Reklama

Na mediatekę, jaka powstaje w bibliotece publicznej w Gostyniu trzeba wyłożyć ponad 3 miliony złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogród zimowy i taras na dachu biblioteki miejskiej, a poza tym profesjonalne studio telewizyjne, wypożyczalnia audio, pracownia tabletów graficznych - to i wiele innych atrakcji ma składać się na mediatekę, która powstaje w bibliotece publicznej w Gostyniu.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu pn. „Mediateka w Gostyniu”. Wykonanie inwestycji zaplanowano w kilku etapach.

- To jest bardzo skomplikowane przedsięwzięcie związane zarówno z zakupem sprzętu, z przebudową obiektu. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić za jednym zamachem - wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor  biblioteki miasta i gminy w Gostyniu. 

Rozpoczęto od zakupu sprzętu elektronicznego, który ma być wykorzystywany podczas funkcjonowania mediateki. Zakupiono m.in. komputery, monitory, zestawy do wirtualnej rzeczywistości, tablety graficzne, wyposażenie studia telewizyjnego.

 - Zanim oddamy inwestycję, już będziemy prowadzić działania merytoryczne, jakie są przewidziane w mediatece. A będzie to możliwe właśnie dzięki zakupionemu sprzętowi, co prawda w ograniczonym zakresie, na tyle, na ile warunki lokalowe będą nam pozwalać. Mamy zgodę Ministerstwa Kultury, aby działać, zanim wszystko skończymy - mówi Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Mediateka to największa inwestycja infrastrukturalna w gostyńskiej kulturze w ciągu ostatnich 30 lat. Dzięki niej na ostatniej kondygnacji budynku biblioteki powstanie nowoczesne centrum multimedialne, służące edukacji, rozrywce, spędzaniu wolnego czasu. By je stworzyć, musi zostać przebudowana ostatnia, trzecia kondygnacja budynku biblioteki. Zostanie stworzony taras i ogród zimowy, a wszystkie kondygnacje obiektu będą połączone windą. Takie rozwiązanie ma zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnością do całego obiektu. 

Nowoczesne centrum multimedialne złożone będzie z profesjonalnego studia nagrań i studia telewizyjnego. Na mediatekę będą składały się również: wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych, pracownia tabletów graficznych do rysowania oraz do celów projektowych - głównie dla młodzieży (jej namiastka miałaby powstać już w lutym 2022 r.), muzyczna sala odsłuchowa oraz multimedialna sala projekcyjna. Powstaną również stanowiska do gier w wirtualnej rzeczywistości, holoprojekcje edukacyjne prezentujące historię literatury i książek na ziemi gostyńskiej - będzie zatem przestrzeń do edukacji technologicznej, ekologicznej i szeroko pojętej humanistyki. 

- Na samej górze planujemy stworzyć zamknięty, przeszklony ogród zimowy oraz taras ze specjalnymi regałami na książki, zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Powstanie też zacieniona strefa dla seniorów i otwarta strefa dla młodzieży, gdzie połączymy edukację ekologiczną z technologiczną i czytelniczą. Zostaną tam posadzone prawdziwe rośliny dobrane według motywów literackich, ustawione obok konkretnych papierowych książek. Dzięki perowskitowym ogniwom będzie możliwe pozyskiwanie zielonej energii, energii elektrycznej do części instalacji. Bierzemy też pod uwagę odzyskiwanie wody z deszczówki - wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu.

Oprócz tego udostępniony będzie sprzęt komputerowy, na którym młodzi ludzie będą mogli sobie odtworzyć opisy botaniczne określonych roślin lub przeczytać i odtworzyć w formie audiobooka motywy literackie, związane z roślinami. 

Z nowoczesnego centrum multimedialnego będą mogły korzystać grupy zorganizowane oraz odbiorcy indywidualni. Część rozwiązań programowych i technicznych stosowanych w mediatece będzie unikatowych na skalę Polski i Europy. Inwestycja zostanie zakończona w połowie 2023 roku, a wartość całkowita zadania związanego z budową mediateki wynosi 3 328 902 zł.  Na realizację przedsięwzięcia uzyskano dofinansowane w wysokości 1 597 402 zł, przyznane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy