reklama

Można wypoczywać w miejskim lesie? Pewnie, że można...

Opublikowano:
Autor:

Można wypoczywać w miejskim lesie? Pewnie, że można... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

„Paśnik kulturalny”, „Leśne widokówki”, „Leśny przepysznik”, „Na leśnej polanie tańce i harcowanie” - to wszystko przygotowano dla dzieci na skwerze przed ośrodkiem kultury w Borku Wlkp. Team M-GOK, jak każdego roku wymyślił kreatywne wakacje w mieście dla najmłodszych (ale nie tylko) mieszkańców gminy. Cała leśna strefa rekreacji powstała w miejscu, gdzie w ubiegłym roku było podwórko, a dwa lata wcześniej - plaża.

Twórcy lasu w mieście zachęcają do odwiedzania zielonych terenów, rymując: „Otwórz się na las, odwiedzaj nas!”.

- Strefa rekreacji jako przestrzeń oddana mieszkańcom, czynna jest codziennie. Jest otwarta dla ludzi, mogą tam odpocząć, ale też aktywnie spędzić czas - mówi Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK.

Furorę robi krykiet, czyli gra stworzona w połowie przez dzieci (podczas zajęć wykonywano specjalne zwierzątka „z dziurą”) pod okiem animatorek. Przygotowano też inne wielkoformatowe gry.

- Cała przestrzeń pomyślana jest w ten sposób, żeby las wydawał dźwięki. Podczas jednych zajęć zaproponowaliśmy zabawy muzyczne. I tak marakasy, dzwonki, bębenki, pudełka akustyczne zagościły w leśnej przestrzeni. I każdego dnia oddawane są do zabawy do użytku dzieciakom. Stąd właśnie, oprócz śpiewu ptaków, który mechanicznie każdego dnia jest odtwarzany w naszym lesie, dzieci przychodzą i grają. Jest to świetna zabawa, ale też rozwój umiejętności instrumentalnych, muzycznych oraz wrażliwości na dźwięk - wyjaśnia dyrektor MGOK w Borku.

Podczas wakacji chętnym zaproponowano szereg warsztatów. Wszystkie zajęcia cieszą się bardzo dużą popularnością. Ze względu na Covid-19 grupy uczestników muszą być ograniczone liczbowo. Prawie taka sama liczba dzieci, jaka bierze udział w zajęciach, czeka również na lista rezerwowych. Instruktorzy ośrodka kultury wpadli na pomysł, by liczbę tych zajęć zwiększyć tak, żeby duża grupa uczestników mogła wziąć w nich udział.

- Mamy też pomysł, aby na finał wakacji, na strefie rekreacji coś się zadziało, ale o szczegółach na plakacie wkrótce - mówi dyrektor Chojnacka.

„Na leśnej polanie tańce i harcowanie” to taneczne i ruchowe warsztaty dla dzieciaków, z elementami dziecięcej jogi oraz aerobiku. Leśne warsztaty kulinarne pn. „Leśny przepysznik” to była niespodzianka. Zaskoczyło uczestników przygotowanie leśnego runa z wykorzystaniem serka mascarpone i szpinaku.

- Dzieciaki dopiero po skonsumowaniu tego dania dowiedziały się, że użyto do niego szpinaku. Ku zdziwieniu wszystkich, bardzo im to zasmakowało - wyjaśnia Justyna Chojnacka.

W miejskim lesie odbywają się też warsztaty plastyczne „Skarby z lasu natury w ośrodku kultury”. Dzięki nim przybyło zwierzątek w lesie. Są też warsztaty młodego chemika. Wtedy dzieciaki pod okiem instruktorów wykonują proste eksperymenty. Wszystko to dzieje się na tle lasu i galerii. Przed boreckim ośrodkiem kultury powstała jedna wielka widokówka z leśnych wypraw mieszkańców.

- Z całej gminy, a także spoza jej granic napłynęły do MGOK-u zdjęcia przyjaciół przyrody, z ich leśnych eskapad. Ogromna galeria robi wrażenie - zapewnia dyrektor MGOK.

Niezwykle żywiołowymi zajęciami były warsztaty łączące elementy zajęć sportowych oraz ekologicznych pn. „Leśna ścieżka zdrowia - ona sił tobie doda”. MGOK w Borku ma propozycje również dla osób dorosłych. Odbywają się zajęcia gimnastyki, a także warsztaty o tematyce leśnej. Uczestnicy wykonali bardzo popularny ostatnio las w słoiku. Dzieła mogli zabrać do domu, jako świetną pamiątkę, ale też element dekoracyjny swoich mieszkań.
 



W sierpniu kolejne zajęcia. Spotkania będą odbywały się w każdy wtorek o godz. 10.00. Przed udziałem w zajęciach, konieczny jest zapis dziecka przez opiekuna oraz wypełnienie listy uczestników i karty zgłoszeń

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE