Reklama

Konserwator wyraził zgodę. Puste butelki i pistolet w pobliżu kościoła

Opublikowano: wt, 18 sie 2020 18:03
Autor:

Konserwator wyraził zgodę. Puste butelki i pistolet w pobliżu kościoła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Czy widzieliście już nowy mural, na szczytowej ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, położonym przy ul. Kościelnej? Jeśli nie, to nic dziwnego. Dużego malowidła na ścianie jeszcze nie ma. Według planów gminy ma się pojawić w 2021 roku, kiedy społeczność gostyńska obchodzić będzie okrągłą – 80. rocznicę aresztowania członków organizacji Czarny Legion, której szkoła nosi imię.

Temat pomalowania jednej ze ścian starego budynku gostyńskiej „jedynki” nie jest nowy. Pomysł zrodził się kilka lat temu, w 2017 r. Dlaczego od tego czasu mieszkańcy Gostynia malowidła nie ujrzeli? Ponieważ miejsce, w którym stoi budynek szkoły należy do strefy ochrony archeologicznej, na realizację zadania gmina powinna mieć zgodę konserwatora zabytków.

– Jest to zabytkowe otoczenie. Trzy lata temu ówczesna konserwator zabytków podkreślała, że najważniejszym elementem zabytkowym znajdującym się w pobliżu szkoły jest ołtarz w kaplicy św. Anny w gostyńskiej farze i tym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności. Ten problem mamy już z głowy, ołtarz jest po renowacji. Dlatego w ubiegłym tygodniu wybraliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu na rozmowę o muralu – wyjaśnia Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Okazało się, że projekt malowidła, zgodnie z opinią obecnego konserwatora zabytków, jak najbardziej wpisuje się w otoczenie kościoła farnego, w historię terenu, na którym stoi najstarsza w Gostyniu szkoła i jest odpowiednio przygotowany.

Dlaczego na powstanie muralu gmina wybrała szczytową ścianę „jedynki”? Z kilku względów. Po pierwsze to duża powierzchnia - mur, na którym jeszcze do niedawna pojawiały się wulgarne napisy.

- Tego nie powinno być na starej szkole, pierwszej w Gostyniu, gdzie po drugiej stronie znajduje się kościół, muzeum. To jest to punkt reprezentacyjny – argumentuje Grzegorz Skorupski.
 

Z drugiej strony szkoła nosi imię Czarnego Legionu, podziemnej organizacji działającej w okresie II wojny światowej.

-W przyszłym roku obchodzić będziemy w Gostyniu równą, 80. rocznicę aresztowania członków tej organizacji i w ten sposób chcielibyśmy uczcić ich pamięć. Na ścianie gostyńskiej szkoły pojawi się symboliczny mural – tłumaczy Grzegorz Skorupski.

Autorem projektu malowidła jest Łukasz Grobelny – ten sam, który ozdobił ścianę na gminnym budynku przy ul. Fabrycznej. Tło muralu będą stanowiły deski – co ma być odniesieniem do drewnianych baraków obozów koncentracyjnych, do których trafili aresztowani czarnolegioniści. Znajdzie się tam też pistolet - symbol oporu. Mural ma przedstawiać puste butelki, które mają nawiązywać do gostyńskiej huty szkła. To w tym zakładzie w marcu 1940 r. powstała tajna organizacja wojskowa Czarny Legion. Będzie pierścień z trupią czaszką.

 

- Ona też była symbolem organizacji. Czarnolegioniści mieli odznaki z trupią czaszką przypięte do mundurów. Te wszystkie elementy, ich znaczenie omawialiśmy z konserwatorem zabytków. Mural jest pełen mocnego przekazu, głównie historycznego. W tym miejscu jest idealny – najstarsza szkoła, której Czarny Legion jest patronem, a poza tym sąsiedztwo gotyckiej fary i muzeum. To dzielnica historyczna naszego miasta. Mural nie może przedstawiać nowoczesnej sztuki abstrakcyjnej. Będzie się spełniał w tej formie, przedstawiając elementy sprzed niemal 100 lat – powiedział zastępca burmistrza.
 

Dziś trudno mówić o kosztach wykonania malowidła. Trzy lata temu zakładano, że trzeba przeznaczyć na to ok. 7 tys. zł. Gmina nie ma jeszcze aktualnej wyceny.

– Poprosiliśmy o aktualizację projektu. Minimalnie się zmieni, będzie dopracowany. Oprócz materiałów do wykonania, trzeba do tego doliczyć wynajem rusztowania na czas prac, przygotowanie ściany, zaimpregnowanie, być może wzmocnienie – tłumaczy Grzegorz Skorupski.

Teraz wszystko leży w rękach radnych. Przy planowaniu budżetu gminy na 2021 rok padnie propozycja, aby znalazły się w nim środki na wykonanie zadania. Gmina wyłoni wykonawcę prawdopodobnie przez zapytanie ofertowe. - Aczkolwiek osoba, która dotychczas wykonywała murale na gminnych budynkach, jest zainteresowana również tym dziełem – dodaje zastępca burmistrza Gostynia.

 

Mural na ścianie SP nr 1 w Gostyniu nie będzie jedynym w mieście:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE