Bookcrossing to znana na całym świecie forma popularyzacji książek i czytelnictwa, mająca na celu zjednoczenie miłośników czytania. Polega ona, w największym skrócie, na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (takich jak park, pociąg, autobus, szkoła, pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych, tzw. półkach bookcrossingowych - po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
- Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą natomiast krążyć z rąk do rąk i być czytane - wyjaśniają pomysłodawczynie akcji w pogorzelskiej podstawówce. - Brookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., w 2001 roku rozpowszechnił ją amerykański programista, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (książkokrążeniem) i stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów.
Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Od roku 2004 bookcrosserzy obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona na trzeci tydzień czerwca. W 2023 roku obchodziliśmy je 13 czerwca.
Biblioteki dołączają do akcji
Ideę bookcrossingu z powodzeniem wcielają w życie biblioteki publiczne i szkolne w naszym powiecie (na przykład Biblioteka w Piaskach, o czym przeczytacie TUTAJ) jednak w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli akcja bookcrossingowa prowadzona jest w iście ,,królewskim’’ stylu.
- 29 maja 2023 roku dzięki firmie Smurfit Kappa z Modły Królewskiej wyrosły w naszej Szkole, na korytarzach na pierwszym (naprzeciwko sali nr 36) oraz na drugim piętrze (vis-à-vis sali nr 49), przepiękne drzewka, pełniące funkcję półek bookcrossingowych. W ich koronach znalazły – oraz będą, mamy nadzieję, znajdować się - pozycje książkowe, z których mogą korzystać uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły – tłumaczy Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz, jedna z organizatorek szkolnej akcji ,,Książki w koronach’’.
Wielu z nas posiada w domu woluminy, które od dłuższego czasu stoją na półkach, zakurzone i zapomniane. Zamiast trzymać je w kącie własnego pokoju - lepiej podzielić się nimi z innymi, którzy chętnie je przeczytają. Ta akcja polega właśnie na dzieleniu się książkami, które nam są już niepotrzebne, ale mogłyby zainteresować innych.
- Każdy, kto ma w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie lub leżą w kartonach, takie, z których już wyrósł, które dawno zostały przeczytane, do których nie będzie już wracać, dzięki akcji ,,Książki w koronach’’ może podarować im wolność – dodaje Joanna Sokołowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i współorganizatorka akcji.
Akcja bookcrossingu trwa przez cały rok
Pamiętajmy, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana, a dzielenie się nią jest lepsze od jej posiadania. Organizatorki akcji zachęcają zatem uczniów swojej szkoły, by – oczywiście za zgodą rodziców – uwolnili swoje książki i przynieśli je dla kogoś innego, a następnie zabrali książki, które ktoś zostawił do przeczytania dla nich.
- Uczniowie bardzo chętnie uwalniają przyniesione z domu książki, zarówno beletrystyczne, jak i popularnonaukowe. Początkowo podchodzili z rezerwą do możliwości ich zabierania z ,,półek’’, po pewnym czasie nabrali jednak śmiałości i - co niezmiernie ważne – wszyscy bardzo odpowiedzialnie angażują się w naszą akcję – nie kryją radości nauczycielki pogorzelskiej podstawówki.
Akcja ,,Książki w koronach’’ w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli będzie miała charakter całoroczny.
Regulamin akcji "Książki w koronach":
Akcja bookcrosiingowa w szkole podstawowej w Pogorzeli działa według poniższych zasad:
- W akcji mogą nieodpłatnie uczestniczyć wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.
- Uczestnicy są zobowiązani troskliwie obchodzić się z uwalnianymi książkami.
- Uczniowie mogą uwalniać swoje książki tylko za zgodą rodziców.
- Uwalniane książki powinny być godne polecenia oraz niezniszczone. Nie mogą one zawierać treści powszechnie uważanych za niewłaściwe.
- Z książek uwalnianych w ramach akcji można korzystać przez cały rok szkolny.
- Każdy może wziąć wybraną książkę pod warunkiem pozostawienia na drzewie innej pozycji książkowej, przyniesionej z domu. Po przeczytaniu zabraną książkę można ponownie uwolnić.
- Organizatorki darzą uczestników akcji zaufaniem i wierzą, że będą oni odpowiedzialnie angażowali się w naszą wspólną akcję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.