Jeśli ktoś nie zaplanował sobie niedzielnego popołudnia, mógł zajrzeć 11 czerwca do parku miejskiego w Poniecu.
- Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki. Kto to taki? Tak to wiatr - taką zagadką do udziału w drugiej edycji festynu zachęcał organizator - Gminne Centrum Kultury w Poniecu.
W Poniecu świętowano Dzień Wiatru i przekonywano, że warto być "eko"
Poniecka gmina uznała, że dobrą okazją do zorganizowania ekologicznych festynów, na których uczestnicy mogą przekonać się, że warto dbać o środowisko, są takie święta, jak Światowy Dzień Wiatru, Dzień Wody czy Dzień Ziemi.
- W tym roku odbył się u nas Dzień Wody. Wraz z firmą Acciona Energia próbujemy - od 2022 roku - wprowadzić na stałe do kalendarza naszych imprez takie wydarzenie, jak Dzień Wiatru. Na początku czerwca sołectwa organizowały sporo festynów z okazji Dnia Dziecka. Nie chcieliśmy im krzyżować planów. Uznaliśmy, że Dzień Wiatru to również doskonała okazja do zorganizowania atrakcyjnego festynu dla dzieci - wyjaśnia Maciej Malczyk, dyrektor GCK w Poniecu.
Powietrzne akrobacje i Piana Party na festynie w Poniecu
Z okazji Światowego Dnia Wiatru przygotowano festyn z atrakcjami: zabawy w plenerze, na świeżym powietrzu, przy słonecznej pogodzie, z lekkim powiewem wiatru... A jeśli zabawa z okazji Światowego Dnia Wiatru, to musiały być dmuchańce - na tego rodzaju zjeżdżalniach i innego rodzaju zamkach dzieci szalały do woli.Na scenie goście z Wrocławia zaprezentowali swoje Laboratorium Szalonego Naukowca. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat różnych substancji chemicznych, ale głównym bohaterem był ciekły azot. Najmłodsi zobaczyli, jak działa w zetknięciu z owocami, żywnością, a także - co się stanie, kiedy ciekły azot dotknie naszego ciała.
W parku miejskim zaprezentowała się grupa Zumba Kids em Project. Za swoje taneczne i rytmiczne występy dzieci otrzymały gromkie brawa. Uczestnicy festynu z ciekawością i podziwem oglądali też pokaz gimnastyki napowietrznej. Artystki z Aerial Circus School Flying Flower udowodniły, że można... unieść się z szarfą lub z kołem w powietrze, oderwać od ziemi i zrobić szpagat, że można zatańczyć nad ziemią.
- Dzień Wiatru, „aerogimnastyka”, ćwiczenia w powietrzu, to wiąże się ze sobą - uzupełnia Maciej Malczyk.
Malowanie twarzy, brokatowe tatuaże - stoiska, gdzie były wykonywane te artystyczne dzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najmłodsi uczestnicy bawili się w malarzy, a do dyspozycji mieli pędzle, farby i folię rozwieszoną między drzewami.
W pokazie eko-mody wzięło udział kilka osób - przedszkolaki i nastolatki. Na głównej płycie, niczym modelki i modele, zaprezentowali uczestnikom stroje wykonane z materiałów recyklingowych. Do zrobienia pomysłowych ciuchów użyto gazet, worków na śmieci, reklamówek, foliowych papci ochronnych, folii aluminiowej, a także pozostałości po papierowych kubkach. Kreatywność została nagrodzona.
Pomysłowość przydała się również w konkursie dla mieszkańców gminy - każdy zainteresowany mógł wykonać model eko-wiatraka. Najważniejszym warunkiem był użyty materiał - miały to być produkty ekologiczne, z recyklingu.
Na zakończenie festynu przygotowano Piana Party, czyli kąpiel w pianie, którą „podano” ze specjalnej maszyny, tzw. wytwornicy. Dzieci bawiły się świetnie, a dorośli patrzyli z zazdrością.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.