reklama

Dożynki Wielkopolskie 2023 - tym razem w Pleszewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Farida Leśniewska

Dożynki Wielkopolskie 2023 - tym razem w Pleszewie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
247
zdjęć

Dożynki Wielkopolskie w Pleszewie - na uroczystości powiat gostyński reprezentowali m.in. radni rady Powiatu Gostyńskiego | foto Farida Leśniewska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPo czterech latach przerwy do Wielkopolski wróciło wojewódzkie święto plonów. Tym razem gospodarzem uroczystości podsumowującej żniwa wielkopolskich rolników był Pleszew. - Przyjmuję ten chleb jako gospodarz Województwa Wielkopolskiego. Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić - powiedział Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski, po przyjęciu chleba od starostów dożynek wojewódzkich.
reklama

Po okresie przerwy spowodowanej pandemią Samorząd Województwa Wielkopolskiego powrócił do organizacji dożynek wojewódzkich. Poprzednia tego typu uroczystość miała miejsce w 2019 roku. 27 sierpnia 2023 roku będzie historycznym dniem tym razem dla Pleszewa, gdzie odbyły się 22. Wojewódzko - Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Na uroczystości ziemia gostyńska również miała swoich reprezentantów, między innymi samorządowców z Rady Powiatu Gostyńskiego.

Dożynki wojewódzkie w Pleszewie. Wystawa rolnicza

Wielkopolskie święto plonów -  którego gospodarzem, było w tym roku Miasto i Gmina Pleszew oraz Powiat Pleszewski -  rozpoczęło się otwarciem wystawy rolniczej, gdzie w pigułce zaprezentowano dorobek wielkopolskich rolników. Na pleszewskim stadionie zaprezentowało się kilkudziesięciu wystawców.

Można było podziwiać rękodzieło i folklor regionalny. W ramach wystawy rolniczej swoje stanowiska  miały m.in. departamenty Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie brakowało też miejscowych instytucji. Swoje stoisko przygotował m.in. Powiatowy Urząd Pracy. Lokalni pszczelarze promowali swoje wyroby a regionalne potrawy serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. 

Dożynki wojewódzkie w Pleszewie. Podziękowania za trud 

Podczas dziękczynnej polowej mszy świętej, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, poświęcone zostały dożynkowe wieńce z całej Wielkopolski.

- Dożynki to szczególny czas, czas spotkania, świętowania i bycia razem. Niech to będzie również czas zadumy o rozwój i czas szczerego podziękowania. Niech spojrzenie na chleb pomoże nam głębiej przeżywać nasze życie - podkreślał biskup kaliski Damian Bryl.

Nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu dożynkowego, który po nabożeństwie poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyszedł czas na dzielenie chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Starostowie Dożynek Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński wręczyli go Markowi Woźniakowi, marszałkowi województwa wielkopolskiego. 

- Przyjmuję ten chleb jako gospodarz Województwa Wielkopolskiego. Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić - oświadczył marszałek Wielkopolski.

Marek Woźniak przekazał podziękowania wielkopolskim rolnikom.

- Z ich pracy korzystamy cały rok wszyscy, korzysta cała nasza wspólnota samorządu województwa wielkopolskiego, która w tym roku świętuje jubileusz 25- lecia swojego powstania w nowej, demokratycznej formie. Jesteśmy dziś Europejskim Regionem Aktywnych Ludzi - jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce i w Unii Europejskiej. (...) Mamy także, i to od kilku lat, najniższe bezrobocie w Polsce -  mówił podczas dożynek wojewódzkich Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski. 

W przemówieniu stwierdził również, że władze samorządowe województwa wielkopolskiego nie pasują "do wzoru obowiązującej propagandy".

- Władze w samorządzie województwa od 17 lat sprawują ludzie reprezentujący Platformę Obywatelską  i Polskie Stronnictwo Ludowe  z okresowym wsparciem lewicy. (...) My wielkopolscy samorządowcy z szacunekiem odnosimy się do osób  pracujących na roli i z dumą chwalimy się ich osiągnięciami. Niezmiennie od lat  rolnictwo stanowi  jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że jest to praca niełatwa. (...) Nasze dzisiejsze świętowanie to ukłon wobec tych, którzy kolejny raz zadbali o to abyśmy mogli przełamać się wszyscy chlebem - oświadczył marszałek. 

Dziękował też współorganizatorom Dożynek Wielkopolskich - burmistrzowi Miasta i Gminy Pleszew - Arkadiuszowi Ptakowi i staroście pleszewskiemu - Maciejowi Wasielewskiemu. 

Dożynki wojewódzkie w Pleszewie. Kim są starostowie? 

Starościną 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie była Joanna Szymczak. 41-letnia mieszkanka Sulęcina w gminie Pleszew od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Na powierzchni 20 ha uprawiają sałatę lodową, na 15 hektarach brokuły, po 10 ha natomiast zajmują sałata rzymska oraz kapusta stożkowa i zimowa. Uprawa odbywa się w trzech cyklach. 

Funkcję starosty pełnił Lucjan Kempiński, 58-letni rolnik z Taczanowa Pierwszego w gminie Pleszew. Wraz z żoną Anną, która jako pielęgniarka jeszcze pracuje zawodowo, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, odziedziczone po rodzicach pana Lucjana. Wówczas liczyło tylko niecałe 10 ha, dziś obejmuje powierzchnię 56 ha. Nastawione jest na produkcję roślinną. Wiodące uprawy to pszenica ozima, rzepak i buraki cukrowe.

Atrakcje dla dzieci i koncert 

Atrakcji przygotowanych dla mieszkańców podczas Dożynek Wielkopolskich było mnóstwo. Specjalnie dla nich kulinarne przysmaki w postaci pysznych i zdrowych koktajli przygotowywał Wielkopolski Bank Żywności w ramach realizacji założeń "Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025". Ponadto, w związku z Wielkopolskimi Dniami Energii 2023, dla dzieci i młodzieży przygotowane były konkursy dotyczące wiedzy o odnawialnych źródłach energii, a w nich do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dożynki zakończył koncert zespołu Bajm.

 

Organizatorami 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Diecezja Kaliska, Powiat Pleszewski oraz Miasto i Gmina Pleszew.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama