reklama
reklama

Gostyńska Mediateka (póki co) improwizowana. Dyrektor i tak jest dumny z nowoczesnej technologii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mamy wysokiej klasy sprzęt, unikatowy nawet w skali Polski. Nie wiem, czy któraś z książnic w kraju może się taką technologią pochwalić? – mówi o Mediatece Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu. Póki co – improwizowanej, ale to może się zmienić już w 2024 roku.
reklama

Gostyńska Mediateka, czyli tradycja z nowoczesnością

Oficjalne otwarcie Gostyńskiej Mediateki odbyło się na początku lutego. W środę, 1 lutego 2023 roku po południu, bibliotekę miejską odwiedziło około 100 osób. Publiczności udostępniono tablety graficzne, stanowiska do wirtualnej rzeczywistości i gier komputerowych. Chociaż budynek biblioteki miejskiej w Gostyniu wciąż wymaga przebudowy, to jednak dyrekcja placówki podjęła decyzję, że już teraz, w ograniczonej przestrzeni należy uruchomić program służący nauce, rozrywce i relaksowi. Celem jest połączenie tradycji z nowoczesnością, technologii z klasyczną humanistyką, gdyż Mediateka to nic innego, jak program wprowadzający do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu nowoczesne technologie.

Dyrektorzy podziwiali Gostyńską Mediatekę

21 lutego w gostyńskiej książnicy zorganizowano spotkanie bibliotekarskiej grupy wsparcia, czyli Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek „InicjaTyWy”, którego prezeską została Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka biblioteki w Jarocinie. Do naszego miasta przyjechali dyrektorzy i przedstawiciele bibliotek z południowej Wielkopolski. 

- Spotykamy się ze sobą raz na kilka tygodni - na konferencjach online lub „na żywo”. Wymieniamy się doświadczeniami, omawiamy zawiłe kwestie prawne czy ekonomiczne związane z funkcjonowaniem bibliotek – wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej książnicy.

Przedstawiciele wielkopolskich bibliotek przyjechali do Gostynia pierwszy raz po powstaniu Mediateki. Spotkanie rozpoczęto od prezentacji urządzeń oraz technologii Gostyńskiej Mediateki. Dyrektor Pawlak przedstawił jej bogatą ofertę i pokazał jak rozmieszczono urządzenia w przestrzeni biblioteki. Dyrektorzy zajrzeli m.in. do studia nagrań, dzięki któremu realizowane są nagrania i transmisje Telewizji Bibliotecznej. Zaprezentowano również pracownię rysunku cyfrowego i grafiki projektowej, opartą na nowoczesnych tabletach. 

W bibliotece w Gostyniu mają sprzęt, kórego nie powstydzą się zawodowi graficy 

- Na zajęciach z rysunku i grafiki projektowej w naszej pracowni, w 2022 roku mieliśmy trzy grupy: dwie polskie, jedną ukraińską. Znalazło się wśród nich kilka osób z dużymi zdolnościami graficznymi. Jest w nich potencjał, dobrze rokują na przyszłość, jeśli będą ćwiczyć. Swój talent mogliby rozwijać w naszej bibliotece – opowiada Przemysław Pawlak.

Zwraca uwagę na wysokiej klasy tablety graficzne i w pełni profesjonalny sprzęt jaki zamontowano w Gostyńskiej Mediatece. Na takich urządzeniach pracują zawodowi graficy.

- Wychodzimy z założenia, że powinniśmy mieć i oferować taki sprzęt, którego czytelnicy nie mają w domach. W ten sposób możemy przyciągnąć ich do biblioteki – dodaje Przemysław Pawlak.

Skarby Gostyńskiej Mediateki

Dyrektor biblioteki miejskiej w Gostyniu pokazał gościom strefę gier z komputerami gamingowymi, boksami VR i bieżnią. Poza tym salkę projekcyjną z ekranami do wystaw sztuki video. W zasobach biblioteki są ekrany dotykowe do edukacji czytelniczej, holoprojekcje wprowadzające w historię czytelnictwa, pisarstwa i bibliotekarstwa na ziemi gostyńskiej. Są też komputery gamingowe z dostępną aplikacją, w formie „kiosków”, z różnymi publikacjami literackimi i odpowiednio dopasowanymi puzzlami do ułożenia, filmem, zagadką.  

Cyfrowa technologia uzupełniona została przez salę pamięci, w której umieszczono ekspozycję unikatowych woluminów, z których najważniejszym jest „Biblia” wydana w 1840 roku we Lwowie, a stanowiąca niegdyś własność bohatera narodowego, księdza Ignacego Skorupki poległego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Prezentowane są również pamiątki literackie po urodzonym w okolicy Gostynia współtwórcy warszawskiej anglistyki, profesorze Stanisławie Helsztyńskim, w tym książki ocalałe ze zniszczonych podczas powstania warszawskiego bibliotek gimnazjów Lorentza i Ascola. Gostyńska Mediateka łączy zatem funkcję biblioteki i multimedialnego centrum kultury.

Kiedy przebudowa siedziby biblioteki w Gostyniu?

Sam obiekt biblioteki wymaga przebudowy. Nie udało się zmodernizować go zgodnie z planem, za to od roku można korzystać z nowoczesnego sprzętu, który kosztował blisko 600 tys. złotych. Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana w dwojaki sposób: z jednej strony to rozrywka, w tym gry, a z drugiej strony służy celom edukacyjnym.

- To, co można zobaczyć obecnie, to wersja "na teraz”. Mamy wysokiej klasy sprzęt, unikatowy nawet w skali Polski. Docelowo chcielibyśmy przebudować kondygnację do góry i wprowadzić te urządzenia w prawdziwe wnętrza mediateki. Kryzys na rynku gospodarczym, inflacje, ministerstwo nie zgodziło się na wprowadzenie w życie pewnych warunków i kilka innych czynników sprawiły, że nie udało nam się rozstrzygnąć przetargów i zrealizować naszego pomysłu w zaplanowanym czasie. Ale startujemy w 2023 roku w kolejnym konkursie na dofinansowanie  i zakładamy, że zrobimy to w 2024 i 2025 roku. Na razie działamy w zaimprowizowanej przestrzeni, w naszej ocenie nie najgorszej – mówi Przemysław Pawlak. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama