W sobotnie popołudnie (28 października 2023 r.) „zazieleniło się” na boreckim rynku. A to za sprawą wyjątkowych gości, którzy - w galowych mundurach w kolorze zielonym - gromadzili się przed tablicami upamiętniającymi powstańców wielkopolskich, ofiary II wojny światowej oraz przed wizerunkiem św. Jana Pawła II. Byli w tej grupie nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan oraz Nadleśnictwa Piaski, przedstawiciele okręgowego zarządu PZŁ wraz z pocztami sztandarowymi, członkowie zarządów i przedstawiciele kół łowieckich podlegających pod zarząd w Lesznie, a także delegacje wojskowych kół łowieckich z Wrocławia i Warszawy.
Zapowiadało się niecodzienne wydarzenie z okazji obchodów św. Huberta - patrona myśliwych, leśników, strzelców i jeźdźców, z udziałem m.in. Huberta Sławińskiego - członka Naczelnej Rady Łowieckiej oraz Pawła Lisiaka - łowczego krajowego.
Trzy ważne rocznice w 2023 roku, w tym stulecie powstania PZŁ
Uroczystość w Borku Wlkp. i jej oprawa, były wyjątkowe. W 2023 roku przypada bowiem 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 105. rocznica powstania wielkopolskiego oraz 100. rocznica powstania Polskiego Związku Łowieckiego
- Nie byłoby Polskiego Związku Łowieckiego, gdyby nie odrodziło się państwo polskie. Być może to nawet członkowie waszych rodzin podjęli niegdyś walkę o odzyskanie polskiej niepodległości. Ta walka trwała przeszło 100 lat. W różny sposób przygotowywano naród do odrodzenia. Mieliśmy I wojnę światową, powstanie, następnie wojnę polsko-bolszewicką, a skutkiem tego w wolnej Polsce odrodził się Polski Związek Łowiecki - przypomniał Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp., wspominając wydarzenia, które przyczyniły się do odrodzenia państwowości polskiej.
Borecki włodarz mówił też o działaniach, które sprawiły, że Wielkopolska została przywrócona do Polski.
- Jesteśmy winni naszym przodkom pamięć, jesteśmy zobowiązani wspominać o tych czynach, bo dokonali ich nasi dziadowie i pradziadowie, których marzenia o wolnej Polsce się ziściły - dodał.
Leśnikom, myśliwym i przyrodnikom życzył zdrowia, radości i pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
100-lecie PZŁ w Borku Wlkp. Paweł Lisiak jest dumny, że jest myśliwym
Natomiast Paweł Lisiak podkreślił, że uczestnikami powstań byli także myśliwi.
- W tych czasach broń myśliwska była tą, która zaczynała powstania - powiedział Paweł Lisiak.
Zwracając się do gości zapewnił o swojej dumie z tego, że jest myśliwym oraz z tego, co myśliwi robią dla ludzi i przyrody.
- Nie zapominają o swojej roli, która wiąże się przede wszystkim z utrzymaniem bioróżnorodności. To jest bardzo złe, że ktoś próbuje z nas zrobić ludzi, których jedyną pasją jest zabijanie (...). Nasi przodkowie przelewali krew za to, żebyśmy dzisiaj mogli tu być, prezentować nasze sztandary (...). Od zawsze jesteśmy tymi, którzy kontynuują przepiękną, polską tradycję, którzy są wierni ideałom: „Bóg, honor, ojczyzna”. Pracując codziennie chronimy dobra rolników i przemysłu. Myśliwi to ludzie, którzy przywrócili wiele gatunków zwierząt: wilk, żubr, łoś, ryś - bez myśliwych nie byłoby ich - uzupełnił łowczy krajowy.
Zaznaczył, że myśliwi mają zasługi również w najnowszej historii Polski - zredukowali afrykański pomór świń i jako jedyni wciąż aktywnie biorą udział w walce z chorobą. Myśliwi stanowią teraz łącznik pomiędzy zurbanizowanym, rolniczym i uprzemysłowionym światem, a przyrodą, którą starają się zachować w jej dzikim, naturalnym kształcie.
- To nie przypadek, że w 2022 roku otrzymaliśmy symbol odpowiedzialności społecznej za naszą działalność. W społeczeństwie jesteśmy ważni, nieodzowni - podkreślił Paweł Lisiak.
Uroczystości w kościele na Zdzieżu
Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowymi na boreckim rynku, uczestnicy jubileuszowych obchodów przeszli do sanktuarium maryjnego na Zdzieżu, gdzie - na chwałę polskiego łowiectwa - odbyła się Msza Hubertowska, koncelebrowana przez proboszcza ks. Tadeusza Lorka oraz ks. Sławomira Grośtego, dziekana dekanatu krobskiego, który sam jest myśliwym i lubi mówić o sobie „wśród przyrody wzrastałem, pośród lasów, pól, łąk, pośród zwierzyny”.
- W swojej nieskończonej miłości Pan Bóg dał nam piękny świat, który nas otacza. Człowiek, żyjąc na tym świecie, ma wobec niego wielki obowiązek - żeby tego świata nie zniszczyć, ale jednocześnie - proszę to zapamiętać - ten świat został nam dany po to, żeby nam służył. Trzeba więc, abyśmy zachowali całe jego bogactwo, a jednocześnie abyśmy z niego czerpali (...). Nieraz można odnieść wrażenie, jakby ktoś próbował nam wmówić, że rolnicy, przyrodnicy, myśliwi, ekolodzy to grupy, które właściwie się wykluczają i sobie przeszkadzają, nieraz ze sobą walczą. To prawda, zdarzają się niekiedy jakieś smutne historie, ale one wynikają z naszej ludzkiej małości - zauważył w homilii ks. Sławomir Grośty.
Po zakończeniu mszy świętej, myśliwi pozostali w kościele, by wziąć udział w ceremonii wręczania odznaczeń i medali za zasługi dla polskiego łowiectwa, przyznanych przez kapitułę odznaczeń łowieckich. [LISTA ODZNACZONYCH POD ARTYKUŁEM] W kościele można było również usłyszeć słowa ślubowania tych miłośników przyrody, którzy właśnie przystąpili do grona polskich myśliwych.
- Ślubuję uroczyście przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachować tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego - słowa te początkujący myśliwi kierowali do świętego Huberta.
- Na chwałę polskiego łowiectwa bądź prawym myśliwym, niech ci bór darzy! - usłyszeli w odpowiedzi.
Na zakończenie odbył się koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu prof. Andrzeja Ogórkiewicza - solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu, a towarzyszył mu Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej PZŁ, pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka.
Odznaczenia przyznane podczas uroczystej Mszy Hubertowskiej w Borku Wlkp.:
Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Artur Demski
- Marek Grześkowiak,
- Stanisław Grześkowiak
- Katarzyna Idczak-Popielas
- Maciej Kwaśniewski
- Bogdan Matyla
- Andrzej Musielak
- Mirosław Musielak
- Piotr Praczyk
- Ireneusz Szydlewski
- Kołowo Łowieckie nr 17 Dzik Wąsosz
- Wojciech Kierzonka
- Jan Praczyk
- Marek Poloszyk
Złoty Medal Zasługi Łowieckiej
- Grzegorz Brzeskot
- Edward Grobelny
- Władysław Praiss
- Mirosław Walczak
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.