Reklama

Najlepsza lekcja patriotyzmu

Opublikowano:
Autor:

Najlepsza lekcja patriotyzmu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Mieszkańcom gminy Pępowo zaprezentowano drugie, rozszerzone wydanie książki “Mroczny czas” napisanej przez Mirosławę Bigaj, w której zebrano historie losów mieszkańców tej gminy podczas II wojny światowej.

Pierwsze wydanie ukazało się w 2009 roku i spotkało się z dużym zainteresowaniem, nakład szybko się wyczerpał.

- Wiele osób dzieliło się ze mną swymi spostrzeżeniami, prosiło o zapisanie ich historii czy wprowadzenie drobnych poprawek w tekście – mówi autorka. Ponieważ nakład został wyczerpany, wójt gminy Pępowo, Stanisław Krysicki, zaproponował ponowne wydanie tej publikacji, rozszerzone o zdobyte w ciągu ośmiu lat nowe informacje.

- Wykorzystałam w nim kolejne prace moich uczniów, nowe wywiady i odnalezione w archiwum szkoły w Pępowie kroniki szkół w Babkowicach, Ludwinowie, Pasierbach i Pępowie uzupełnione przez nauczycieli tych placówek zaraz po wojnie – wylicza Mirosława Bigaj.

  Autorka, była w książce narratorem, a nawet, jak mówi sama o sobie, tkaczem, bo z relacji, które zbierała tkała obraz, dała słowną oprawę i spoiwo w formie komentarza. Opowieść utkana jest z prawdziwych ludzkich historii.


 Mirosława Bigaj, nauczycielka w pępowskiej szkole, wykorzystała w „Mrocznym czasie” 93 prace uczniowskie – o 22 więcej, niż w pierwszym wydaniu. Od kilkunastu lat zadaje swoim uczniom wypracowanie: „Losy mojej rodziny i mieszkańców mojej miejscowości w czasie II wojny światowej”. Sama także przeprowadzała wywiady, docierała do najstarszych mieszkańców. W nowej książce udało się uzupełnić listy wysiedlonych w dwóch wsiach: Gębicach i Kościuszkowie, ponieważ połączono informacje z dokumentacją prowadzoną po wojnie w urzędzie gminy z wywiadami wśród mieszkańców.


Owoc tych wywiadów, informacji, relacji, zapisków w kronikach, wypracowań, to dodatkowe nowe 30 stron „Mrocznego czasu”. Są też nowe zdjęcia. Książka ma nowy, większy format.

– Trzeciego wydania chyba już nie będzie. Pokolenie wojenne wykrusza się, są osoby, z którymi rozmawiałam, ale już nie zdążyłam zaprosić ich na promocję nowego wydania. To panowie: Walenty Hejduk z Pępowa, Marian Sobkowiak z Gostynia i Alfons Tobolski z Babkowic. Dlatego cieszę się, ze książka się ukazała. To dzięki wsparciu wójta, który zaproponował, aby napisać kontynuację. Tu jest dobry klimat dla takich spraw i chce się pracować – podkreśla Mirosława Bigaj.

„Mroczny czas” ukazał się 11 listopada, wydrukowano go w 300. egzemplarzach. Pierwszego dnia sprzedano 69 sztuk, a do dzisiaj ponad 150.Książka Mirosławy Bigaj "Mroczny Czas" - wydanie nowe rozszerzone, jest do nabycia w saloniku prasowym w budynku GOK lub w budynku Urzędu Gminy, Wydział Kultury i Sportu p. nr 5. Cena 15 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE