reklama

Jesienne warsztaty: szyszki, doniczki i skrzaty w bibliotece w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Jesienne warsztaty: szyszki, doniczki i skrzaty w bibliotece w Gostyniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu raz w miesiącu w niedzielę otwiera drzwi dla mieszkańców miasta i okolic. 17 listopada 2024 roku, w ramach programu profilaktycznego „Akademia Pożytecznej Rozrywki” odbyły się „Jesienne Warsztaty”. Kto szukał pomysłu na wspólne, kreatywne spędzenie czasu, w gostyńskiej instytucji znalazł coś odpowiedniego.
reklama

W niedzielę jesienny klimat powitał nas za oknem, ale też w bibliotece publicznej w Gostyniu. Jednak tam było weselej i cieplej, niż na zewnątrz, gdzie momentami siąpił deszcz. W ramach spotkań z cyklu „Niedziela w bibliotece”, w listopadzie przygotowano warsztaty - zarówno na zapisy, jak i otwarte. Tematyka otwartych zajęć w kąciku plastycznym dla dzieci, ale też kreatywnych warsztatów (bez ograniczeń wiekowych) była adekwatna do jesiennej aury. Jednocześnie nie pozwoliła zapomnieć, że dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

Kącik plastyczny czekał na dzieci oraz ich rodziców na parterze biblioteki. Tam znajdowały się szyszki, kolorowe guziki, farby i inne materiały potrzebne do wykonania chociażby ministroików świątecznych. 

reklama

Warsztaty, doniczki i skrzaty - twórczość własna w gostyńskiej bibliotece

Z kolei na piętrze budynku gostyńskiej biblioteki przygotowano warsztaty, dla każdego, komu nie jest obca pomysłowość i kto zdążył się zapisać. Mogły w nich wziąć udział zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zajęcia prowadziła Dominika Krzyżostaniak. Uczestnicy z udostępnionych materiałów tworzyli papierowe skrzaty, ozdabiali też doniczki.

- Przy stołach uczestnicy pierwszej części zajęć tworzyli jesienne skrzaty. One są widoczne teraz na półkach w wielu sklepach, są modną ozdobą jesiennych wystaw, będą królowały pod choinką, stąd pomysł na warsztaty. Ceny sklepowych skrzatów nie są małe, a my pokazaliśmy, jak można je zrobić własnoręcznie - powiedziała instruktorka.  

reklama

Do wykonania jesiennych skrzatów udostępniono klej, papier w kolorach polskiej „złotej jesieni”, filc do wykonania czapki, a także guziki i inne ozdoby oraz szablony do wycięcia na przykład liści.

- Te rzeczy każdy zapewne ma odstępne w domu. Zamiast filcu do wykonania czapki dla skrzata można użyć nienoszoną już koszulkę - uzupełniła Dominika Krzyżostaniak.

Wykonanymi podczas warsztatów skrzatami, po doklejeniu zawieszki ze sznurka, można ozdobić okno, ścianę lub drzwi.

Podczas drugiej części zajęć dekorowano farbami doniczki z gliny, w które można posadzić kwiaty czy sukulenty. 

- Te zajęcia można potraktować jak chwilę na relaks - uczestnicy spokojne, według uznania, malowali doniczki. Wcześniej musieli je wyczyścić i oszlifować papierem ściernym, tak, żeby powierzchnia z zewnątrz była gładka, a następnie używając najprostszych farb - plakatowych czy akrylowych, pomalować w ulubione wzory. Na końcu doniczki zabezpieczaliśmy lakierem, żeby utrwalić wzór i dzięki temu wykonana ozdoba stała się bardziej trwała - mówiła Dominika Krzyżostaniak.

reklama

Listopadowe zajęcia w gostyńskiej bibliotece miejskiej to również  podsumowanie działań, jakie odbywały się w trakcie wszystkich tegorocznych spotkań z cyklu „Niedziela w bibliotece”.

- Wydaliśmy antologię komiksowo-literacką, zakładki stworzone przez uczestników naszej pracowni graficznej i komiksowej - powiedział Tomasz Teodorczyk z miejskiej biblioteki, koordynujący cykliczne spotkania.

W gostyńskiej bibliotece edukacyjnie o fonoholizmie


Gościem niedzielnych warsztatów był Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu, ale też specjalista pomocy psychologicznej, terapeuta i pedagog rodzinny. Dla rodziców (ale nie tylko) przygotował edukacyjne rozważania dotyczące postępów technologicznych i wynikających z tego faktu zagrożeń. Rozmawiano o fonoholizmie – wykładowca w dyskusji starał się odpowiedzieć na pytania, czy to znak czasów czy poważny problem? Do czego może doprowadzić uzależnienie od telefonu? Jak bardzo może osłabić więzi z najbliższymi?

Swoje drzwi otworzyła także Mediateka

W Mediatece odbywały się warsztaty tworzenia mangi czyli komiksu z Japonii. Wiadomo, że rządzi się swoimi prawami, a jej unikalne cechy sprawiają, że mangę czyta się na całym świecie - od prawej do lewej. Ciekawscy, zainteresowani pracą mangaki, którzy chcieli zobaczyć, jak powstają najpopularniejsze tytuły, mogli wziąć udział w warsztatach komiksowych. Zajęcia graficzne z rysowania komiksu prowadziła ilustratorka Laura Fornalik. Z kolei na otwartych warsztatach graficznych Anna Teodorczyk pokazywała, jak narysować portret. 

Cykl spotkań „Niedziela w bibliotece” został zapoczątkowany w 2023 r. Cieszy się na tyle dużym powodzeniem społeczeństwa, że pracownicy instytucji mają w planach kontynuację spotkań także w 2025 roku.

- Dążyliśmy do tego, żeby biblioteka była otwartym miejscem kultury. Chcemy, żeby młodzież, dzieci kojarzyli to miejsce nie tylko w związku z książkami, ale też z ciekawych inicjatyw, spotkań, warsztatów, kreatywnych wydarzeń. Wychodzimy jako biblioteka do czytelnika - tłumaczy Tomasz Teodorczyk, pracownik biblioteki miejskiej w Gostyniu. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama