Dożynki w Pudliszkach. Po mszy św. kolorowy korowód przeszedł na plac dożynkowy
Warto przypomnieć, że po raz ostatni dożynki gminne w Pudliszkach odbyły się równo 20 lat temu - w 2003 roku. Minęło także kilka dobrych lat, bo dwanaście (2011 rok), od kiedy mieszkańcy największej wsi krobskiego samorządu w ogóle bawili się na święcie plonów. Nie ma się więc co dziwić, że tegoroczne wydarzenie miało specjalną oprawę.Zgodnie z zapowiedziami, impreza oficjalnie wystartowała już o godzinie 5:00 rano Sołeckimi Zawodami Wędkarskimi, zorganizowanymi przez Stowarzyszenie Syrenka w Pudliszkach, a także rajdem rowerowym o godzinie 10.00 pod patronatem Stowarzyszenia "Na szlaku" w Krobi oraz młodzieży projektu "Równać Szansę".
Główną część rozpoczęła msza święta dożynkowa na miejscowym stadionie sportowym poprowadzona przez proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Pudliszkach, księdza Piotra Twardego oraz emerytowanego proboszcza, księdza prałata Ludwika Maćkowiaka.
Po liturgii Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Krobi pod batutą kapelmistrza Mariusza Pikulskiego przeprowadziła uczestników w kolorowym korowodzie na plac za domem strażaka, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Biskupiańskiego Zespółu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby OBEJRZEĆ
"Żeby chleba nie zabrakło na stołach naszych gminnych i w całej Polsce"
- Święto plonów, czyli dożynki to wielowiekowa tradycja, którą na terenie naszego samorządu, jak również w całej Polsce, co roku świętujemy. To symboliczne podsumowanie całorocznego trudu pracy na roli oraz symbol troski o to, co w naszym kraju, też na ziemi krobskiej, jest najważniejsze, a to przede wszystkim jest rolnictwo. (...) Zwłaszcza młode pokolenia, ale też przedstawiciele samorządu i administracji rządowej powinni pamiętać, czym właśnie jest trud pracy na roli i doceniać, nie tylko ten kilkunastodniowy okres żniw, ale całoroczną troskę o plon, abyśmy mogli wspólnie świętować - mówił Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.
W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć także odniesienia do chleba jako "symbolu gościnności i obfitości". Do wspomnianego symbolu nawiązał zarówno włodarz gminy Krobia, jak i minister Marlena Maląg.
- Dzięki państwa pracy, każdego dnia jest on na polskich stołach. Jest dla nas wszystkich świętością - powiedziała do rolników minister rodziny i polityki społecznej.
Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli Agnieszka i Sylwester Smektała oraz Agnieszka i Wojciech Walczak. To właśnie na ich ręce trafił wieniec dożynkowy i specjalnie wypieczony na dożynki chleb, które otrzymali z rąk biskupian.
Część artystyczną dożynek gminnych otworzył koncert Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krobi, po czym zaprezentowali się aktorzy z Grupy Teatralnej „Na Fali” i wokaliści Ogniska Muzycznego z Jarocina i z Krobi.
Na stadionie sportowym uczestnicy dożynek mogli obserwować pokaz ratownictwa techniczno-medycznego w wykonaniu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pudliszkach oraz pokaz motocyklowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.