W tym roku chór "Cappella Musicae Antiquae Orientalis" obchodzi 40-lecie
Przypomnijmy, Chór Kameralny "Cappella Musicae Antiquae Orientalis", który w niedzielę, 14 kwietnia 2024 r., dał koncert w pępowskim kościele to kapela dawnej muzyki wschodu. Powstał w Poznaniu w 1984 roku. Zespół tworzą przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, specjalizując się w wykonywaniu muzyki cerkiewnej XVIII-, XIX- i XX-wiecznej."Cappella Musicae Antiquae Orientalis" dał dotychczas ponad 550 koncertów na całym świecie i odbył 48 zagranicznych tournée w 20 krajach Europy (Rosja, Włochy, Watykan, Austria, Łotwa, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Czechy, Grecja, Dania, Luksemburg, Belgia, Estonia, Litwa, Ukraina, Słowenia, Białoruś, Słowacja). Jest także sześciokrotnym laureatem - w tym dwukrotnym zdobywcą pierwszej nagrody (1986, 1991) - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej ,,Hajnówka".
Poznański chór dawnej muzyki wschodu to także uczestnik ponad 50 festiwali w Polsce i 30 za granicą. Ważnym wydarzeniem w historii Cappelli był udział zespołu w realizacji opery ,,Borys Godunow" Modesta Musorgskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. W dorobku chóru są nagrania radiowe, video, telewizyjne oraz 3 płyty CD.
Założycielem i niezmiennym dyrygentem poznańskiej "Cappelli" jest Leon Zaborowski - absolwent Konserwatorium imienia Piotra Czajkowskiego w Moskwie, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. W akademii prowadził klasy dyrygentury i czytania partytur.
W latach 1978-1986 kierował Chórem Mieszanym Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2007-2012 był kierownikiem katedry chóralistyki, a w latach 2012-2021 - szefował Katedrze Edukacji Muzycznej poznańskiej uczelni.
W latach 1987-1989 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem m. in. premiery takich oper, jak, "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego, "Traviata" Giuseppe Verdiego, "Tosca" Giacomo Pucciniego, "Nabucco" G. Verdiego.
Koncert w kościele w Pępowie. Spotkanie mistrza i ucznia po latach
Leon Zaborowski jest także pomysłodawcą i dyrektorem dwóch festiwali muzyki cerkiewnej oraz jurorem konkursów chóralnych w kraju i za granicą.
- Profesor Leon Zaborowski był moim wykładowcą dyrygentury chóralnej podczas studiów, więc znamy się nie od dziś - tłumaczy Leszek Żelazny.
Dlatego też dyrektor pępowskiego GOKSiAL-u z tym większą przyjemnością zapowiedział koncert swojego dawnego mistrza w kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi.
Podczas 45-minutowego występu zgromadzona publiczność usłyszała najpiękniejsze utwory cerkiewne kompozytorów z XVIII, XIX i XX wieku w wykonaniu poznańskich artystów.
KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.