Dni Pogorzeli z serem, ludową muzyką i rockiem

Opublikowano:
Autor:

Dni Pogorzeli z serem, ludową muzyką i rockiem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W najbliższy weekend Pogorzelę zaleją naprawdę dobra i nietuzinkowa muzyka oraz smażony ser w wielu postaciach. Wszystko to Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pogorzeli zaplanował z okazji święta gminy. Ziemia Pogorzelska będzie świętować od piątku do niedzieli. Zabawę rozpocznie seansami filmowymi dla dzieci (godz. 9.00, 11.00) oraz młodzieży i dorosłych (godz. 13.00, 17.00). W sobotę o godz. 14.00 na scenie zaprezentują się zespoły działające przy MGOK oraz wychowankowie placówek oświatowych. Po nich zapanuje rockowa aura. W ramach POGOstacji zagrają lokalne kapele „E.W.R.” oraz „Męczenie Owiec”. Gratką dla miłośników muzyki będą występy trzech zaproszonych zespołów. Wśród nich pojawią się „Instytut” z Wrocławia oraz znane już pogorzelskiej publiczności „Muchy” z Poznania. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast „Cool Kids Of Deth”. Jest to kapela, która może poszczycić się m.in. trzema nominacjami do Fryderyka czy nagród MTV EuropeanAwards. Rockowe szaleństwo zaplanowane jest do godz. 2.00.

W niedzielę natomiast od godz. 14.00 na pogorzelskim rynku wielkie biesiadowanie z serem smażonym w centrum. Będzie można wypróbować różnego rodzaju przetwory serowe, pooglądać sprzęt mleczarski wystawiony przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. O wartościowy pokarm dla ducha zadbają zespoły „Jawor”, „Krotoszanie”, „Hoverla” (polsko-ukraiński 7-osobowy skład czerpiący muzyczne inspiracje z polskiej, ukraińskiej i łemkowskiej muzyki ludowej, rocka oraz reggae), „Bitumen” (cygańsko-czeska kapela grająca na gitarach, basie i bębnach uzupełnionych o skrzypce, mandolinę i instrumenty perkusyjne) oraz „Varsovia Manta” (polski team skupiający się na muzyce folkowej polskiej i słowiańskiej oraz andyjskiej). Impreza potrwa do godz. 23.00.

GWIAZDY PODCZAS ŚWIĘTA SERA SMAŻONEGO 3.06.

BITUMEN

Po raz pierwszy przyjedzie do Polski cygańsko - czeska kapela. Jej muzycy pojawiali się już w naszym kraju, ale w tym składzie i z tym programem jeszcze nie. Liderem jest Gejza Bendig, znany z TerneChave.

TerneChave

Ich brzemienie porównywane niekiedy z Gipsy Kings, opiera się na gitarach, basie i bębnach uzupełnionych o skrzypce, mandolinę i instrumenty perkusyjne. Koncerty przepojone są energią, na którą obojętni są jedynie głusi. To był jeden z najlepszych i odnoszący największe sukcesy, romski zespół w Czechach. Jego leader gitarzysta i wokalista Gejza Bendig kontynuuje karierę muzyczną. Interesują go małe, akustyczne składy grające bardziej tradycyjną muzykę. Taka jest muzyka duetu, pomimo, że zahacza o różne stylistyki jest na wskroś cygańska.

VARSOVIA MANTA

Varsovia Manta to formacja wyjątkowa. Mimo, iż od lat tworzy niejako w "medialnym podziemiu", nadal się rozwija. Od kilkunastu lat muzycy zafascynowani słowiańskimi korzeniami, odeszli nieco od andyjskich początków. Grupa powstała w roku 1982 roku z inicjatywy trzech młodych muzyków związanych artystycznie z naszym rodzimym środowiskiem folkowym, Marka Kaima, Jacka Tratkiewicza i Bogdana Kupisiewicza, oraz inspiratora muzycznego, boliwijskiego multiinstrumentalisty Ernesto Corteza. Początkowa fascynacja dźwiękiem i muzyczną egzotyką folkloru Andów przerodziła się w pasję, która przez następne lata inspirowała muzyków do dalszych poszukiwań, gromadzenia i wzbogacania oryginalnego instrumentarium, prezentacji scenicznych i materiału fonograficznego od Ameryki Południowej, po rodzimy folklor. Pierwsza płyta zespołu wydana przez Polskie Nagrania w roku 1987, była wówczas pierwszą i zarazem jedyną na naszym rynku fonograficznym pozycją prezentującą ludową muzykę Boliwii, Peru i Ekwadoru, oraz jednym z pierwszych w kraju wydawnictw folkowychW roku 1986 grupa nawiązała współpracę z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym przygotowując "Misa Criolla" i "NavidadNuestra" Ariela Ramireza. Owocem tej współpracy, obok wydanej staraniem W.Ch.M. kasety, było trzykrotne tournťe po większości krajów Europy Zachodniej. Do dziś zespół zagrał ponad tysiąc koncertów, jak sami się chwalą w miejscach i krajach, których nie ma już na mapach. Od kilkunastu lat skupiają się w swojej twórczości na polskich i słowiańskich korzeniach, choć oczywiście nie odeszli od muzyki granej na początku istnienia. W 2010 r, po 15 latach od ostatniego wydawnictwa nagrali płytę "Między nami Słowianami", już z nowym materiałem. Sami o sobie piszą: "Nie jesteśmy misjonarzami, archeologami, niczego nie odkrywamy ani niczego nie niszczymy, jesteśmy wyłącznie totalnymi pasjonatami czystych, mądrych dźwięków, które podświadomie bierzemy za 'swoje'. Jeśli komu z nami po drodze z własnej woli to świat się śmieje, dusza śpiewa".

HOVERLA

To polsko-ukraiński 7 osobowy skład czerpiący muzyczne inspiracje z polskiej , ukraińskiej , łemkowskiej muzyki ludowej , rocka , reggae , ska.

GWIAZDY 2.06 SOBOTA

COLL KIDS OF DEATH

Od dziesięciu lat są w grze, przetrzymując wszystkie wahania polskiego rynku muzycznego. Jeden z najlepiej rozpoznawalnych i nowatorskich polskich zespołów rockowych XXI wieku powrócił w 2011r. z nowym albumem pt. „PLAN EWAKUACJI". Ukazuje on nowe oblicze zespołu. To indie-popowy materiał z filuternymi syntezatorami, dużą przestrzenią na gitarach i niemal biesiadnymi bassline'ami. Nie była to jedyna niespodzianka, którą zespół przygotował dla fanów w roku 2011. W grudniu 2011r. światło dzienne ujrzała długo oczekiwana reedycja pierwszej, kultowej - płyty CKOD. Płyta ukazała się w 10. rocznicę premiery oryginału. Płyta prekursorska bijąca beatem naszych czasów, muzycznie pełna pierwotnych emocji, buntu przeciw komercyjnemu charakterowi życia. Wyrazistość, bezkompromisowość i szaleństwo - to słyszymy i czujemy patrząc na scenę, gdzie 6 chłopaków robi swoje i to co robi jest w 100 % porywające, bo na scenie są autentyczni.

MUCHY

Grupa została założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszkę, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. Jej członkowie przyznają się do inspiracji takimi wykonawcami, jak: The Smiths, The Velvet Underground, Modest Mouse, Guided by Voices czy Republika. W 2005 roku na składance Tribute to Partia ukazał się cover utworu "Nieprzytomna z bólu". Był to pierwszy zarejestrowany w studiu materiał grupy. Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik Machina i Program 3 Polskiego Radia. Pierwszy singel zespołu pt. Miasto doznań osiągnął w maju 2007 r. 7. miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

INSTYTUT z WROCŁAWIA

Zespół Instytut to przede wszystkim śpiewane po polsku, inteligentne, zadziorne i poetyckie teksty oraz melodyjność, której zdecydowanie brakuje na rodzimym rynku muzycznym. Był uczestnikiem i laureatem takich festiwali jak: FAMA, KFPP Opole, Jarocin Festiwal, WROCK Festiwal, Muzyczna Bitwa Polskiego Radia Wrocław. W 2009 roku wydał debiutancki minialbum "Niewidzialne Ściany Dźwięków". W kwietniu tego roku ukazała się ich druga EP, która podobnie jak wcześniejsza, została sfinansowana przez fanów na portalu megatotal.pl. Ukończył również pracę nad debiutanckim pełnowymiarowym krążkiem "Ludzie i miejsca".

CIEKAWOSTKAMI IMPREZY BĘDĄ JAK ZWYKLE KONKURSY NA SMAŻONY SER, KTÓRY PRZYGOTUJĄ MIEJSCOWE KGW ORAZ 300 LITRÓW ZUPY SEROWEJ PRZYGOTOWANEJ W NOWYM PIĘKNYM KOTLE PANA KONARCZAKA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE