Reklama

Festyn "Spotkajmy się na plantach" w Krobi. Sołtysiada przyniosła dużo wrażeń zarówno uczestnikom, jaki i kibicom

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kilkudziesięciu mieszkańców ośmiu wsi z gminy Krobia wzięło udział w Sołtysiadzie - olimpiadzie sołectw, którą zorganizowano w drugim dniu (19 czerwca 2022 roku) Festynu "Spotkajmy się na plantach" w Krobi. Wraz z zawodnikami przyjechali kibice, którzy przy pomocy syren i wuwuzel dopingowali swoje drużyny podczas różnych konkurencji.

Reklama

Na starcie Sołtysiady w Krobi stanęli reprezentanci ośmiu wiosek

Do udziału w Sołtysiadzie, która inaugurowała drugi dzień Festynu "Spotkajmy się na plantach" w Krobi zgłosziło się w sumie 8 drużyn reprezentujących sołectwa:

 • Bukownica
 • Chwałkowo
 • Domachowo
 • Potarzyca
 • Posadowo
 • Ziemlin
 • Sułkowice
 • Żychlewo
 

ZOBACZCIE, co się działo pierwszego dnia festynu - TUTAJ.

Podczas Sołtysiady w Krobi tyle samo konkurencji, co drużyn

Organizatorzy, czyli Gminne Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, w ramach olimpiady sołectw przygotowali tyle samo konkurencji (zbieg okoliczności), ile było drużyn uczestniczących w Sołtysiadzie. Przedstawiciele poszczególnych wsi musieli zmierzyć się z:

 • sztafetą dziecięcą
 • turniejem strzeleckim
 • spacerem farmera
 • dojeniem krowy
 • tańcowała igła z nitką
 • wielkim wyjściem
 • przeciąganiem liny
 • konkurencją niespodzianką (zwinne nogi)
 

Ponadto punkty można było zdobyć za tzw. strefę kibica, czyli mieszkańców sołectwa, którzy przyjechali kibicować swoim reprezentatom przy pomocy m.in. transparentów, syren czy przebrania.

Najszybciej doją w Bukownicy

Krobską sołtysiadę rozpoczęto "sztafetą dziecięcą", w której zmagali się najmłodsi. Dla starszych jej odpowiednikiem był "spacer farmera" luźno nawiązujący do zawodów strongman (na tor, żeby zmierzyć się z wiadrami wypełnionymi ciężarkami wybiegły także panie).

Chyba najbardziej widowiskowe okazały się konkurencje związane z "dojeniem krowy" na czas, gdzie liczyła się na przykład umiejętność zebrania wszystkich czterech krowich strzyków (wymion) w rękę i wydojenia "mućki". Okazało się, że najlepiej doją w Bukownicy, gdyż to zawodnik z tej miejscowości "wydoił" najwięcej do wiadra.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD FILMEM

Równie dużo emocji przyniosło "przeciąganie liny", gdzie po eliminacjach i rozgywkach w systemie pucharowym najlepsza okazała się ponownie drużyna z Bukownicy.

Na wszystkich uczestników Sołtysiady odbywającej się w ramach Festynu "Spotkajmy się na plantach" w Krobi czekały dyplomy, a na pierwsze trzy drużyny nagrody w postaci voucherów na animacje na imprezach o wartości: 

 1. miejsce - 2000 zł
 2. miejsce - 1500 zł
 3. miejsce - 1000 zł

Kto wygrał Sołtysiadę w Krobi?

Najwięcej punktów zgromadziła drużyna z... Bukownicy. Za nią uplasowało się sąsiednie Żychlewo, które jednym punktem wyprzedziło zajmującą trzecie miejsce na podium Potarzycę.

 1. Bukownica - 66 pkt
 2. Żychlewo - 55 pkt
 3. Potarzyca - 54 pkt  
 

Zwycięzcy przyznają, że najwięcej trudności sprawiła im konkurencja, która wymagała celnego oka i sprawnej ręki - "tańcowała igłą z nitką".

- Najwięcej czasu na niej straciliśmy. Najlepiej poszła nam "lina", każde przeciąganie wygraliśmy. "Dojenie krowy" też było dobre, może przez to, że często prądu u nas nie ma i trzeba krowy doić, jak za starych czasów - żartują mieszkańcy Bukownicy.

Najbardziej zaś przypadł im do gustu "spacer farmera"

Zwycięska drużyna jeszcze nie wie, na co pójdą pieniądze za pierwsze miejsce. Jedno nie podlega wątpliwości: że na imprezę. 

- Jeszcze nie planowaliśmy, co za nie zorganizujemy. Zdecydujemy wspólnie z resztą mieszkańców wsi. Bo, jak to się mówi, jechaliśmy po pierwsze miejsce, ale nie wiedzieliśmy, czy z nim przyjedziemy - dodaje w tym samym tonie sołtys Eugeniusz Jędryczka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy