Pieniędzy wystarczy na kilka instrumentów
Umowę na dofinansowanie w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” będącego częścią działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 podpisał Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu, które składało wniosek w imieniu Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy GCK w Poniecu. Nabór wniosków przeprowadziła Wielkopolska Lokalna Grupa Działania Kraina Lasów i Jezior.W sumie kwota pomocy na doposażenie ponieckiej orkiestry w instrumenty wyniosła 32.451 złotych. Niestety nie pokryje to całości środków finansowych potrzebnych na zakup nowego sprzętu.
- Potrzebny był jeszcze wkład własny. Składaliśmy wnioski o różne dofinansowania - w tym wypadku udało nam się pozyskać pieniądze, które pójdą głównie na zakup podstawowych instrumentów do nauki, jak: klarnety, flety, saksofony i trąbki. Będzie to po kilka sztuk z każdego rodzaju, a całość projektu oszacowaliśmy na około 56 tysięcy złotych. Z tym, że kalkulacja była robiona na moment składania dokumentów, czyli listopad zeszłego roku - informuje Wiktor Bąk, kapelmistrz Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy GCK w Poniecu.
Poniecka orkiestra celuje w jakość
Od kilku lat strategia zarządzania finansami Dziecięco-Mlodzieżowej Orkiestry Dętej przy GCK w Poniecu skupia się na prostej i starej, jak świat zasadzie: liczy się jakość, a nie ilość.
- Staramy się kupować instrumenty dobrej jakości, dlatego za te pieniądze kupimy zaledwie kilka sztuk, ale systematycznie staramy się wymieniać to, na czym gramy. W zasadzie myślę, że odkąd jestem kapelmistrzem, a w październiku tego roku będzie to już 7 lat, zaledwie kilka osób nie miało nowego sprzętu. Dostają go z reguły muzycy, którzy grają najdłużej lub uczą się w szkołach muzycznych, w skrócie ci, którym ten sprzęt jest najbardziej potrzebny. Mamy też muzyków, którzy mają prywatne instrumenty i one są nie raz i nie dwa na takim poziomie, że my nie mamy tak dobrego sprzętu, to wtedy w ogóle nie korzystają już z zakupionego na nasze potrzeby. Ale tych osób jest obecnie naprawdę garstka - dodaje poniecki kapelmistrz.
Wiktor Bąk wylicza, że przez okres jego opieki nad orkiestrą udało się pozyskać na zakup instrumentów około 300 tysięcy złotych.
Rekordowy pod tym względem był rok 2020, gdy w ramach Programu Infrastruktura Domów Kultury 2020 miejscowe GCK podpisało z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę o dofinansowaniu na kwotę 80 tysięcy złotych. Łącznie z wkładem własnym pochodzącym ze środków gminnych oraz od sponsorów do rąk muzyków trafił wtedy sprzęt za 100 tys. złotych.
Orkiestra jednej marki
Drugi cel, do którego dąży się w ramach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy GCK w Poniecu to ujednolicenie "parku muzycznego".
- Mamy strategiczny plan rozwoju zespołu, w którym oprócz kierowania się zasadą cena do jakości zdecydowaliśmy się także ujednolicić, w miarę możliwości, sprzęt, z którego korzystamy. Dlatego 80% czy 90% instrumentów jest marki Yamaha. Daje to wiele korzyści, przede wszystkim łatwiej jest zestroić te instrumenty, że lepiej współbrzmiały. Jesteśmy amatorami, profesjonaliści mogą grać w orkiestrze każdy na innej marki instrumencie i oni pięknie zabrzmią, bo każdy potrafi to sam dostosować do swoich potrzeb. A my mamy dzięki temu dobry serwis, dobry sprzęt i nie przedrażamy zakupów - podsumowuje Wiktor Bąk.
A jest dla kogo zakupywać instrumentów, gdyż obecnie Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GCK w Poniecu liczy 70 osób, z czego:
- w pierwszym składzie, czyli tym, który koncertuje gra 45 osób
- w „małej orkiestrze” stanowiącej zaplecze 15 osób
- mini orkiestrze dopiero zaczynającej przygodę z muzyką 10 osób
We wrześniu tego roku odbędzie się kolejny nabór do Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy GCK w Poniecu.
- Na który zapraszam serdecznie - dopowiada poniecki kapelmistrz.
KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.