reklama

Dni Krobi - turniej sołectw, naukowe eksperymenty i ciekawe występy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDni Krobi trwają w najlepsze. Gwoździem programu jest koncert Ani Wyszkoni, ale zanim na scenie pojawi się gwiazda wieczoru, sporo dzieje się na krobskich plantach. Dużo emocji wzbudził turniej sołectw, na scenie prezentowali się uzdolnieni mieszkańcy gminy, najmłodsi ustawiają się w długiej kolejce do miasteczka dmuchańców.
reklama

Dni Krobi - drugi dzień rozpoczął turniej sołectw

Dni Krobi rozpoczął jarmark na zrewitalizowanym rynku, o czym pisaliśmy TUTAJ. W niedzielę, 18 czerwca 2023 roku, przyszedł czas na drugą odsłonę święta miasta. Tym razem impreza rozkręcała się na miejscowym boisku i plantach. Zaczęło się od drugiego turnieju sołectw, w którym wystartowało dziewięć drużyn. Każda składała się z 6 dorosłych i 3 dzieci. Organizatorzy przygotowali dla uczestników sołeckich zmagań ciekawe konkurencje. Trzeba przyznać, że członkowie drużyn nie mieli łatwego zadania.

Sporo emocji wzbudzały choćby rzut snopkiem, czy wyścig prześcieradeł. Nie zabrakło turnieju strzeleckiego, przeciągania liny, biegu z wodą i konkurencji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Ostatnia konkurencja była dla uczestników turnieju niespodzianką. Musieli w jak najkrótszym czasie przejechać slalom nietypowym rowerem. 

- Sołectwa bardzo chętnie biorą udział w turnieju. Uczestnicy wcześniej otrzymali informacje o tym, jakie będą konkurencje, ale nie dawaliśmy im dokładnych instrukcji, dlatego poszczególne konkurencje mogły się okazać małym zaskoczeniem - mówi Anna Krzyżostaniak, dyrektor centrum kultury w Krobi, które przygotowało obchody święta miasta.

Ostatecznie pierwsze miejsce w turnieju sołectw w Krobi zajęły Sułkowice. Drugi był Ziemlin, a trzecia - Potarzyca. Zwycięzcy zmagań otrzymali odpowiednio 2,5 tysiąca złotych, 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł. Pieniądze mogą wydać na dowolny cel związany z działalnością sołectwa, najczęściej decydują się na organizację wydarzenia kulturalnego. 

- Łatwo nie było, ale dopisało nam trochę szczęścia. Przed turniejem przećwiczyliśmy tylko jedną konkurencję, panie trenowały strzelanie z wiatrówki. Najtrudniejszym zadaniem był wyścig w prześcieradle i konkurencja-niespodzianka - podsumowuje Marcin Ciężyński, sołtys Sułkowic. -  Jeszcze nie zdecydowaliśmy, na co wydamy nagrodę, ale będzie to raczej festyn - dodaje.    

Sporo atrakcji podczas drugiego dnia Dni Krobi

Poza turniejem sołectw atrakcji dla uczestników Dni Krobi nie brakowało. Na scenie prezentowały się przedszkolaki oraz Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krobi. Podczas jej występu przed szerszą publicznością zadebiutowali bracia Franek i Stasiu Szymkowiak. Można było podziwiać akrobacje rowerowe w wykonaniu Jonasza Pakulskiego, uczestnika X edycji programu Mam Talent. Były pokazy taneczne, prezentacje młodych wokalistów, animacje dla dzieci, koncert zespołu "Tacy Nie Inni" z Krotoszyna.

Tradycyjnie sporym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się miasteczko dmuchańców, a także stoiska z grami, zabawami i warsztatami dla dzieci. Nie brakowało także stoisk gastronomicznych.

Stoisko stowarzyszenia Mercury, czyli spotkanie z nauką podczas Dni Krobi

Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko stowarzyszenia Mercury. Dzieci i młodzież mogli poznawać tajniki nauki, zdobywając jednocześnie naklejki. Zebranie kompletu naklejek uprawniało do wzięcia udziału w losowaniu nagród, między innymi mikroskopu i teleskopu. Młodzi adepci nauki zgłębiali między innymi tajemnice geologii i geografii, poznawali źródła czystej energii, zajmowali się elektrotechniką, a także eksperymentowali z prostymi maszynami.

- To podsumowanie projektu "Nauka przez doświadczenie", który realizowaliśmy dzięki unijnemu dofinansowaniu - mówi Katarzyna Łabęda, prezes stowarzyszenia Mercury w Krobi. - Na naszych stoiskach mamy między innymi dwa drony sprowadzone z wystawy w Austrii, które mogą mieć zastosowanie w górnictwie, czy elektrowniach atomowych oraz drewnianą konstrukcję mostu wykonaną według projektu Leonarda da Vinci.  

Ostatnim akcentem Dni Krobi będzie koncert Anny Wyszkoni (godz. 20.30). Jak przyznaje dyrektor centrum kultury, wybierając gwiazdę wieczoru organizatorom zależało na jednym.

- Chcieliśmy, by przed krobską publicznością wystąpił artysta, którego utwory znają starsi i młodsi, taki który połączy pokolenia - zdradza Anna Krzyżostaniak. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama