Uroczystość jubileuszowa odbyła się w czwartkowe popołudnie w sali widowiskowej GOK Hutnik. Nad obchodami 30-lecia szkoły muzycznej patronat honorowy objęła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, rodowita gostynianka. W jej imieniu podczas uroczystości głos zabrał Mateusz Mucha, rzecznik prasowy urzędu wojewódzkiego. Był bardzo przejęty, kiedy zdradził, że w uroczystości jubileuszowej bierze udział w imieniu 4 osób - reprezentował ministrę kultury i dziedzictwa narodowego, a także wojewodę wielkopolską.
- Jestem dzisiaj także dla mojej siostry, która jest uczennicą tej szkoły oraz dla mojej żony, która jest absolwentką tej szkoły - mówił Mateusz Mucha.
Przejmujące życzenia i praktyczne rady rzecznika wojewody wielkopolskiej
Przekazując życzenia urodzinowe zauważył, jak bardzo wysoki poziom kształcenia, kultury i wychowania narzucili podopiecznym nauczyciele z placówki, w których trwa wciąż ta sama, nieustanna miłość do muzyki. Dzięki temu, po 30 latach mogą zbierać plony swojej pracy.
- Kiedyś Zbigniew Wodecki zapytany o to, jaką radę mógłby dać młodym artystom, odpowiedział, że najważniejsze jest to, żeby na początku kariery uczepić się mocnego, dobrego znanego nazwiska. Tak w jego przypadku powstał utwór „Zacznij od Bacha”. Państwowa Szkoła Muzyczna w Gostyniu poszła dokładnie tym samym śladem - za swojego patrona przyjęła polskiego Mozarta - Józefa Zeidlera, który kiedyś na tych terenach tworzył swoje dzieła. To wspaniały patron, dlatego wszystkim nauczycielom, uczniom, aby każdego dnia, w tej trudnej czasami codzienności, towarzyszył dych kompozytora, jego talent i umiłowanie do muzyki - dodał.
Uczniom, jako rodowity gostynianin, doradził, aby gdziekolwiek będą, gdziekolwiek dane im będzie grać - czy to na deskach światowej filharmonii czy też w domowym zaciszu, zawsze byli dumni, że są z gostyńskiej szkoły muzycznej im. Józefa Zeidlera.
- To z Gostynia wychodzą najlepsze charaktery i największe talenty - przekonywał podopiecznych szkoły muzycznej Mateusz Mucha.
Przedstawiciel wojewody wielkopolskiej nauczycielom życzył, aby nieustającą pasję i miłość do muzyki przez kolejne 30 lat zapalali w kolejnych uczniach. Pogratulował też rodzicom uczniów, którzy są pierwszymi jurorami dla swoich pociech, uczęszczajacych do szkoły - jubilatki.
Przy okazji urodzin, dyrektor Katarzyna Grzybowska przypomniała historię placówki, a raczej wyjaśniła, jak to się stało, że Gostyń ma "swoją muzyczną". Szkoła im. Józefa Zeidlera powstała dzięki staraniom i zaangażowaniu wielu osób, wśród których kluczową rolę odegrali: były burmistrz Gostynia Jerzy Woźniakowski, były senator RP Zbigniew Kulak, wicemarszałek senatu III kadencji Ryszard Czarny, a także pierwszy wizytator szkoły - Eugeniusz Buda i pierwsza dyrektor - Laila Zaborowska. Jest jeszcze szereg innych osób, którym zależało, by Gostyń miał swoją „muzyczną”, i które pracowały nad jej utworzeniem i uruchomieniem.
- Każda placówka edukacyjna działa dobrze tylko dzięki ogromowi pracy i serca wkładanego przez wszystkich, którzy ją tworzą - od pracowników administracji i obsługi, przez nauczycieli, uczniów, rodziców, po wszystkich tych, którzy nam pomagają, abyśmy mogli dobrze funkcjonować i być chlubą miasta oraz regionu - mówiła dyrektor Katarzyn Grzybowska, kierując podziękowania także do organu prowadzącego, sprawującego nadzór pedagogiczny - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrody od wizytatora dla nauczycieli i dyrekcji PSM I stopnia w Gostyniu
Na uroczystości obecny był również Artur Matejuk, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej na rejon wielkopolski. On z kolei złożył podziękowania społeczności, która dziś tworzy szkołę muzyczną - organizm, który żyje nieustająco i cały czas się zmienia.
- Nie zmienia się tylko atmosfera, która powoduje, że nauczycielom się chce, rodzice ufają instytucji i posyłają do niej swoje dzieci, które tam z radością i pasją rozwijają swój talent. Ta społeczność, to są takie naczynia połączone, bez których żadna szkoła nie funkcjonuje - mówił wizytator, dziękując tym osobom, które cały czas pracują nad rozwojem szkoły
Drobnym wyrazem wdzięczności dla nauczycieli były nagrody dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Nagrody otrzymali:
- Damian Ruskowiak (klasa trąbki),
- Agnieszka Turkiewicz (chór, rytmika, kształcenie słuchu),
- Jacek Węglarz (saksofon, klarnet)
- Katarzyna Grzybowska - dyrektor
Drzwi i gitara w prezencie na 30-te urodziny szkoły muzycznej w Gostyniu
Oprócz podziękowań i nagród od organu prowadzącego, serdeczne życzenia oraz gratulacje, a także prezenty na ręce dyrektor instytucji, obchodzącej jubileusz, składali pozostali goście. Reprezentujący gostyński samorząd burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, jego zastępca Grzegorz Skorupski oraz przewodniczący rady miejskiej Maciej Czajka wręczyli w prezencie... drzwi - drewniane, chociaż miniaturowe. To pewnego rodzaju forma deklaracji ze strony gminnego samorządu i zapewnienie, że (na życzenie dyrekcji szkoły) wejście do szkoły muzycznej zostanie zaprojektowane w porozumieniu z konserwatorem zabytków, a następnie całkowicie odnowione. Prace przy poważnej inwestycji miałyby rozpocząć się zaraz po zakończeniu rewitalizacji parku miejskiego przy ul. Strzeleckiej.Natomiast w imieniu starosty gostyńskiego życzenia złożyła Joanna Jakubiak, naczelnik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Gostyniu, która podarowała „jubilatce” gitarę.
Katarzyna Grzybowska dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły muzycznej i dalej pracują nad tym, by małe i duże sukcesy uczniów budowały w nich wiarę, że warto kochać muzykę, a przynajmniej flirtować z nią, a ona nas nie zawiedzie.
- Wszyscy jesteśmy świadomi, że obcowanie z muzyką pozytywnie wpływa na emocje człowieka, samopoczucie, uwalnia od stresu, pełni rolę integracyjną czy pobudza kreatywność. Wiedzieli o tym żyjący dużo wcześniej, wczasach przed nasza erą. Pitagoras powiedział: muzyka budzi w sercu pragnienie nowych czynów (...) - mówiła dyrektor Grzybowska.
Trzeba zaznaczyć, że 30 lat działalności dla szkoły muzycznej to całkiem spory urywek historii, która stworzyła i dalej tworzy tradycję praktykowania muzyki w różnoraki sposób. W tym czasie PSM I st. w Gostyniu ukończyło blisko 400 absolwentów, którzy w placówce realizowali swoje marzenia, ambicje, nabywali wiele umiejętności, a nauczyciele pomagali im rozwinąć skrzydła.
Wiem, że duża część absolwentów robi wartościowe rzeczy, wykorzystując swoje umiejętności nabyte właśnie szkole muzycznej w Gostyniu - przekonywała Katarzyna Grzybowska. - Jesteśmy muzyczną wspólnotą, budującą wartości i dającą wzorce. To są nasze fundamenty, które pielęgnujemy. Nasza szkoła odkrywa wspaniałych uczniów pod okiem pedagogów i pracowników niepedagogicznych.
Czym jest muzyka w życiu człowieka? Platon miał na to pytanie odpowiedź, mówiąc: muzyka daje ducha wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie. Uczestnicy gali mieli znaleźć odpowiedź na to pytanie podczas oglądania słowno-muzycznego przestawienia pt. „Na skrzydłach marzeń”. Muzykę skomponował Józef Zeidler, opracowanie na szkolny big-bend stworzył kompozytor i aranżer Jakub Kraszewski, autorką scenariusza jest Karolina Szymankiewicz. W przestawieniu udział wzięli obecni uczniowie oraz absolwenci szkoły muzycznej. Duchem był z nimi obecny Józef Zeidler, patron instytucji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.