reklama

Mnóstwo akcji z okazji Dnia Ziemi w Gostyniu. Nasadzanie, dopieszczanie, recykling

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW Gostyniu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, odbyło się kilka akcji ekologiczno-recyklingowych. Zorganizowano nasadzanie i uzupełnianie zieleni przed GOK Hutnik, warsztaty upcyklingu, ekologiczny tuning ciucha. A to nie wszystko.
reklama

Spontanicznie na powitanie Dnia Ziemi

Obchody Dnia Ziemi w naszym mieście rozpoczęto zupełnie spontanicznie. Od rana pracownicy ośrodka kultury, wspólnie z dzieciakami z Gostyńskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży (jednej z sekcji działających przy GOK Hutnik), odświeżali teren zielony przy placówce. 

Było to przede wszystkim podyktowane faktem, że dziś jest Dzień Ziemi, a my spotykamy się w tylko soboty. I tak, dzieci pomogły nam dosadzić trochę nowych roślin, a także odświeżyć oraz wypielęgnować po zimie miejsca zielone. Akcja wypadła rewelacyjnie, dzieci super się zaangażowały i jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi prowadząca „uniwersytet” Honorata Jankowiak, kierownik działu animacji i upowszechniania kultury w Hutniku.

Głównie uzupełniono rośliny w gazonach znajdujących się wzdłuż tarasu, a także wzdłuż ścieżki dochodzącej do ul. Robotniczej. 

Ponadto, przycięliśmy rośliny, dołożyliśmy świeżej kory, dosadziliśmy trochę bratków. To takie nasze wewnętrzne działanie, zorganizowane spontanicznie, poza imprezami zaplanowanym na kwiecień - wyjaśnia Honorata Jankowiak. 

Samonawadniające się doniczki wykonywały dzieci w GOK Hutnik

W ośrodku kultury w Gostyniu odbyły się również eko-warsztaty dla dzieci "Ziołowe TRIO, czyli upcykling w praktyce". Przygotowano je z myślą o upowszechnianiu proekologicznych zachowań. W sali, gdzie odbywały się zajęcia, pachniało tymiankiem, a młodzi uczestnicy wykonywali samonawadniające się doniczki ze szkła odpadowego. Instruktorkami były panie ze sklepu artystyczno-rękodzielniczego Sawianki. 

- Upcykling to nadanie drugiego „nowego życia” przedmiotom, które wydają nam się niepotrzebne - inaczej mówiąc surowcom odpadowym. Wykorzystaliśmy w tym przypadku butelki od wina. Chciałyśmy pokazać, że tego rodzaju zużytych odpadów nie trzeba wyrzucać. Ponieważ są estetyczne, funkcjonalne i dlatego można im nadać drugie życie. Zatem butelki po winie są proekologiczne - mówiła jedna z Sawianek.

Butelki zostały pocięte, krawędzie wyszlifowano, prowadzące dostarczyły też rośliny i inne elementy potrzebne do wykonania samonawadniającej się doniczki.

Na zajęciach dzieci mogły sprawdzić swoje zdolności manualne, pozyskały też ciekawą wiedzę na temat szkła i możliwości jego ponownego wykorzystania. W przygotowanych butelkach samodzielnie wykonały element nawadniający (sznurek i siateczka), a następnie sadziły roślinki - po wyciągnięciu z doniczki tak musiały uformować i przedłużyć system korzeniowy rośliny, z wykorzystaniem ziemi, by można było wsadzić ją do butelki. Zadaniem końcowym było udekorowanie wykonanych doniczek. W ramach zajęć każdy uczestnik wykonał "Trio", czyli 3 odrębne doniczki z różnymi roślinami: bluszczem, tymiankiem i sukulentem - tzw. gruboszem. 

Karina z Gostynia, ósmoklasistka z przyjemnością wzięła udział w zajęciach. Trzy ozdobione doniczki postawi w pokoju, gdzie kwiatów doniczkowych ma już mnóstwo. Lubi je i wie, jak o nie dbać. W przyszłości chciałaby projektować ogrody, dlatego do dalszej edukacji wybrała kierunek technik architektury krajobrazu.

Nadali "drugie życie" odzieży

Częścią akcji GOK Hutnik „Kwiecień dla ziemi” były również warsztaty pn. „Ekologiczny tuning ciucha - malowanie na ubraniach”. Na zajęciach, które z okazji Dnia Ziemi prowadziła Magdalena Korniłowicz, uczestnicy nauczyli się malować na tkaninie. Zainteresowani przyszli z używaną odzieżą, którą mają w szafie - np. koszulkami, które im się znudziły. Prowadząca pokazała, że rzeczy nie trzeba wyrzucać, za to można kreatywnie je przerobić

Wszystkie akcje i warsztaty, jakie odbyły się 22 kwietnia z udziałem lub współudziałem GOK Hutnik, zostały przygotowane w ramach II edycji wydarzenia „Kwiecień dla Ziemi w Hutniku”. Do nich należy również giełda rzeczy używanych - CZYTAJ TUTAJ.

Warto zaznaczyć, że w ramach obchodów Dnia Ziemi, mieszkańcy mogli z tarasu GOK Hutnik zabrać sadzonki drzew (buki, klony, lipy), które podarowało Nadleśnictwo Piaski. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama