reklama
reklama

Dożynki powiatowe na Świętej Górze już jutro, 15 sierpnia 2023 roku. Dziś przypominamy, jak święto plonów wyglądało 10 lat temu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W przeddzień dożynek powiatowych na Świętej Górze, które zaplanowane zostały na 15 sierpnia 2023 roku, przypominamy, jak święto plonów wyglądało dziesięć lat temu - 15 sierpnia 2013 roku. Wówczas formuła jednego z największych wydarzeń kulturalnych i religijnych w powiecie gostyńskim była nieco skromniejsza, ale równie uroczysta.
reklama

Historia dożynek powiatowych na Świętej Górze jest długa i bogata. Święto ewoluowało i zmieniało swoją nazwę oraz charakter. Współcześnie to jedno z największych wydarzeń kulturalnych i religijnych w powiecie gostyńskim. Uroczysta, polowa msza święta, obrzęd dożynkowy, festyn rodzinny i wieczorne koncerty to główne punkty programu dożynek powiatowych, organizowanych z dużym rozmachem. 

Dziesięć lat temu, w 2013 roku, program dożynek powiatowych na Świętej Górze nie był aż tak bogaty, ale wydarzenie przyciągało sporą grupę mieszkańców, a dziękczynienie za plony składali przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu gostyńskiego. 15 sierpnia 2013 roku mszy świętej w ogrodach klasztoru filipinów przewodniczył biskup Grzegorz Balcerek, który w homilii nawiązywał do potrzeby wiary i wdzięczności za otrzymane dobra, nie tylko od Boga, ale również od otaczających nas w życiu bliskich.

Głos zabrał również ksiądz Marek Dudek, superior świętogórskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. - My tu na ziemi chcemy dziękować Bożej Opatrzności za błogosławieństwo, za wszystkie plony, które udało nam się zebrać, za to, że znowu będzie dla wszystkich chleb. Stajemy, by dzisiaj przeżywać razem tutaj u stóp Wniebowziętej dożynki powiatu gostyńskiego - powiedział.

Filipini przy okazji dożynek powiatowych apelowali o wsparcie finansowe pierwszego etapu remontu świętogórskiej bazyliki, która polegała na izolacji fundamentów świątyni. Zgromadzenie musiało zabezpieczyć wkład własny, który opiewał na 75 tysięcy złotych, reszta pieniędzy pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas dożynek na Świętej Górze w 2013 roku, starostowie: Aurelia Chuda z Rokosowa i Zbigniew Maturski z Celestynowa złożyli na ręce biskupa chleb, a przedstawiciele samorządów i parafii przynieśli piękne, dożynkowe wieńce. Na ręce biskupa trafił też miód ze świętogórskiej pasieki i woreczek z ziarnem pochodzącym z klasztornych pól. Zaczyn na chleb oraz nowy mszał - dar dla sanktuarium świętogórskiego - ofiarowali piekarze. Procesję z darami zakończyły wino i chleb oraz kosz z wędlinami.

Po Eucharystii, odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który rozpoczął zespół Borkowiacy. Samorządowcy ze starostą powiatu gostyńskiego, Robertem Marcinkowskim na czele oraz parlamentarzyści podzielili się chlebem z mieszkańcami ziemi gostyńskiej.

W galerii prezentujemy zdjęcia z archiwum redakcji, przedstawiające dożynki na Świętej Górze, które odbyły się 15 sierpnia 2013 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama