reklama

Dożynki w Pogorzeli. Burmistrz Piotr Curyk: "Chleb budżetowy chcemy tak dzielić, żeby żadna wieś nie była poszkodowana"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZa nami dożynki w Pogorzeli, które świętowano w niedzielne popołudnie, 3 września 2023 roku. Podczas uroczystości nie brakowało słów uznania i życzeń wygłaszanych pod adresem rolników. Burmistrz Piotr Curyk przy okazji gminnego święta plonów nie omieszkał z kolei wspomnieć o chlebie budżetowym i żniwach inwestycyjnych.
reklama

Dożynki w Pogorzeli. "Zaczyna się doceniać zdrową żywność"

Dożynki w Pogorzeli rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po nabżeństwie korowód, na czele z młodzieżową orkiestrą dętą w Krobi, przeszedł do parku miejskiego, gdzie odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Przedstawiciele sześciu wsi przekazali gospodarzom gminy wieńce, a starostowie podzielili chleb. Wszystko okraszone było muzyką, najpierw zagrała krobska orkiestra dęta, a potem zaśpiewał zespół Jawor.

Podczas obrzędu dożynkowego nie zabrakło oczywiście przemówień. Głos zabrał Szymon Jakubowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, a także Elżbieta Cyma, reprezentująca minister Marlenę Maląg. Sławomir Szyszka, prezes Lokalnej Grupy Działania "Wielkopolska z wyobraźnią" mówił o małych gospodarstwach, którym trudniej nadążyć za nowinkami technologicznymi. 

reklama

- Mamy Zielony Ład i encyklikę papieża Franciszka, to oznacza, że zaczyna się doceniać zdrową żywność, produkowaną przez gospodarstwa niskotowarowe - podkreślał, zaznaczając, że w gminie Pogorzela takich mniejszych gospodarstw nie brakuje. 

Najwięcej do powiedzenia miał oczywiście Piotr Curyk, gospodarz gminy Pogorzela i gminnych dożynek. Szef samorządu nie omieszkał wspomnieć o chlebie budżetowym, który władze starają się dzielić równo i sprawiedliwie pomiędzy wszystkie wioski. 

- Mamy w gminie również żniwa inwestycyjne - zaznaczył Piotr Curyk. - Realizowanych jest wiele inwestycji i to niemal w każdej miejscowości. Tak dużych środków na inwestycje jeszcze w gminie, od wybudowania kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, nie było. Inwestycje stanowią 30 procent budżetu gminy - podkreślał.

reklama

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie Pogorzela

Skoro dożynki w Pogorzeli, to także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W 2023 roku stanęło do niego sześć wsi: Gumienice, Wziąchów, Elżbietków, Kromolice, Głuchów i Łukaszew.

Komisja, w składzie Barbara Owsianowska, dyrektor Banku Spółdzielczego w Pogorzeli, Kinga Mądra, instruktor tańca w MGOK w Pogorzeli oraz Ewa Mazurek reprezentująca urząd miasta, oceniając wieńce brała pod uwagę m.in. nawiązanie do tradycji i wykorzystanie jak największej liczby elementów naturalnych. Decyzją jury najpiękniejszym wieńcem podczas dożynek w Pogorzeli 2023 był ten przygotowany przez mieszkańców Gumienic.

Warto jeszcze wspomnieć, że podczas pogorzelskich dożynek rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci, zatytułowany "Żniwa". Wpłynęło na niego sześć prac. Pierwsze miejsce zajęła Michalina Fahner, drugie - Mikołaj Foltynowicz, a trzecie - Jagoda Borecka. 

reklama

Starostowie dożynek w Pogorzeli

Podobnie jak podczas każdego innego święta plonów nieocenioną rolę pełnili w Pogorzeli starostowie dożynek. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła w udziale Barbarze Mrzywka z Kromolic i Markowi Andrzejewskiemu z Pogorzeli. 

Barbara Mrzywka prowadzi z mężem 50-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli była mlecznego. Mogą pochwalić się 130 sztukami bydła, w tym 55 krowami mlecznymi. Produkcja roślinna jest w ich gospodarstwie podporządkowana hodowli, to głównie kukurydza i zboża. 

Marek Andrzejewski wraz z żoną i synem gospodaruje na 70 hektarach. On także hoduje bydło - około 120 sztuk - w tym 45 krów mlecznych. Uprawia kukurydzę, zboża, buraki cukrowe i rzepak.

Przed zakończeniem części obrzędowej dożynek w Pogorzeli, na scenie znów pojawił się zespół Jawor z tradycyjną przyśpiewką, zdradzającą "co w gminie piszczy". Było o samorządowcach, strażakach, kołach gospodyń wiejskich... "Dostało się" także gostyńskiemu starostwu, które zostało wezwane do rzucenia kasą na ścieżki rowerowe. 

Pogorzelskie dożynki były częścią trzydniowej imprezy odbywającej sie pod hasłem POGOdni. Co wcześniej działo się w parku miejskim i nie tylko? 

 

    

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama