Reklama

III Gostyńskie Muzykowania Festiwal. Występy duetów i zespołów na wysokim poziomie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 11 wykonawców wystąpiło na scenie GOK Hutnik w trzeciej edycji festiwalu Gostyńskie Muzykowania. W niedzielne popołudnie mieliśmy okazję oglądać duety, tercety i liczniejsze zespoły z całej Wielkopolski.

Gostyńskie Muzykowania, za nami trzecia odsłona

27 listopada 2022r. odbyły się III Gostyńskie Muzykowania Festiwal. To kolejna edycja muzycznego wydarzenia, które przybrało luźną formułę. Organizatorzy nie powoływali komisji oceniającej, podkreślając, iż impreza nie ma charakteru konkursu czy plebiscytu. Wszystko po ty, by nie zniechęcać ludzi, którym muzyka i śpiew są bliskie. Scena gostyńskiego ośrodka kultury, z profesjonalnym sprzętem, nagłośnieniem, światłami, stała otworem dla każdego duetu i zespołu, który wcześniej zgłosił chęć uczestnictwa w wydarzeniu. 

Podczas pierwszych dwóch edycji festiwalu soliści występowali razem z zespołami. Teraz organizatorzy postanowili nieco zmienić formułę wydarzenia.

- Uznaliśmy, że dla urozmaicenia imprezy, podzielimy ją na edycję jesienną - z duetami i zespołami oraz wiosenną, w której osobno wystąpią soliści - wyjaśnił Przemysław Rychlik, koordynator, a jednocześnie instruktor gry na gitarze w GOK Hutnik.

Duety, tercety i zespoły, czyli muzykowanie w Gostyniu 

Do Gostynia przyjechali wykonawcy z Poznania, Śremu, Stęszewa, Krobi i Ponieca. Zaprezentowała się też gitarowa grupa z Gostynia. W duetach i zespołach występowali wokaliści oraz instrumentaliści w wieku od 7 do ponad 20 lat. Festiwalowe granie rozpoczęły duety i tercety, a później na scenie prezentowały się zespoły.

- Młodzi muzycy - wokaliści, instrumentaliści integrują się na naszym festiwalu, wspierają się, my służymy radą. Możemy pochwalić się pozytywnym klimatem dzisiejszego wydarzenia - dodał Przemysław Rychlik.

Jeśli chodzi o rodzaj prezentowanej muzyki - na III Gostyńskich Muzykowaniach przeważały zespoły okołorockowe, publiczność usłyszała też kawałki jazzowe, a na koniec zaplanowano blok zespołów grających heavy metal.

Świetne występy młodych muzyków na Gostyńskich Muzykowaniach

Publiczność długo oklaskiwała świetny występ zespołu PLAYITAGAIN QUINTET z Poznania w składzie Karol Hajkowicz, Tymoteusz Maksymiuk, Piotr Twardowski, Mikołaj Modrzyński i Franek Dworniczak. Młodzi instrumentaliści grali jazz. 

- Pierwszy raz jesteśmy w Gostyniu. Nasz perkusista ma tutaj rodzinę, zaproponował, żebyśmy zagrali na gostyńskiej scenie - przyznali młodzi instrumentaliści. - Tego rodzaju festiwale to dla nas forma zaprezentowania się, pokazania, na co nas stać. W świecie muzycznym liczą są kontakty, więc każda forma pokazania się jest dla nas ważna - dodał Tymoteusz, grający na akordeonie.

Jak się okazało, zespół powstał niedawno, specjalnie po to, by wystąpić na Gostyńskich Muzykowaniach. Muzycy znają się długo, ale wcześniej razem nie grali. Ćwiczą wspólnie od miesiąca. Na próbach ustalili program jazzowych utworów, które zagrali w GOK Hutnik. Instrumenty były grące, wykonawcy przejęci, a widownia zachwycona.

Kościańska kapela Steel w repertuarze postawiła na rockowe kawałki z lat 80 i 90. Widownię poruszyło wykonanie hitu zespołu The Cranberries "Zombie". Wokalistka Zosia Główczak zdradziła, że zespół powstał kilka tygodni temu, również specjalnie na Gostyńskie Muzykowania. Nastolatkowie nigdy wcześniej ze sobą nie grali, „skrzyknęli się” przez rodziców lub znajomych, pierwszy raz w tym składzie wystąpili na scenie, przed widownią. Czy byli zadowoleni?

- Jakoś poszło - skromnie skomentowali występ młodzi muzycy, po zejściu ze sceny.

Publiczność była innego zdania, żądała bisów, a najbardziej zachwyceni występem zespołu Steel byli rodzice nastolatków, wchodzących w skład zespołu. Pochwałom nie było końca. Zarówno wokalistka, jak i koledzy z zespołu przyznali, że mieli tremę, kiedy zobaczyli szeroką publiczność. I, co ciekawe, nastolatkom z Kościana podobają się utwory z zespołów, których przed laty słuchali ich rodzice i dziadkowe - to muzyka okołorockowa z lat. 90., 80., a nawet 70. XX w.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy