reklama

 Dziczyznę podały, nalewkę polały i wygrały. KGW Szurkowo najlepsze w konkursie kulinarnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Królowały kluski - kopytka i kluchy na łachu, czyli pyzy. Sporo było dań z modrą kapustą. Ale komisja, która oceniała potrawy przygotowane na Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich wybrała dziczyznę. KGW Szurkowo podało ją z plackami ziemniaczanymi i nalewką. Opłaciło się. Panie wygrały po raz drugi.  
reklama

Bitwa Regionów w Borku Wlkp. - 11 kół gospodyń wiejskich walczyło o uznanie komisji

Tegoroczne Prezentacje Zespołów Ludowych Wielkopolski, które odbyły się w Borku Wlkp. były doskonałą scenerią dla powiatowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Bitwa Regionów Powiatu Gostyńskiego - bo tak nazwano wydarzenie - jako impreza towarzysząca znakomicie wpisała się w boreckie święto „na ludową nutę” - RELACJA TUTAJ.

- Mamy już ósmą edycję tego konkursu. W 2022 roku Bitwa Regionów Powiatu Gostyńskiego odbywała się w Gostyniu, podczas dożynek powiatowych na Świętej Górze [ZOBACZ TUTAJ]. A w tym roku gości nas  Borek Wielkopolski - powiedziała Kinga Konicka, reprezentująca poznański oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

W smacznym konkursie udział wzięło 11 kół gospodyń wiejskich z powiatu gostyńskiego (KGW Jeżewo, Grabonóg, Bruczków, Stankowo, Chwałkowo, Głuchów, Krzekotowice, Bułakowo, Czarkowo, Babkowice i Szurkowo). Każde gospodarne panie miały pięknie przystrojone stoisko na ogromnym placu targowym, gdzie odbywało się boreckie święto folkloru. Tam uczestnicy imprezy mogli spróbować różnego rodzaju pyszności - od pajdy chleba ze smalcem, przez bigos, po muffinki, placki domowej roboty i inne słodkości. Panie z KGW z Chwałkowa podawały gofry robione na miejscu, można było kupić również chleb z nasionami na zakwasie, pieczony w domu.

- Zachęcam do odwiedzania stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Mamy ich 11, więc będzie z czego wybierać. Życzę również komisji konkursowej, która już działa, wrażliwych kubków smakowych - tak aby najlepsze koło gospodyń z najlepszą potrawą wygrało i reprezentowało powiat gostyński na dalszych etapach - w ten sposób Bitwę Regionów Kulinarnego Konkursu dla KGW otworzył Marian Markiewicz, zastępca dyrektora KOWR. 

Przy stoiskach kulinarnych, przygotowanych przez gospodynie z powiatu gostyńskiego trwał piknik z produktem polskim. Dla uczestników święta na ludową nutę, którzy postawili na "smaczne" walory wydarzenia przygotowano stoliki - biesiadne i bankietowe, przy których mogli najeść się do syta. Podczas imprezy przez cały czas roznosił się zapach pysznych dań. Można było zobaczyć, jak członkinie kół gospodyń wiejskich, znakomite kucharki, ubrane w kulinarne fartuszki spacerowały z potrawami, by zaprezentować je przed komisją konkursową, której przewodniczył Marian Gruchalski. 

Czernina, golonki, placki ziemniaczane i sarnina podczas Bitwy Regionów w Borku Wlkp.

Gospodarne panie z powiatu gostyńskiego członkom komisji podawały golonki z kapustą, kaczkę po wielkopolsku z "paruchami", były roladki wołowe, ale też udka z kurczaka faszerowane wieprzowiną oraz bigos staropolski. KGW z Jeżewa postawiło na przykład na czerninę ze śliwkami i własnoręcznie robionym makaronem. 

- Ciekawostką jest to, że zupę doprawiała mieszkanka Jeżewa. Pani ma 90 lat, ale zawsze służy pomocą, doradza. O kulach, ale przyszła nam pomóc, kiedy przygotowywałyśmy to danie - opowiadały gospodynie z Jeżewa.

Dlaczego na konkurs wybrały czerninę?

- Czernina to danie, o którym nieco już zapomniano, tak nam się wydaje. Przez młodych niekoniecznie lubiane. Chciałyśmy nawiązać do tradycji, potraw polskich sprzed lat, żeby młode pokolenie nie zapomniało, że te dania wciąż są przygotowywane - uzasadniała Bogumiła Matelska, przewodnicząca KGW Jeżewo. 

KGW z Grabonogu przed komisją zaprezentowało się z sytą zupą sołtyski. 

- To taka zupa, że jak przyjdą panowie z pola i ją skosztują to muszą się najeść. Danie na wywarze z mięsa wieprzowego, kuleczki smażone, wywar z warzyw pochodzących z naszych ogródków, pieczarki prażone, por. Wszystko smażone na gostyńskim maśle - powiedziała Małgorzata Szuła z KGW w Grabonogu, będąca jednocześnie sołtyską. Zapewnia, że panowie zajadają się tym daniem.

Kto zawitał do stoiska KGW Grabonóg został ugoszczony plackiem domowej roboty, kawą i miał okazję oczywiście spróbować zupę. Na ciekawie udekorowanym stanowisku KGW Stankowo królowała lawenda. Na talerzach konkursowe szagole z roladkami wołowymi i modrą kapustą. Pyszne. Gospodynie z tej miejscowości postawiły na wołowinę po tym, jak zasiegnęły wiedzy historycznej. Ze spisu ludności, wykonanego w 1900 roku wynika, że w Stankowie rolnicy chodowali najwięcej bydła rogatego. Miejscowe kucharki postawiły więc na to, co przed 120 laty było w Stankowie najliczniejsze - wołowinę. Szagole przygotowano z ziemniaków zebranych w ogrodach mieszkańców. Podobnie było z modrą kapustą.

Komisja oceniająca była zgodna, nie było burzliwych dyskusji

Przy ocenianiu przygotowanych potraw, dla komisji konkursowej najważniejsze były walory smakowe, zestawienie składników, aromat, tekstura. Członkowie komisji mogli nie tylko degustować dania, ale musieli też słuchać pań, ktore je przyrządziły. Liczył się sposób i estetyka podania potraw, ale nie tylko talerz był ważny. Przy opisywaniu, jak powstało danie, liczyła się kreatywność gospodyń.

- Celem konkursu jest również promocja lokalnych produktów pod hasłem "Kupuj świadomie". Ma uświadomić, że warto szukać produktów w swoim w otoczeniu, nabywać je u lokalnych producentów. W ten sposób tak naprawdę wspieramy ich, ale też wiemy, co kupujemy - wyjaśniła Kinga Konicka z KOWR w Poznaniu.

Jeśli chodzi o wybór trzech najlepszych potraw, członkowie komisji byli raczej jednomyślni. Najbardziej zasmakowała im sarnina, podana z plackami ziemniaczanymi i sosem grzybowym, do tego nalewka. Gospodynie z KGW Szurkowo otrzymały 2000 zł oraz możliwość startu w półfinale konkursowej "Bitwy regionów Wielkopolski", który odbędzie się we wrześniu w parku miejskim w Ślesinie.

Wyniki bitwy regionow Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich w Borku Wlkp.

  1. I miejsce - sarnina, placki ziemniaczane z sosem grzybowym - KGW Szurkowo - 2000 zł
  2. II miejsce - kaczka nadziewana z kluchami na łachu i modrą kapustą - KGW Bruczków - 1500 zł
  3. III miejsce - roladka wołowa z szagolami i modrą kapustą - KGW Stankowo - 1000 zł

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama