reklama

Nagrody wyśpiewane z pasją. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w ZSO w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Nagrody wyśpiewane z pasją. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w ZSO w Gostyniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
61
zdjęć

ZSO w Gostyniu. Laureatki Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPo raz kolejny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Ponad 20 uczestników - śpiewających zarówno w zespołach, jak i solo, zaprezentowało zdolności na bardzo wysokim poziomie - co do tego jury jest jednomyślne. Grand prix tegorocznej edycji zdobyła Laura Iwanowicz z ZSO w Gostyniu, za wykonanie utworu pt. Esy On Me, brytyjskiej piosenkarki Adele.
reklama

Wydarzenie ma charakter konkursu i organizowane jest w gostyńskim „ogólniaku” od wielu lat dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Przygotowania wspiera samorząd powiatowy oraz szkolna rada rodziców. W tym roku organizatorzy mogli liczyć także na Stowarzyszenie Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Gostyniu im. ks. F. Olejniczaka - "Omnes unum simus" oraz sponsorów.

Eliminacje do powiatowego etapu Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej odbywają się w poszczególnych placówkach, które zgłoszą chęć udziału. Impreza odbywa się pod hasłem „Piosenka nie zna granic”. Na scenie, przed komisją, stanęło 22 rozśpiewanych wykonawców (8 reprezentatnów szkół ponadpodstawowych) - w tej grupie były zespoły oraz soliści. W prezentacji utworów królował język angielski, jeden utwór zaśpiewano w języku hiszpańskim, w historii festowalu od czasu do czasu zdarzają się utwory wykonywane w języku niemieckim (najczęściej po niemiecku śpiewają reprezentanci szkoły nr 5 w Gostyniu).

reklama

- Uczestnicy zaprezentowali się rewelacyjnie. Jestem bardzo dumna z dziewczyn, które reprezentowały ZSO w Gostyniu, ale podziwiam wszystkich, bo uważam, że kiedy tylko stanęli na naszej scenie, już byli zwycięzcami. To jednak jest duża trema - podsumowała Małgorzata Czajka-Woch, nauczycielka języka niemieckiego, jedna z inicjatorów, a obecnie koordynatorka muzycznego wydarzenia w ZSO w Gostyniu. - Poziom był naprawdę wysoki i jako jury mieliśmy bardzo trudny orzech do zgryzienia, oceniając wykonawców. Cieszę się, że od wielu lat młodzież może na naszej scenie rozwijać pasje muzyczne - dodała.

11 kwietnia w auli ZSO w Gostyniu odbył się finał festiwalu, wraz z koncertem galowym. Zanim wręczono nagrody, dyplomy i statuetki, koordynatorka wydarzenia, a także przewodnicząca jury przekazały podziękowania oraz gratulacje dla uczestników i ich opiekunów. 

reklama

Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowali artystów, dziękujemy za przeprowadzenie eliminacji szkolnych i wybranie reprezentantów do etapu powiatowego. Cieszy nas naprawdę, że wielu z was powraca na naszą scenę. Świadczy to o tym, że festiwal jest wciąż atrakcyjny dla młodzieży - powiedziała Małgorzata Czajka-Woch, nauczycielka języka niemieckiego inicjatorka i koordynatorka muzycznego wydarzenia w ZSO w Gostyniu.

Cd. artykułu pod filmem

Oceniający zostali zaskoczeni przez biorących udział w Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej młodych ludzi.

- Z mojej strony przesyłam wam ogromne wyrazy uznania. Pomimo tego że musieliśmy wyłonić pierwsze miejsce, drugie, trzecie, to wiem że każdy z was wyszedł ze swojej strefy komfortu i świetnie zaprezentował się tutaj, na scenie - powiedziała Agnieszka Turkiewicz, przewodnicząca komisji konkursowej, przekazując gratulacje uczestnikom oraz ich opiekunom, którzy pracowali z nimi podczas przygotowań do muzycznych zmagań. 

reklama

Prowadzi chór w Państwowej Szkole Muzycznej w Gostyniu, uczy rytmiki, zajmuje się kształceniem słuchu, ale po raz pierwszy znalazła się w gronie jury i mogła spojrzeć na wykonawców okiem muzyka.  

Zauważyłam, że dzieci i młodzież, uczestniczący w festiwalu dobrze śpiewają, byli świetnie przygotowani. Pierwszy raz byłam w jury na tym festiwalu, ale nie tylko ja byłam mile zaskoczona. Organizatorzy sami przyznali, że w 2025 r. poziom był bardzo wysoki. To była spora niespodzianka, tym bardziej, że w szkolnym programie nauczania lekcji muzyki dla młodzieży nie ma zbyt wielu, nauka w przedszkolu mogłaby być również na wyższym poziomie. Po festiwalowych występach widać było, że uczestnicy pracowali w domu, a osoby, które ich przygotowywały, również włożyły w to całe serce - stwierdziła Agnieszka Turkiewicz.

reklama

Trema na scenie i stres zawsze towarzyszą występom przed publicznością, pewnie tym razem też zrobiły swoje.

Ale niektórzy umiejętnie sobie z tym poradzili i bardzo profesjonalnie zaprezentowali się na scenie. U każdego z uczestników widać było, że śpiewanie to jedna duża pasja, że robią to z zamiłowania (...) - uzupełnia jurorka.

Przewodnicząca festiwalowego jury przekazuje praktyczną radę dla śpiewających.

Jeśli bardzo to lubią, życzę, żeby śpiewali, cały czas ćwiczyli, ale z radością, zaangażowaniem, pod warunkiem, że śpiewanie będzie przynosiło wewnętrzną satysfakcję - mówi Agnieszka Turkiewicz. 

Laureatki Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Gostyniu o przygotowaniach

Laura - zdobywczyni głównej nagrody próbowała sił w śpiewaniu, w ubiegłym roku z zespołem, ale nie dosłała się do finału, dlatego teraz postanowiła uczestniczyć w festiwalu jako solistka. Do występu przygotowywała się z koleżanką - Patrycją zaledwie miesiąc. I obie zachwyciły jury. Wykonując utwór Rachel Zegler z filmu „Igrzyska śmierci”, Patrycja zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, natomiast Laura wykonując piosenkę pt. Esy On Me Adele tak zachwyciła jury, że przyznano jej grand prix.

- Wiedziałam, że będę brała udział i namawiałam Laurę, przekonywałam, bo wiem, że naprawdę umie śpiewać - zdradziła w rozmowie z nami Patrycja, która zaśpiewała utwór Rachel Zegler z filmu „Igrzyska śmierci”.

Dziewczyny przyznały, że w doborze repertuaru wspierają się wzajemnie, doradzają, organizując „małe przesłuchania” w gronie koleżanek. Po dyskusjach utwór zostaje idealnie dopasowany. Patrycja w przygotowaniach poprosiła o pomoc swoją siostrę - studentkę, która dopilnowała uczestniczki pod względem technicznym - artykulacji i wyraźnego śpiewu.

Trema pojawiła się na scenie, ale uczestnizki zgodnie stwierdziły, że mniejsza niż zazwyczaj. Obie wokalistki przyznały, że kiedy tylko dostały mikrofon do ręki, kiedy usłyszały pierwsze dźwięki, pochłonęło je śpiewanie. Wtedy zapomniały o stresie i starały się wykonywać utwory najlepiej, jak potrafią, zgodnie z wytycznymi nauczycieli i opiekunów.

WYNIKI POWIATOWEGO FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

kategoria szkoły ponadpodstawowe

  • I miejsce - Patrycja Klamecka ZSO w Gostyniu
  • II miejsce - Zofia Selwod, ZSOiZ w Krobi
  • III miejsce - Zofia Maćkowiak, ZSZ w Gostyniu

kategoria szkoły podstawowe

  • I miejsce - Maria Maleszka, Szkoła Podstawowa w Bodzewie 
  • II miejsce - Kornelia Śląska SP w Krobi
  • III miejsce - Patrycja Kryłowska - SP nr 2 w Gostyniu
 

GRAND PRIX przyznano Laurze Iwanowicz z ZSO w Gostyniu

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo