Reklama

Na Świętej Górze kolędowali dziś górale z "Ciupagi" [FILM + GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Na Świętej Górze rozbrzmiały dziś, w sobotę 8 stycznia tęskne góralskie nuty, a zaproszeni muzycy z „Ciupagi” śpiewali kolędy i pastorałki z licznie zgromadzonymi wiernymi. Darmowy koncert miał jednak charakter charytatywny, goście przy wyjściu ze świątyni mogli wrzucić dobrowolne datki dla małej Zuzi Suleckiej ze Smogorzewa, której rodzice od miesięcy zbierają brakujące miliony złotych na terapię genową w walce z SMA

Sobotnie popołudnie 8 stycznia w Bazylice Świętogórskiej w Głogówku, gm. Piaski należało do górali. Na specjalne zaproszenie braci Filipinów muzycy z kapeli „Ciupaga” przyjechali aż z Łącka w powiecie Nowosądeckim. Zaśpiewali tradycyjne kolędy, góralskie pastorałki, po polsku i po angielsku świąteczny szlagier a na koniec, wraz z wszystkimi zgromadzonymi gośćmi „Barkę” dedykowaną polskiemu papieżowi, św. Janowi Pawłowi II.

- Dzisiejszy radosny, piękny koncert ma charakter dobroczynny – podkreślił ks. Jakub Przybylski COr z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. - Przy drzwiach Bazyliki stoją wolontariuszki z puszkami, które proszą o wsparcie dla bardzo ciężko chorej małej Zuzi. Otwórzmy dla niej nasze serca! - apelował.

Zapytany po koncercie o historię, jak trafił na tę akurat kapele góralską, wyjaśnił:

- Dwa lata temu na YouTube wyświetliło mi się piękne wykonanie pieśni maryjnej „Pozdrawiam Ciebie Matko” i się wzruszyłem. Pomyślałem, że oni pięknie grają, ale i mają niesamowitego ducha i piękne serce – tłumaczył ks. Przybylski.

Zamarzył sobie wtedy, żeby tu do nas przyjechali. Okazało się, że muzycy z „Ciupagi” są z Łącka, a stamtąd pochodzi też brat Franciszek Kiklica z klasztoru, który ich znalazł w rodzinnych stronach i zaprosił.

- Jestem zachwycony dzisiejszym koncertem kolęd. Kolędy piękne, aranże wspaniałe, publiczność dopisała. Muzycy mieli doskonały kontakt z publicznością, wszyscy razem śpiewali i o to właśnie chodziło. Dziękuję artystom, sponsorom i wspaniałej publiczności – podkreślił duchowny.

Dodał też, że dzisiaj trwają w Katedrze Poznańskiej uroczystości związane z zakończeniem perygrynacji kopii Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Poznańskiej, więc ten koncert jest też niejako na pożegnanie.

Po koncercie wielu gości robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z muzykami i dziękowało za wzruszające chwile. 

- Przepiękna Bazylika, cudowna publiczność, wszyscy nas wspaniale przyjęli – mówił z przekonaniem Piotr Krzywdziński, lider zespołu „Ciupaga”. - Bardzo daleko ale warto było przyjechać. Są tu nasi krajanie, brat Franciszek i jedna siostra zakonna – oboje z Obidzy i miło było ich spotkać i również dla nich grać – dodał.

Nie znamy pełnej kwoty uzbieranej do 4 "puszek" po koncercie ale widząc chojność wiernych i kolejki do skarbon, mamy nadzieję podać sporą kwotę, bo mała Zuzia ze Smogorzewa potrzebuje wielu dobrych ludzi wkoło siebie i ich szczodrości.

AKTUALIZACJA [8.01.22, GODZ. 21.00]

Okazało się, że dzisiejsi goście nie zawiedli i do puszek z podobizną Zuzi Suleckiej trafiło dziś dokładnie 4997.73 zł!!!

- Pojawiłyśmy się tu na zaproszenie pana Leszka Jankowskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera - mówi Małgorzata Stachowiak, jedna z obecnych w świątyni wolontariuszek akcji #ZuziakontraSMA. - Ludzie byli bardzo  życzliwi, dziękujemy w imieniu Zuzi i jej rodziców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy