Premiowanie źrebiąt w Stefanowie. Od odsadka po klacze i ogiery
Podczas II premiowania i wystawy koni w Stefanowie koło Szelejewa ocenie podawane zostały konie czterech ras: wielkopolskiej (wlkp), małopolskiej (m), śląskiej (śl) oraz polski koń szlachetny (sp).Ze względu na wiek konia wyróżniamy:
- sysaki - konie do ok. 6. miesiąca życia,
- odsadki - konie odłączone od klaczy matki,
- źrebięta - młode konie poniżej 1. roku,
- klaczki - samice konia w wieku 1-3 lat,
- ogierki - samce konia w wieku 1-3 lat,
- klacze - samice konia powyżej trzeciego roku życia,
- ogier - samiec konia powyżej 3.
- źrebięta przy matkach urodzone w 2023 roku - rasy wlkp, sp, m - z podziałem na płeć,
- źrebięta przy matkach urodzone w 2023 roku - rasa śl,
- klacze i ogiery rocznik 2021 - rasy wlkp, sp, m - z podziałem na płeć,
- klacze i ogiery rocznik 2021 - rasa śl,
- klacze i ogiery rocznik 2022 - rasy wlkp, sp, m,
- klacze i ogiery rocznik 2022 - rasa śl.
Konie były prezentowane w ręku na trójkącie, a w przypadku najmłodszych źrebiąt z rocznika 2023 z klaczą w ręku i źrebięciem przy matce luzem.
Źrebięta przy matkach rocznik 2023 były oceniane za: typ, pokrój, zdrowie i rozwój.
Konie z roczników 2021 i 2023 za: typ, pokrój, stęp, kłus oraz kondycję i pielęgnację - przygotowanie do wystawy.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ
Wiedzą, do czego koń będzie się nadawał
Za każdy z wymienionych elementów koń mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów. W przypadku źrebiąt z rocznika 2023 ocena końcowa była średnią ocen cząstkowych za poszczególne cechy i wynosiła maksymalnie 10 punktów. Z kolei roczniki 2021, 2022 i klacze starsze mogły maksymalnie uzyskać 50 punktów wynikających z sumy ocen cząstkowych.
- Premiowanie to tak naprawdę nic innego, jak przegląd i porównanie młodych koni z ich rówieśnikami. Ocena jest sugestią, co koń będzie mógł w swoim dorosłym życiu osiągnąć. Jakie ma predyspozycje: czy będzie nadawał się do skoków przez przeszkody czy lepiej sprawdzi się jako koń zaprzęgowy? Pełen przegląd pochodzenia, jakie cechy odziedziczył ze strony ojca, a jakie ze strony matki? Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że hodowla koni to bardzo długi proces. Obecnie genetycznie czerpię z tego, co przygotował mój ojciec. Kolejne pokolenia będą korzystały z puli genów, którą ja pozostawię - tłumaczy prezes Karol Stróżyński.
Czy Rokosowo otworzy swoje bramy również przed koniarzami?
II premiowanie i wystawa koni w Stefanowie koło Szelejewa odbyły się na terenie Hodowli Roślin "DANKO". Związek Hodowców Koni Wielkopolskich przyznaje, że ostatnimi laty coraz trudniej znaleźć miejsce dla konnych imprez. Być może dobrą informacją w tym kontekście będzie ponowne otwarcie swoich bram przez Zamek Wielkopolski (wcześniej Ośrodek Integracji Europejskiej) w Rokosowie, który słynął m.in. z hubertusów - więcej na temat DOWIESZ SIĘ PONIŻEJ.
- Chcielibyśmy wrócić do Rokosowa. Warunki do organizacji naszych imprez były tam fantastyczne. Piękny i obszerny park przy pałacu bardzo służyły zawodom, przeglądom konnym i właśnie hubertusom - dodaje prezes koła powiatowego Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.