Reklama

"Kuba i Agatka na tropie ketchupu". Spotkanie autorskie z Kariną Szymankiewicz w Krob_Kulcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W czwartkowe popołudnie, 25 maja 2023 r. w sali konferencyjnej Krob_Kultu w Krobi odbyło się spotkanie autorskie z Kariną Szymankiewicz, autorką książki o pomysłodawcy ketchupu, Stanisławie Fenrychu z Pudliszek.

Reklama

Na spotkanie z Kariną Szymankiewicz, autorką książki "Kuba i Agatka na tropie ketchupu" przybyło kilkadziesiąt osób, nie tylko z rodziny i kręgu przyjaciół. Gościem specjalnym był Michał Fenrych, przedstawiciel rodziny Stanisława Fenrycha, który sprowadził do Polski nasiona pomidorów i stworzył recepturę ketchupu, kultywowaną do dziś w Pudliszkach.

 Pudliszki były znane autorce z pomidorów i z tego, że są w pobliżu Łęki Wielkiej, gdzie spędziła większość swojego dziciństwa, bo stamtąd pochodzą jej dziadkowie. Natomiast nie miała pojęcia, że w tych Pudliszkach zamieszka.

- Ta książka to jest moje "dziecko", ma swój kształt, kolor i wymiar. Nie wiem, czy jestem bardzo dumna, ale na pewno szczęśliwa, że udało mi się stworzyć coś, co powstało w dobrym celu - mówiła autorka książki o ketchupie, Karina Szymankiewicz, logopedka związana ze Szkołą Podstawową im. S. Fenrycha w Pudliszkach. - Nie o samą książkę chodzi, a o osobę Stanisława Fenrycha, który położył nieocenione zasługi dla tego miejsca, dla Pudliszek, Wielkopolski i całego kraju.

Podkreśla, że zrobiła coś, o czym zawsze marzyła, ale nie wie jeszcze czy to wszystko, czy początek nowej drogi. Zażartowała, że może na emeryturze napisze prawdziwą powieść.

Stanisław Fenrych. Bohater nieznany

- Pierwszy raz usłyszałam o Stanisławie Fenrychu, gdy starałam się o pracę w szkole podstawowej w Pudliszkach - przyznała szczerze K. Szymankiewicz. - Jednak im więcej czytałam, nie mogłam się nadziwić, że jedna osoba potrafiła stworzyć tak wiele właściwie z niczego i że wciąż mu się chciało, pomimo przeszkód.

 W książce dzieci zastanawiały się wraz z mamą, czy pan Stanisław był Supermanem, w ocenie autorki - na pewno.

Bohaterowie książki siedzieli na widowni

 W rozmowie z Dorotą Worwą pisarka wyjaśniła zamierzoną zbieżność imion bohaterów z jej własnymi dziećmi, rodzicami czy charakterystycznymi postaciami z sali. Fragmenty książki czytały uczennice z podstawówki w Pudliszkach:. Nikola Maćkowiak, Maja Przybył i Milena Andrzejewska.

Ilustracje powstały na lekcjach

Miłym akcentem promocji książki było zaprezentowanie dzieci, których prace konkursowe "Per aspera ad astra" [ z łac. Przez trudy do gwiazd] zostały wykorzystane jako ilustracje w książce. Są to: Bartosz Broszko, Franek Głoskiewicz, Julita Kaźmierczak, Filip Luboń, Wiktoria Seiler, Zuzanna Walczak, Wiktor Wlekliński. Dwoje uczniów, Zuzanna Nowicka i Filip Luboń recytowało też wiersze. 

Korektą i stroną graficzną zajęły się Katarzyna Bręczewska-Wytwer i Anna Przybył - obie oczywiście obecne na sali.

O czym jest książka? O ketchupie, można by krótko odpowiedzieć. Zachęcamy do lektury!

W Krobi ostatnio jest bardzo "kulturalnie", zobaczcie poniżej:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy