reklama

Inauguracja Szlaku Pracy Organicznej. Tancerze i tancerki z poznańskiego teatru na rynku w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMieszkańcy Gostynia w czwartkowy wieczór (29 czerwca 2023 r.) mieli okazję obejrzeć przedstawienie – niecodzienne, w plenerze. Scenografię tworzył gostyński rynek w wieczornym klimacie. Była to artystyczna inauguracja Szlaku Pracy Organicznej. O godz. 21.00 do serca miasta przyszła niewielka ilość mieszkańców.
reklama

Co to jest Szlak Pracy Organicznej?

Szlak Pracy Organicznej jest inicjatywą kulturalną, promującą postaci, miejsca i wartości związane z pracą organiczną w Wielkopolsce. Wszyscy kojarzymy wielkopolską pracą organiczną z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, edukacją oddolną, wyrównywaniem szans czy wsparciem walki o prawa pracownicze, ale także dbałością o rozwój kultury i najbliższe otoczenie. To praca u podstaw i wytyczenie bezkrwawej drogi do wolności stała się fundamentem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Jednak czy dzisiaj idee głoszone przez Emilię Sczaniecką, Karola Marcinkowskiego i Julię Woykowską są wciąż aktualne?

Okazuje się, że są wręcz wskazane. W obliczu wielu współczesnych wyzwań i zagrożeń, jak pierwsza od dziesięcioleci wojna u naszych granic, kryzys klimatyczny, rosnące nierówności i starzejące się społeczeństwo, wartości wyznawane ponad sto lat temu przez prekursorki i prekursorów pracy u podstaw stają się niezwykle aktualna i potrzebne właśnie dziś. W świecie, w którym młode pokolenia budują swoje domy na niepewnym gruncie, to właśnie solidarność, równość i wolność powinny stanowić trwałe fundamenty przyszłości.

Zebranych na rynku powitał Marek Roman – dyrektor pałacu gen. Dąbrowskiego w Winnej Górze – instytucji, która jest odpowiedzialna za budowę Szlaku Pracy Organicznej (SPO) – PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Gostyń kojarzy się nieodzownie z pracą organiczną.

Organicznicy, którzy mieli swój pomysł na niepodległość, w Kasynie Gostyńskim gromadzili się i knuli przeciwko Prusakom. Dlatego też Gostyń a szczególnie Muzeum w Gostyniu 7 czerwca stało się oficjalnym partnerem Szlaku Pracy Organicznej – mówił Marek Roman. 

W scenerii gostyńskiego rynku, którą tworzyły zabudowania, dekoracje, wieczorny klimat, odbyła się artystyczna odsłona premiery Szlaku Pracy Organicznej. Spektakl pt. „Nurt Organica” został przygotowany i wykonany przy współpracy z tancerkami i tancerza Polskiego Teatru Tańca.

 To zacna instytucja z Poznania, aczkolwiek zespół tworzą młode tancerki i tancerze z całego świata – zapowiadał Marek Roman. 

Zespół, który zawitał do Gostynia składał się z 8 tancerzy. Była to grupa polsko-szkocko- koreańsko-japońska. I ci młodzi ludzie dali zadanie, jak językiem tańca, językiem ruchu można pokazać wartości pracy organicznej.

To bardzo trudne zadanie, ale jesteśmy już po 3 prezentacjach: Poznań, Winna Góra, Turew – w miejscach położonych na SPO i wiem, że artyści wykonali swoje zadanie wspaniale - zachęcał dyrektor pałacu gen. Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Spektakl trwał mniej więcej 30 minut. Tancerze zapraszali widzów obecnych na rynku do aktywności, chociażby do rozgrzewki na początku przedstawienia, czy wspólnego tańca. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama