Reklama

Mediateka w gostyńskiej bibliotece czeka. Część pieniędzy trzeba było oddać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Mediateka w gostyńskiej bibliotece czeka. Część pieniędzy trzeba było oddać - Zdjęcie główne

Gostyń. Biblioteka miejska zaprasza 1 i 2 lutego | foto fotomontaż Maciej Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dzieci i młodzież będą mogły korzystać z nowej cyfrowej oferty kulturalnej, jaką proponuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu. Udostępnione zostaną za dramo tablety graficzne, ekrany dotykowe, stanowiska do wirtualnej rzeczywistości i gier komputerowych. To tylko część bogatej oferty.

- Początek zimowych ferii wpisze się na trwałe do kalendarza wydarzeń w Gostyniu – twierdzi Paulina Skrzypczak z gostyńskiej biblioteki publicznej. 

Od 1 do 2 lutego 2023 r. po raz pierwszy dzieci i młodzież będą korzystać z nowej cyfrowej oferty kulturalnej tej instytucji. W godzinach od 10.00 do 18.00 udostępnione zostaną za dramo tablety graficzne, stanowiska do wirtualnej rzeczywistości i gier komputerowych. 

- To jest tylko fragment bogatej oferty proponowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu w ramach otwarcia Mediateki – przekonuje Paulina Skrzypczak.

„Gostyńska Mediateka” to program wprowadzający nowoczesne technologie do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. W przestrzeni biblioteki pojawią się: studio telewizyjne, dzięki któremu realizujemy nagrania i transmisje Telewizji Bibliotecznej. Poza tym uruchomione zostaną:  pracownia rysunku cyfrowego i grafiki projektowej oparta na nowoczesnych tabletach; strefa gier z komputerami gamingowymi, boksami VR i bieżnią; salka projekcyjna; ekrany do wystaw sztuki video; holoprojekcje wprowadzając w historię czytelnictwa, pisarstwa i bibliotekarstwa na ziemi gostyńskiej; ekrany dotykowe do edukacji czytelniczej itp.

Plany związane z budową mediateki w gostyńskiej bibliotece

Rok temu, dokładnie w połowie stycznia 2022 r., informowaliśmy na portalu gostynska.pl o tym, że w gostyńskiej bibliotece miejskiej powstaje mediateka (w ramach projektu „Mediateka w Gostyniu”). Ogród zimowy i taras na dachu biblioteki miejskiej, a poza tym profesjonalne studio telewizyjne, wypożyczalnia audio, pracownia tabletów graficznych - to tylko niektóre atrakcje, wchodzące w jej skład.
Realizację przedsięwzięcia zaplanowano w kilku etapach.

- To bardzo skomplikowane przedsięwzięcie związane zarówno z zakupem sprzętu, z przebudową obiektu. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić za jednym zamachem – tłumaczył rok temu Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej. 

Rozpoczęto od zakupu sprzętu elektronicznego, który ma być wykorzystywany podczas funkcjonowania mediateki. Zakupiono m.in. komputery, monitory, zestawy do wirtualnej rzeczywistości, tablety graficzne, wyposażenie studia telewizyjnego.

 - Zanim oddamy inwestycję, już będziemy prowadzić działania merytoryczne, jakie są przewidziane w mediatece. A będzie to możliwe właśnie dzięki zakupionemu sprzętowi, co prawda w ograniczonym zakresie, na tyle, na ile warunki lokalowe będą nam pozwalać. Mamy zgodę Ministerstwa Kultury, aby działać – zapowiadał wówczas Przemysław Pawlak.

Rozpoczęcie ferii w gostyńskiej bibliotece

Mimo że przez ostatnie kilkanaście miesięcy budynek biblioteki nie został rozbudowany, to jednak zdecydowano w ograniczonej przestrzeni uruchomić programy służące nauce, rozrywce i relaksowi. 

- Łączymy tradycję z nowoczesnością. Technologię z klasyczną humanistyką – przekonuje Paulina Skrzypczak

Dotychczas wykorzystywano sprzęt do pracy telewizji bibliotecznej i do pracowni cyfrowej z tabletami. Przyszedł czas by udostępnić pozostałe urządzenia, które zostaną wykorzystane w poszczególnych działach biblioteki. Tak ma się stać 1 i 2 lutego. Data nie jest przypadkowa. To początek zimowych ferii w Wielkopolsce.

- W oddziale dla dzieci pojawią się tablety dotykowe, do dyspozycji będzie część tabletów graficznych, w wypożyczalni - komputery gamingowe. Oprócz tego w czytelni na początku lutego znajdą się stanowiska – boksy VR do gier z goglami 3D i bieżnią. Ekrany dotykowe zastąpią tradycyjny katalog – zachęca Paulina Skrzypczak. 

Dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu, Przemysław Pawlak zdradza „drugą stronę medalu”, a ta wiąże się z ustawowymi wymaganiami. 

- Istota problemu jest taka, że jako instytucja publiczna musimy zaoszczędzić minimum 10% energii elektrycznej, inaczej możemy dostać karę. Dopiero, kiedy 1 i 2 lutego wystartujemy z tym sprzętem, to będziemy mogli zmierzyć jakie jest realne zużycie energii – mówi otwarcie Przemysław Pawlak. 

Ponieważ ustawodawca narzucił na instytucje publiczne obowiązek oszczędności energii elektrycznej, dyrekcja placówki zapowiada, że część sprzętu kupionego z myślą o mediatece będzie wykorzystywana w bibliotece cały czas, a część eventowo, od czasu do czasu z uwagi na zapowiadający się trudny rok. 

- Eventy ze sprzętem będą się odbywały regularnie – wyznaczymy sobie jeden dzień w tygodniu lub kilka dni w miesiącu, kiedy cały sprzęt będzie dostępny. Urządzenia będą udostępniane, ale nie wszystkie od razu – zapewnia dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej.

Wydali kasę na sprzęt, później musieli oddać. Dytrektor biblioteki w Gostyniu tłumaczy

Całkowita wartość zadania związanego z budową mediateki wynosi 3 328 902 zł. Na realizację przedsięwzięcia uzyskano dofinansowane 1 597 402 zł, przyznane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ze środków finansowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z budżetu państwa.

Zadanie powinno być zrealizowane w 2023 r. Biblioteka zdążyła jedynie kupić urządzenia. Ponieważ nie dopełniono warunków umowy, trzeba było oddać pieniądze otrzymane w dotacji na zakup sprzętu.

- Ministerstwo kultury nie zgodziło się na zmianę warunków umowy. Wydatkowane pieniądze musieliśmy oddać. Chodzi o fundusze wydane na zakup sprzętu i dodatkowo projekt architektoniczno-budowlany. W sumie zwracaliśmy 620 tysięcy - wylicza Przemysław Pawlak. 

Pomysł z mediateką odchodzi w zapomnienie? Dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej stanowczo zaprzecza. Podkreśla, że biblioteka musi być rozbudowana, obojętnie czy powstanie mediateka, czy nie. Wiadomo, że z różnych względów obiekt należy przebudować.

- Chcielibyśmy, żeby był w całości energooszczędny, planujemy termomodernizację, myślimy by pójść w kierunku fotowoltaiki. Jeszcze w 2023 r. będziemy składać kolejny wniosek do ministerstwa kultury o dofinansowanie. Sytuacja jest o tyle śmieszna, że będąc beneficjentem nie mogliśmy dostać więcej pieniędzy, ale z chwilą gdy rozwiązaliśmy umowę, przestaliśmy nim być i możemy startować w konkursie - mówi Przemysław Pawlak. - Nie wiemy, kiedy zostanie ogłoszony, ale mamy informacje, że w tym roku będzie rozstrzygniecie. Realizacja ma nastąpić w 2024 r. Jak dobrze wszystko się ułoży po naszej myśli, to w 2025 r. powinniśmy mieć kompletną mediatekę, jaką na początku planowaliśmy - dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy