W Gostyniu weekend rozpoczął się bluesowo. Koncert był zwieńczeniem Gostyńskiego Tygodnia Energii, który trwa od 14 listopada 2022r.
- Nie może być tak, że mówimy o dobrej energii, nie wspominając o tej, która płynie ze sztuki i kultury, stąd ta impreza nazwana „Dźwięki dobrej energii”. Występują dwa zespoły, prezentujące teoretycznie różne style muzyczne, ale w obu przypadkach mamy bardzo duże zaangażowanie w tekstach w kwestie społeczne - powiedział Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.
Jako pierwszy na energetycznym koncercie w klubowej atmosferze, publiczność rozgrzewał rodzinny zespół bluesowy z Wrocławia - Mizia & Mizia, który istnieje od ponad 20 lat. Trzon pięcioosobowej kapeli stanowi rodzina Miziów – ojciec Stefan grający na harmonijce ustnej oraz dwóch synów: Witek (gitara) i Włodek (wokal, gitara). Rodzinny fundament uzupełnia sekcja rytmiczna w składzie Grzegorz Siwicki (perkusja) i Maciek Wolański (bas).
Mizia & Mizia ma w Gostyniu oddanych fanów
Senior rodu - grający na harmonijce Stefan Mizia pisze zbiory zadań z geometrii (żeby było ciekawiej młodszy syn Włodek również jest matematykiem z wykształcenia) a te zamiłowania sprawiły, że poznał Tadeusza Porzucka, matematyka z Gostynia, byłego dyrektora ZSO. Panowie się zaprzyjaźnili. Od tego czasu Tadeusz Porzucek z żoną uczestniczą niemal w każdym koncercie kapeli Mizia&Mizia.
- Kilka pasji w życiu człowiek ma. Najwcześniejszą były góry, przewodnictwo, młodzież, wycieczki. Gram dla młodzieży. Nie wychodziło mi na gitarze, nie potrafiłem się nauczyć, a harmonijka jako mały instrument bardzo mi się podobała. Można było na wycieczkę do plecaka spakować. Blues, góry i geometria - to są moje pasje - przyznał Stefan Mizia, który jest dumny, że kapelę tworzy wraz z synami.
Muzyka ich tak trzyma
Zdradził rodzinny sekret - własne dzieci od urodzenia kołysał w rytm bluesa.
- Najstarszy syn na gitarze tak sobie brzdąkał, a potem młodszy syn. I tak w sposób naturalny to powstało. Myślę, że siła naszego zespołu w tym tkwi. Niektórzy tak podkreślają: ”zazdroszczę panu głównie tego, że pan z synami jeszcze coś robi. W większości przypadków dzieci się rozjeżdżają z rodzinnego domu”. A nas właśnie ta muzyka trzyma - mówi Stefan Mizia.
Przez wiele lat w repertuarze kapeli znajdowały się standardy światowego i polskiego bluesa, aż w końcu, w 2021 roku, zespół wydał autorską płytę „Dzień na minus, dzień na blues". Gostyńskiej publiczności podano autorskie piosenki w rytmie chicagowskiego bluesa, ale były też elementy bluesrocka, ballady, a nawet dźwięki reggae. Muzycznie inspiracją dla kompozytorów jest Tadeusz Nalepa, ale też ZZ TOP.
Autorskie kawałki, treściowo zaangażowane społecznie podała widzom również muzyczna formacja RhO z Pogorzeli. To grupa przyjaciół, których łączą dobre dźwięki płynące głównie z gitary, ale też nie są im obce sprawy społeczne. Brzmieniem i treścią wyrażaną w utworach zamierzają zmieniać świat na lepsze. Niektórzy muzykę jaką serwuje RhO porównują do czeskiego kompozytora i barda Jaromira Nohavicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.