reklama

Edukacja ekologiczna dla najmłodszych

Opublikowano:
Autor:

 Edukacja ekologiczna dla najmłodszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Uczniowie klasy IIIb Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli uczestniczyli wraz z opiekunką świetlicy szkolnej, Dorotą Dymarską, w kolejnym cyklu zajęć edukacyjnych w ramach projektu „Ekopaka. Zamykamy Obieg Surowców”. Druga z czterech pak – zawierająca kolorowe plakaty, przedstawiające wydobycie ropy naftowej pod wodą, klocki Lego, tangram - historyczną chińską łamigłówkę, kolorowanki z motywem mandali, grę Nawlekaj, nie czekaj!, kolorową folię piankową, masę plastyczną Bubber, fluorescencyjne balony, flamastry, karty do gry oraz ulotki na temat recyklingu - pomogła młodym ekologom zaprzyjaźnić się z tworzywami sztucznymi.

Podczas zajęć w pogorzelskiej bibliotece trzecioklasiści dowiedzieli się, że to, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych, których popularność nie zna granic, bowiem wykorzystywane są one niemal w każdej dziedzinie życia: od gospodarstw domowych poprzez transport i sport, aż po medycynę. Dzieci uzmysłowiły sobie również, jak wiele przedmiotów z tworzyw sztucznych nas otacza i stworzyły katalog ich cech.


Uczniowie przekonali się też, że popularność tworzyw sztucznych ma swoją ciemną stronę, gdyż ich produkcja pierwotna pochłania ogromne ilości surowców kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej i zrozumieli, że produkcja rzeczy z tworzyw sztucznych ma sens tylko wtedy, gdy są one wielorazowego użytku, wielofunkcyjne albo - jeśli to zabawki - służą przez długi czas wielu osobom. Ekopaka na temat tworzyw sztucznych pokazała uczestnikom projektu, jak - produkując plastikowe opakowania i przedmioty - oddziałujemy na środowisko i jak możemy bardziej świadomie wybierać trwałe oraz uniwersalne produkty. Trzecioklasiści dowiedzieli się także, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych i jak działa ich recykling.
Przekłuwając napełnione wodą balony, dzieci wyobraziły sobie, w jaki sposób wydobywana jest ropa naftowa spod ziemi, a dzięki kolorowym plakatom zaznajomiły się z różnymi typami platform wiertniczych. Poznały również tangram - historyczną chińską łamigłówkę - i wykonały zestawy tangramów z folii piankowej. Posługując się masą plastyczną, odzwierciedliły z kolei proces powstawania plastikowych przedmiotów - począwszy od wydobycia ropy naftowej, poprzez jej ,,obróbkę’’ w rafinerii i produkcję tworzyw sztucznych w fabryce, a następnie użytkowanie plastikowych przedmiotów, na recyklingu skończywszy. Wcieliły się także w detektywów odnajdujących na ubraniach informacje o tym, z czego są zrobione: z włókien naturalnych czy chemicznych, sztucznych lub syntetycznych.

Cykl ekopakowych spotkań poświęconych tworzywom sztucznym zakończyły wiosenne warsztaty plastyczne, podczas których młodzi ekolodzy wykonali - ze słomek po napojach, drucików kreatywnych, plasteliny i butelek PET - kwiatki w ekologicznych doniczkach. - W pogorzelskiej bibliotece było i nadal będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie, ponieważ już wkrótce dotrze do nas Ekopaka nr 3, czyli kolejny pakiet edukacyjny poświęcony papierowi. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych w naszej bibliotece trwa – przekonuje Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.

W spotkaniu udział wzięli: Anastazja Dąbrowska, Maria Golejewska, Alicja Harasim, Julia Łyduch, Joachim Maciejczyk, Julia Matelska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz, Zuzanna Wolna i Julia Zając

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE