Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w roku 966 uważane jest za najbardziej przełomowe wydarzenie w dziejach naszego kraju. Stanowiło ono podstawy państwa polskiego i znacznie wpłynęło na jego rozwój. Przyjęcie religii chrześcijańskiej zapewniło nam pełnoprawne miejsce we wspólnocie państw chrześcijańskich ówczesnej Europy. Zgodnie z ówczesnym obyczajem, chrzest tak ważnej osoby powinien odbyć się w Wielką Sobotę. W 966 roku przypadała ona 14 kwietnia – stąd prawdopodobna data chrztu Mieszka i jego dworu.
Aby zagłębić się w historię i poznać nowe fakty jej dotyczące, w poniedziałek (4 kwietnia), w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu zorganizowano sesję popularnonaukową z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Skierowano ją głównie do uczniów oraz przybyłych gości. Pomysłodawcą i główną organizatorką sesji była Justyna Jurdzińska - nauczyciel j. polskiego oraz Wiedzy o Kulturze w gostyńskim liceum.
Na to spotkanie zaproszono gości specjalnych, którzy przybliżyli zebranym ciekawe fakty, dotyczące chrystianizacji ziem polskich. Prelegentami byli: prof. dr hab. Tomasz Jasiński (UAM) - „Dlaczego Mieszko I się ochrzcił”, prof. dr hab. Czesław Grajewski (UKSW) - „Konsekwencje przyjęcia chrześcijaństwa dla kultury muzycznej Polski”, prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak (Uniwersytet Zielonogórski) - „Czy w monarchii piastowskiej istniał obrządek rzymsko-słowiański? Przyczynek do dziejów chrystianizacji Polski”, dr Jan Miłosz (UAM) - „Rok 1966 - Milenium Chrztu Polski a Tysiąclecie Państwa Polskiego”.
Ponadto na ten dzień przygotowano wystawę okolicznościową oraz interaktywną. Zebranych powitał chór szkolny LO.GOS, który wykonał „Bogurodzicę” oraz „Gaude Mater Polonia”. - Szanowni państwo, sejm RP jednomyślnie ustanowił rok 2016 rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. Na szkole, której głównym zadaniem jest nauka i wychowanie młodych pokoleń, spoczywa obowiązek kształtowania postawy obywatelskiej, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu. Celem dzisiejszej uroczystości jest zatem uczczenie jubileuszu oraz przybliżenie politycznego, społecznego i religijnego kontekstu chrztu, przyjętego przez Mieszka I oraz podkreślenie zasługi chrztu w kształtowaniu się kultury polskiej – zwracała się do zebranych dyrektor liceum, Lucyna Tęga.
Więcej przeczytasz w Życiu Gostynia.