest nawet zdjęć, na wykonanie których się zgodził. Czesław Miłosz należał do jednych z najtrudniejszych osób do przekonania, by pozwolił na zrobienie fotografii.

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo