Reklama

Reklama

Dzieci strzelały z zestawów rakietowych. Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa w Gostyniu

Opublikowano: sob, 26 cze 2021 09:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Gostyń. Najważniejsze są zdrowie, życie, bezpieczeństwo - takie hasło przyświecało tegorocznemu wydarzeniu. Na gostyńskim rynku wczoraj przed południem można było zobaczyć dzieci z rodzicami, młodzież szkolną oraz mieszkańców, którzy wracali z placu targowego.

Reklama

Stoisko policji z służbowym samochodem, wozy straży pożarnej i sprzęt wojskowy - to główne atrakcje, jakie zaprezentowano podczas tegorocznego Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa. Zainteresowani mieli też możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19 bez wcześniejszej rejestracji. Impreza odbyła się 25 czerwca na rynku w Gostyniu.

Zdrowie, życie, bezpieczeństwo - to  hasło tegorocznego wydarzenia. W sercu miasta wczoraj przed południem można było zobaczyć młodzież szkolną oraz mieszkańców, którzy wracali z placu targowego. Odwiedzających rynek przyciągały stoiska, jakie prezentował SP ZOZ w Gostyniu oraz służby: policja, straż pożarna i wojsko. Można było skosztować cieplej grochówki przygotowanej w kuchni polowej. 

 

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Można zarejestrować rowery w komendzie policji

Gostyńska KPP w Gostyniu zaprezentowała stoisko prewencyjne. Funkcjonariusze zapraszali mieszkańców powiatu gostyńskiego m.in. do znakowania rowerów.

- Jest to nowy program, który ruszył dwa miesiące temu. Polega na tym, że - jeśli właściciel wyrazi taką ochotę - każdy rower ma może mieć nadrukowany nr seryjny. Dzięki temu w przypadku kradzieży będzie nam łatwiej zidentyfikować pokrzywdzonego i znaleźć właściciela takiego roweru - wyjaśniła asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowy w KPP w Gostyniu.

Zainteresowanie rejestracją jednośladów było bardzo duże. Kolejka ustawiła się, zanim na dobre impreza się rozpoczęła.

- Mieszkańcy uznali jednak, że będą przychodzili po kolei. Cały czas mamy 2, 3 rowery. Akcja cieszy się dużym powodzeniem, z czego bardzo jesteśmy zadowoleni, bo sądzimy że jest tego warta - przyznała asp. sztab. Monika Curyk.

Na stoisku gostyńskiej policji można było też dostać różnego rodzaju materiały profilaktyczne, ulotki, elementarze dla dzieci, a dla seniorów oferowano poradniki. Funkcjonariusze uświadamiali zainteresowanych o zmianach przepisów, które niedawno weszły w życie, pierwszeństwie pieszych na „pasach”.

- O to najczęściej mieszkańcy pytali. Mówiliśmy o tym, że piesi nie mogą używać telefonów komórkowych na pasach, udzielaliśmy wszelkich porad prawnych - wyjaśniała asp. sztab. Monika Curyk.

 

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Warto zamontować czujkę w domu

Oblegane były również stoiska strażackie i wojskowe. Do wozów strażackich, które biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczo gaśniczych, zaglądały dzieci z rodzicami.

- Mogą wsiąść do kabiny, obejrzeć sprzęt, którym na co dzień posługują się strażacy - zachęcał mł. bryg. Rafał Rybacki z KP PSP w Gostyniu.

Gostyńska komenda powiatowa straży pożarnej na tegoroczny dzień bezpieczeństwa przygotowała również wiele innych atrakcji. Na stoisku zaprezentowano mobilny symulator pożaru w domku jednorodzinnym. Zabawiano dzieci rysunkami, krzyżówkami.

- Są też czujki dymu do wygrania. Można je dostać po wypełnieniu prawidłowo bardzo prostego testu. Wówczas odbywa się losowanie co 15 minut - wyjaśniał mł. bryg. Rybacki.

Strażacy z wydziału prewencji tłumaczyli na czym polega działanie czujki, do czego urządzenie może się przydać, jak ją zamontować. Przekonywali dorosłych dlaczego warto zainstalować tego typu urządzenie, zwłaszcza w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach z instalacją gazową.

 

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Żołnierskie strzelanie

Na gostyńskim rynku rzucali się w oczy także żołnierze z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Można było obejrzeć sprzęt przeciwkrosowy, który wystawiał dywizjon przeciwlotniczy z Leszna.

- Mamy wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych OSA. Dodatkowo jest symulator strzelecki Cyklop, przyjechał też operator przeciwlotniczych zestawów rakietowych przenośnych GROM, który zaprezentował swoje wyszkolenie - wyjaśnił ppłk. Piotr Jaraczewski, zastępca dowódcy pułku 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. 

Tajemnice jednostki i wystawiany przez wojsko sprzęt cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród młodszych mieszkańców Gostynia, jak i ich rodziców.

- Stymulator strzelecki Cyklop wzbudził szczególne zainteresowanie dzieci, gdyż mogły sobie potrenować strzelanie. Broń jest prawdziwa, ale nie ma strzałów autentycznych - zapewniał ppłk. Piotr Jaraczewski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.