Wywodzące się z XVIII wieku nabożeństwo Gorzkich Żali, będzie można usłyszeć w niezwykłej aranżacji na Świętej Górze.
Projekt „Pax et Bonum et Musica” Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskich Franciszkanów został po raz pierwszy wykonany w kwietniu 2014 roku w Bazylice Franciszkanów w Krakowie. - Pomysłodawcą projektu był ojciec Jacek Wójtowicz oraz Dominik Wania, który wystąpił u nas w ubiegłym roku na Świętogórskich Zaduszkach Jazzowych.
Dominik Wania jest przykładem artysty, który swoją ambicją, pracą, a przede wszystkim talentem, udowadnia przynależność do ścisłej czołówki. Jego autorski fonograficzny debiut „Ravel” w 2013 roku zdeklasował takich konkurentów jak Jagodziński i Stańko. Akademia Fonograficzna przyznała artyście dwa FRYDERYKI w 2014 roku, w kategorii: Jazzowy Album Roku „Ravel” oraz Debiutant Roku – mówi Leszek Jankowski, współorganizator i dyrektor organizacyjny festiwalu Musica sacromontana.
Gorzkie Żale w aranżacji jazzowej zaśpiewają krakowscy artyści: Dominik Wania i Agata Jędrysiak-Wania, wokalistka, tancerka i aktorka oraz ksiądz Marek Dudek superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze. Gorzkie Żale powstały na początku XVIII w. w środowisku Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo i Bractwa św. Rocha przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
- Są nabożeństwem rdzennie polskim. Ich melodia odznacza się niezwykłą prostotą rytmiczną i symetrią budowy, gdyż stosuje się do architektoniki wiersza lub zwrotki poetyckiej. Całość utrzymana jest w tonacjach kościelnych i bardzo zbliżona do psalmodii gregoriańskiej, podobnie jak, na przykład psalmy nieszporne – tłumaczy ks. Józef Dąbiński.
Tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą i wzbudzeniem intencji. W każdej z trzech części znajduje się hymn i dwie pieśni.
Na Oratorium Wielkopostne – Gorzkie Żale i Pieśni Pasyjne zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oraz Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, w sobotę, 27 lutego do Bazyliki Świętogórskiej na godz. 20.15. WSTĘP WOLNY