Reklama

Gostyń dołączy do obchodów. Wycieczka rowerowa na Dzień bez Samochodu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyń dołączy do obchodów. Wycieczka rowerowa na Dzień bez Samochodu - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jak co roku, 22 września, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To międzynarodowa kampania proekologiczna znana także pod innymi nazwami np. Światowy Dzień bez Samochodu. W Gostyniu tego dnia będzie "rowerowo" i "koncertowo".

Reklama

Ochrona środowiska i klimatu

We wspólnym apelu organizacje pozarządowe wzywają włodarzy polskich miast do podjęcia wyzwania i pokazania mieszkańcom, że nie tylko oferują im edukację i zachęcają do działań indywidualnych, ale też sami się uczą i podejmują działania, które przyspieszą rozwój zdrowej, bezpiecznej i wygodnej zrównoważonej mobilności w ich mieście, a tym samym przyczynią się do ochrony środowiska, klimatu i zdrowia nas wszystkich.

Komunikacja publiczna za darmo, festyny, dni otwarte, warsztaty czy czasowe zamknięcia wybranych fragmentów ulic dla ruchu samochodowego - w ten sposób obchodzony jest Dzień bez Samochodu w dużych aglomeracjach miejskich. Wszystkie działania zmierzają do tego, by przekonać mieszkańców, że miejska mobilność może być inna, zdrowsza i mniej szkodliwa dla środowiska i klimatu oraz że warto zmieniać nawyki, by to osiągnąć.

 Komunikacja miejska może być doskonałą alternatywą dla podróży autem. Mieszkańcy Gostynia i okolicznych miejscowości w gminie z komunikacji miejskiej i podmiejskiej codziennie mogą korzystać za darmo. Kto jeszcze nigdy lub już dawno nią nie jechał, niech przekona się „na własnej skórze”. 

Jak Gostyń planuje uczcić Dzień bez Samochodu?

Gostyń zamierza dołączyć do obchodów Dnia bez Samochodu. W czwartek 22 września 2022 roku odbędzie się „Gostyńska rowerówka”, której trasa pobiegnie pętlą: parking przy krytej pływalni – ścieżka rowerowa z Gostynia do Kunowa – stadion. Wystartować może każdy, niezależnie od wieku. To idealna okazja by wsiąść tego dnia na rower i wystartować w „Gostyńskiej rowerówce”.

"Gostyńska rowerówka”

Start imprezy zaplanowano na godz. 16.00, na parkingu przy krytej pływalni (ul. Starogostyńska). Zapisy uczestników będą możliwe przed rozpoczęciem „Gostyńskiej rowerówki”. Cykliści ruszą spod basenu, najpierw ul. Starogostyńską, a później trasą nowo wybudowanej ścieżki rowerowej łączącej Gostyń z Kunowem. Na moście nad kanałem Obry czekać będzie na nich punkt, na którym uczestnicy nawrócą i tą samą trasą wrócą na miejski stadion (skwer między głównym boiskiem a boiskiem ze sztuczną nawierzchnią). Tam na rowerzystów będzie czekał drobny poczęstunek oraz atrakcje m.in. tor przeszkód, dmuchańce dla najmłodszych, a dla wszystkich o godz. 17.30 rozpocznie się koncertowa niespodzianka.

Ścieżka rowerowa  Kunowo-Gostyń

Ta rowerowa impreza ma być jedocześnie oficjalnym otwarciem ścieżki rowerowej,  która połączyła Gostyń z Kunowem. Samorząd zakończył jej budowę na przełomie czerwca i lipca 2022 r. CZYTAJ TUTAJ.

 Ścieżka budowana była w etapach i łącznie przez 6 lat wybudowano ponad 4 km trasy pieszo-rowerowej, a także 1 most nad kanałem Obry. Budowa ścieżki kosztowała ponad 4 mln zł, a ostatni etap, który powstał w tym roku – budowa mostu i ostatniego fragmentu do Kunowa - został dofinansowany w ramach Działania 3.3. „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, Poddziałania 3.3.1. „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pt. „Budowa ciągu pieszo – rowerowego z Gostynia do Kunowa – etap II”.

Powiat gostyński z rowerzystów słynie - jak wypadła Wielkopolska Ofensywa Rowerowa Piaski - TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy