Po ponad 60 latach rodziny doczekały się tego dnia
Nieprzypadkowo 1 marca wybrano na datę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Wiele lat musiało upłynąć, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W uzasadnieniu do projektu ustawy ustanawiającej święto państwowe pisano, że „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Od 13 lat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w całej Polsce.
Informacje: prezydent.pl
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM -KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Ważna część naszej historycznej spuścizny
W tym roku uroczyste obchody postanowiła zorganizować także gmina Krobia.
- Łączymy w nich kilka elementów, które - myślę - powinny przy takiej uroczystości mieć miejsce - tłumaczy M. Duda.
Uroczystości 1 marca rozpoczną się mszą święta w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja poświęconej pamięci bohaterów walki z komunizmem na terenie ziemi krobskiej. Następnie uczestnicy przeniosą się do Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT, gdzie referat historyczny dotyczący działalności Żołnierzy Wyklętych wygłosi pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.
- Będzie on poświęcony działalności grupy konspiracyjnej AK "Zawisza", gdyż "zawiszanie" są bezpośrednio związani z naszym terenem i można powiedzieć, że byli to nasi Żołnierze Wyklęci - wyjaśnia historyk.
Druga część uroczystości w KROB_KULT będzie związana z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu 4. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusz Kościuszki w Krobi.
- Myślę, że jest to ważny element naszej historycznej spuścizny, gdyż są to poniekąd spadkobiercy naszych bohaterów walki z komunizmem, z których wielu w młodości funkcjonowało w harcerstwie - dopowiada Mariusz Duda.
W tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Krobia udział wezmą także członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych.
Szczegółowe informacje dotyczące PROGRAMU uroczystości NA PLAKACIE PONIŻEJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.