reklama

Mimo epidemii należy pamiętać

Opublikowano:
Autor:

Mimo epidemii należy pamiętać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W tym roku w Gostyniu i pozostałych miejscowościach powiatu gostyńskiego obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie będą organizowane w takiej formie, jak dotychczas. Wiąże się to z pandemią koronawirusa, z obawą przed skutkami, jakie może wywołać zarażenie wirusem.

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju bardzo ogranicza możliwość organizacji wielu wydarzeń, w tym uroczystości patriotycznych. Samorządy nie rezygnuje z nich jednak całkowicie -niektóre zmieniają ich formułę, by mimo wszystko, chociażby w symboliczny sposób, zadbać o pamięć o ważnych dla kraju i naszej małej Ojczyzny wydarzeniach historycznych.

W kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Krobi 3 maja o godz. 8: 00, odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnątrz krobskiej świątyni przebywać mogą w tym samym czasie 63 osoby (nie licząc osób sprawujących posługę). Alternatywą do osobistego uczestnictwa liturgii może być śledzenie jej transmisji za pośrednictwem strony internetowej krobskiej parafii. W kościele ma pojawić się tylko jeden poczet sztandarowy, reprezentujący wszystkie inne poczty organizacji społecznych i zawodowych, które każdego roku uczestniczyły w uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dalsza część obchodów odbędzie się bez udziału pocztów sztandarowych, uczniów, delegacji organizacji społecznych i zawodowych, harcerzy, orkiestry oraz pozostałych mieszkańców gminy. Ze względów bezpieczeństwa, pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanie w 1939 r. mieszkańców Krobi i okolic, wiązankę kwiatów złożą w imieniu mieszkańców przedstawiciele gminnego samorządu. Delegacje, bądź osoby pragnące upamiętnić wszystkich, którzy na przestrzeni wieków walczyli w obronie wartości ujętych w Konstytucji 3 Maja, będą mogły złożyć wiązanki kwiatów w dowolnym momencie dnia.

W Gostyniu również będzie inaczej niż zwykle. Obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie będą organizowane . Decyzje włodarzy w tej kwestii podyktowane są troską o zdrowie i życie gostynian i wynika z obowiązujących ograniczeń życia publicznego. Pod pomnikiem na rynku wiązanki złożą przedstawiciele gostyńskiego samorządu. Zainteresowani mogą wziąć udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, która 3 maja odbędzie się w kościele farnym pw. św. Małgorzaty o godz. 11.00.

Gdzie jeszcze planowane są  msze św. w intencji Ojczyzny?


W kościele w Pępowie msza św. w intencji Ojczyzny odbędzie się o godz. 9.45.

W Poniecu obchody Święta Narodowego 3 Maja zorganizowane są w ograniczonej formie. W kościele pod wezwaniem NNMP msza św. za Ojczyznę zostanie odprawiona o godz. 10.15.

Parafia pw. Michała Archanioła w Pogorzeli zaprasza zainteresowanych 3 maja na mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00.

W związku z ograniczeniami pod względem ilości wiernych, którzy mogą jednocześnie uczestniczyć w liturgii, proboszczowie zapraszają do łączności duchowej poprzez transmisje internetowe Mszy św. i nabożeństw z kościołów parafialnych.

Ilu wiernych jednocześnie może przebywać w kościołach PISALIŚMY TUTAJ

 

Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r., która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie. 
Przypomnijmy, że Konstytucja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni zwołany w październiku 1788 r. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Jako święto narodowe dzień 3 maja obchodzony był w latach 1919-1939. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły jego obchodów, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono to święto. Przywrócenie nastąpiło w 1990 r.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE