Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, która już tradycyjnie rozpoczyna obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krobi, uczestnicy wydarzenia, również zwyczajowo, zgromadzili się na krobskim rynku. Jak mówił prowadzący uroczystość wiceprezes zarządu miejsko-gminnego oddziału ZOSP RP w Krobi, Adam Sarbinowski, pomimo że konstytucja sprzed 226 lat obowiązywał tylko 14 miesięcy i nie przyniosła krajowi znamiennych korzyści, „jej symboliczne znaczenie, a także wpływ na kolejne akty prawne tworzone przez władze niepodległej Polski jest nie do przecenienia”.
- Dla wielu pokoleń była ona punktem odniesienia, wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne. (...) Chociaż jej współtwórcy: Hugo Kołątaj i Ignacy Potocki uważali, że była ona ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny, konstytucja wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczypospolitej Obojga Narodów - mówił Adam Sarbinowski.
Przypomniał, iż pierwsza ustawa zasadnicza ówczesnej Europy wzmacniała bezpieczeństwo państwa likwidując liberum veto i wolną elekcję, wprowadzała reformę wymiaru sprawiedliwości, przyznawała nowe prawa i obowiązki mieszczanom a jednocześnie brała pod opiekę ludność wiejską i dawała podwaliny pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych.
W tekście przemowy pojawiło się także pytanie o to, „czym dla nas jest dzisiaj konstytucja i to nie tylko ta uchwalono 3 maja 1791 roku, ale przede wszystkim konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku?”.
- Czy jest ona dokumentem określającym ustrój naszego państwa, jednym z wielu aktów prawnych, które nakładają na obywateli określone obowiązki, bądź dają im prawa i przywileje? A może jedynie archaicznym dokumentem, wokół którego toczą się polityczne spory? Być może łatwiej byłoby nam odpowiedzieć na te pytania, gdybyśmy sięgnęli po tekst konstytucji i starali się go przeanalizować pomimo tego, iż większość z nas nie jest prawnikami. Dziś czytamy powieści, kolorowe czasopisma i kolejne posty na Facebook’u. Nie czytamy natomiast konstytucji - dodał przemawiający wiceprezes.
Adam Sarbinowski zaznaczył także, iż obchody Święta Konstytucji 3 Maja wiążą się również z dwoma innymi datami, „które dla nas, Polaków winny być wyjątkowe” - 2 maja, gdyż jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - „symbolu jedności wszystkich Polaków” oraz 1 maja 2004, kiedy to Polska, po wielu latach starań stała się członkiem Unii Europejskiej.
- Cieszymy się zatem z bezpieczeństwa, współodpowiedzialności i solidarności europejskiej. Z każdej pozyskanej złotówki z funduszy europejskich, czy też z otwartych granic. Pamiętajmy jednak o tym, że pomimo faktu, iż jesteśmy Europejczykami, przede wszystkim jesteśmy Polakami - zakończył mówca.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego i pieśni patriotycznych przez Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. ks. Wacława Gieburowskiego z Krobi oraz złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem na rynku, zebrani udali się na Wyspę Kasztelańską na świąteczny poczęstunek i biesiadę śpiewczą.
Z kolei członkowie Stowarzyszenie "Na Szlaku", uczcili ten wyjątkowy dzień w swoim stylu, wyruszając na trasę rajdu rowerowego.
Zobacz również: jak świętowano w Pępowie oraz Borku Wielkopolskim