reklama

Kryminalny Magiel 2024 w Gostyniu. Służby mundurowe obstawiały piknik edukacyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk, fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Kryminalny Magiel 2024 w Gostyniu. Służby mundurowe obstawiały piknik edukacyjny - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
41
zdjęć

Festiwal Kryminału Retro "Kryminalny Magiel" - Gostyń 2024. Zabawa z psem podczas pikniku edukacyjnego | foto Agata Fajczyk, fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW sobotę, 14 września 2024 roku w GOK Hutnik odbył się piknik edukacyjny, na którym miały okazję zaprezentować się służby mundurowe. Była to jedna z imprez, przygotowana w ramach Festiwalu Kryminału Retro "Kryminalny Magiel", który w Gostyniu organizowany jest regularnie od 5 lat.
reklama

"Kryminalny Magiel" - piknik edukacyjny w GOK Hutnik

Piknik edukacyjny zaplanowano początkowo jako imprezę plenerową - miała odbyć się na tarasie gostyńskiego ośrodka kultury. Jednak deszczowa aura pokrzyżowała plany organizatorom. 

- Na szczęście mieliśmy miejsce, do którego mogliśmy się przenieść i nie musieliśmy odwoływać imprezy - powiedziała Paulina Skrzypczak z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu - instytucji, która jest głównym organizatorem „Kryminalnego Magla”.

Piknik edukacyjny odbył się w pomieszczeniach GOK Hutnik. Tuż za wejściem głównym przybywający mogli natknąć się na miejsce zbrodni ze „zwłokami” leżącymi na podłodze. Oznakowane punkty wskazywały, że czynności prowadzili tam już technicy z policyjnego wydziału kryminalnego.

reklama

Trzeba podkreślić, że funkcjonariusze z KPP w Gostyniu przygotowali na piknik bardzo dobrze wyposażone stanowisko, przy którym główną rolę odgrywał technik kryminalistyki, pokazując sprzęt, jakim posługuje się w czasie pracy - ciekawej, aczkolwiek niełatwej.

Zainteresowanym opowiadał o zabezpieczaniu śladów zdarzeń. Pobierał też odciski palców. Można było obejrzeć i przymierzyć akcesoria.  

- Nie każdy się nadaje, nie każdy ma predyspozycje do pracy w kryminalistyce. Przy zabezpieczaniu śladów bardzo pomagają zdolności manualne. Nie wystarczy  tylko wiedza teoretyczna. trzeba mieć do tego smykałkę. W przygotowaniu bardzo pomagają kursy specjalistyczne przeznaczone dla techników kryminalistyki - asp. Karol Kowalewski z KPP w Gostyniu

reklama

Służby mundurowe na pikniku edukacyjnym w GOK Hutnik

Równie dobrze przygotowane były reprezentacje pozostałych służb mundurowych. Swoje stanowisko otrzymała Strzelnica Gun Culture, było stoisko Służby Więziennej z Rawicza. Dopytywano też o charakter pracy mundurowych z Izby Administracji Skarbowej z Poznania, którzy po raz drugi pojawili się na festiwalu kryminalnym w Gostyniu. Przy tym stoisku również pokazywano narzędzia technika kryminalistyki pracującego w służbie celno-skarbowej, które pomagają w zabezpieczaniu śladów. Sprzęt umieszczony był w specjalnych walizkach. Odwiedzający stoisko mieli możliwość wykonania odbitki dłoni. 

- Zadania technika kryminalistyki w służbie celno-skarbowej różnią się od tych, jakie mają pracownicy wydziału kryminalnego w jednostce policji, pod względem rodzaju spraw, jakimi się zajmują. Nie mamy do czynienia z przestępstwami czy zbrodniami przeciwko osobom. Bierzemy udział w oględzinach nielegalnych fabryk produkujących papierosy, alkohol. Jesteśmy wzywani do bezprawnie funkcjonujących lokali z automatami do gier hazardowych - opowiadał funkcjonariusz służby celno-skarbowej. 

reklama

Praca w tych służbach wymaga cierpliwości, staranności i precyzyjności. Jest czasochłonna, bywa żmudna. 

- Proszę sobie wyobrazić - wchodzimy do ogromnej hali zakładowej, długiej na 100 metrów, szerokiej na 20 metrów. Trzeba kawałek po kawałku sprawdzić i przejrzeć, począwszy od wykonania zdjęć, nagrania wideo po zabezpieczanie wszelkich śladów, z zachowaniem dokładności Zebrane przez nas ślady, po zabezpieczeniu, wysyłane są dalej do różnych badań, na przykład DNA czy identyfikacji daktyloskopijnej na podstawie wymazów z policzków. Oględziny są długotrwałe, żmudne i pracochłonne. Nieraz trwają nawet 30 godzin. 

Leśnicy, uczniowie i Panda na pikniku edukacyjnym w ramach "Kryminalnego Magla" 

Swoje stoisko przygotowało również Nadleśnictwo Piaski - reprezentując służbę leśną. Za to w holu ośrodka kultury pojawił się duży namiot gostyńskiego oddziału Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Ze szkolną ofertą pokazali się też uczniowie klasy policyjnej Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu. Opowiadali o rekrutacji, zachęcając młodzież do kształcenia się w tym kierunku.

Pomyślano również o dzieciach - organizatorzy zapewnili im dobrą zabawę w kąciku plastycznym, przygotowano też stoisko z książkami do zakupu.  

Ogromną sympatię i zainteresowanie wzbudził pies, który wabił się Panda. Zwierzak pomaga funkcjonariuszom wykrywać wyroby tytoniowe. Bardzo lubi bawić się szarpakiem, a razem z nim świetnie bawili się uczniowie ZSR w Grabonogu. 

- Przez zabawę uczę Pandę poszukiwania wyrobów tytoniowych. To forma nagrody - powiedział funkcjonariusz służby celno-skarbowej. 

Do GOK Hutnik dotarł przedstawiciel przedwojennej policji państwowej, który założył mundur przygotowany na wzór tych z 1936 roku, ze sporą liczbą oryginalnych elementów wraz z oryginalnym zegarkiem z lat międzywojnia. 

Dwudniowy Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel“ odbył się w Gostyniu po raz piąty i jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama