Reklama lokalna
reklama

Na pikniku będą ozoboty, lego i plamy na Słońcu

Opublikowano:
Autor:

Na pikniku będą ozoboty, lego i plamy na Słońcu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Sam pomysł Rodzinnego Pikniku Naukowego w Piaskach pojawił się w zeszłym roku w czerwcu. Ideą, która przyświecała organizatorom naukowego projektu była chęć przeniesienia tego, co dzieci w dużych miastach mają „na wyciągniecie ręki”, na grunt piaskowski. Zobaczyć choćby w cząstce atrakcje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy obserwatorium astronomicznego w Poznaniu nie ruszając się z Piasków.

Organizatorzy w Dzień Edukacji Narodowej, w który przypada wydarzenie naukowe, czyli w sobotę, 14 października zapraszają od godziny 11.00 dzieci i młodzież do Szkoły Podstawowej w Piaskach.

Na wszystkich chętnych będą czekały Ozoboty (którre już wkrótce znajdą się na wyposażeniu piaskowski szkół), czyli małe, ale bardzo inteligentne roboty, które zdobyły tytuł Zabawki Roku 2016 w Polsce, a także główną nagrodę w kategorii „Best Robot” na międzynarodowych targach w USA. Zwiedzić będzie można również szkolne obserwatorium astronomiczne z nowym nabytkiem - profesjonalną lunetą do obserwacji gwiazd.

Dzięki niej można na przykład zobaczyć plamy na Słońcu, zrobić zdjęcie i na przykład wstawić na Facebooka.

Na młodych techników będą czekały zestawy Lego Mindstorms, które pozwolą uczestnikom „liznąć” robotykę czy mechatronikę tworząc zautomatyzowane istoty, pojazdy, maszyny i wynalazki LEGO oraz nimi sterować. Łącząc klocki Lego z programowalnymi klockami, silnikami i czujnikami, można tworzyć modele, które będą chodzić, mówić, chwytać, myśleć, strzelać i robić niemal wszystko, co tylko sobie zwiedzający zamarzy. Oprócz tego będą porady na temat zdrowego żywienia, pierwszej pomocy oraz energii odnawialnej. Będzie można także poznać możliwości dronów i drukarek 3D.

Dla chętnych przygotowano mobilne obserwatorium i pracownię chemiczną. Od godziny 14.00 rozpocznie się drugi blok programowy - pokazy chemiczne w wykonaniu Mateusza Stockiego - dydaktyka i wielkiego popularyzatora nauk przyrodniczych. Impreza jest otwarta dla wszystkich.

Dla mieszkańców gminy Piaski przewidziano specjalne bezpłatne autobusy - harmonogram dojazdów znajdziesz TUTAJ które będą dowoziły chętnych na niecodzienne wydarzenie naukowe.

Rodzinny Piknik Naukowy w Piaskach został został włączony w Europejski Tydzień Kodowania, z którego jest współfinansowany.

Program imprezy - sobota, 14 października (Szkoła Podstawowa w Piaskach, ul. Drzęczewska 9)

godz. 11.00 – 14.00 - blok I

- Lego Mindstorms – pokaz możliwości działania, budowy i programowania z zastosowaniem zasad mechatroniki robotów

- Odnawialne Źrodła Energii – pokaza zasad działania

- Prezentacja dronów i drukarek 3D – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli

- Ozoboty – prezentacja robotów „OZOBOT” idealnych do szkolnych zadań dydaktycznych – zdobywca nagród na „Best Robot” w USA (zainteresowanie dzieci programowaniem)

- Obserwatorium astronomiczne – prezentacja teleskopu i fotografii wykonanych przy okazji obserwacji nieba (roll up) – w miarę możliwości obserwacja nieba (Projekt Działaj Lokalnie)

- Warsztaty dla rodziców na temat zdrowego żywienia – zapoznanie rodziców z zasadami zdrowego żywienia i wynikających z ich stosowania korzyści

- Nauka pierwszej pomocy – pokaz ratownictwa medycznego

- Mobile laboratorium – prezentacja eksperymentów – przykłady z otaczającego nas świata (3 pokazy)

- Mobilne planetarium

godz. 14.00 – 15.00 - blok II

 - Pokazy chemiczne – Kolorowy świat – warsztaty poprowadzi Mateusz Stoicki (podróż po krainie eksperymentów, zwrócenie uwgai na obecność nauki w życiu codziennym)

Organizator: Wójt Gmina Piaski

Sponsorzy: Gaz-System S.A., Bank Spółdzielcza w Gostyniu, Działaj Lokalnie, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Mondi Simet S.A., Nadleśnictwo Piaski, Powiat Gostyński

Patronat nad imprezą objęło „Życie Gostynia” oraz portal gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE