Reklama

Dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Koncert charytatywny na Świętej Górze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Koncert charytatywny na Świętej Górze - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zapowiada się ciekawy muzycznie i artystycznie koncert na Świętej Górze. Tym razem ma to być wydarzenie charytatywne, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc ukraińskim dzieciom i młodzieży.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, w związku z sytuacją wojenną w Ukrainie zamierza włączyć się w pomoc charytatywną dla uchodźców. Mając na uwadze to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski chce zorganizować koncert „Dla Ukrainy”, który odbędzie się w bazylice na Świętej Górze. 

Wejściówki na koncert jednocześnie są cegiełkami

- Dotychczas wstęp na wszystkie koncerty, organizowane przez nasze Stowarzyszenie był bezpłatny. W obecnej sytuacji planowany koncert charytatywny będzie jedynym wydarzeniem, na które będziemy rozprowadzać płatne wejściówki - cegiełki - wyjaśnia Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny koncertu. 

Wejściówki - cegiełki można kupić w cenie 30 zł, 50 zł oraz 100 zł - według możliwości ofiarodawcy.  Zakup cegiełki umożliwi wejście na koncert, ale nie oznacza rezerwacji w jakimś konkretnym miejscu (organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie na koncert). Wejściówki do nabycia w furcie klasztornej i GOK Hutnik, będzie można kupić je też bezpośrednio przed koncertem.

- Zwracamy się do wszystkich mecenasów kultury i przyjaciół, w tym również do mieszkańców powiatu gostyńskiego z prośbą o wsparcie idei koncertu poprzez zakup cegiełek lub darowiznę, którą w całości przekażemy na rzecz potrzebujących - proszą organizatorzy.

Idea koncertu charytatywnego na Świętej Górze

Koncert charytatywny „Dla Ukrainy” odbędzie się 7 maja o godz. 20.00 w bazylice świętogórskiej. Dochód z koncertu przeznaczony będzie dla pomoc ukraińskim dzieciom, młodzieży i ich rodzinom, przybyłym do powiatu gostyńskiego. 

- Szczególnie chcemy pomóc dzieciom i młodzieży w ich edukacji i rozwijaniu talentów - informuje Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny koncertu.

Wszystkie pieniądze, zebrane podczas koncertu przekazane zostaną Ukraińcom, zamieszkującym w powiecie gostyńskim za pośrednictwem Stowarzyszenia „Dziecko” z Gostynia. Trafią do ukraińskich dzieci i młodzieży w formie stypendiów lub finansowej pomocy doraźnej. 

Cel wydarzenia szlachetny, nic dziwnego więc, że - zgodnie z ideą koncertu - artyści, wszyscy wykonawcy oraz obsługa techniczna zrezygnowali z honorariów i wynagrodzenia. 

  • GOK "Hutnik" zadba o nagłośnienie i oświetlenie koncertu, plakatowanie miasta i sprzedaż cegiełek,
  • Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach - zaproponowało wykonanie projektów plakatu i cegiełek oraz pomoc w organizacji koncertu,
  • Drukarnia REAL w Gostyniu za darmo wykona druk plakatów i cegiełek

 

Znamienici artyści na scenie w bazylice na Świętej Górze

Wszystko wskazuje na to, że już dziś warto zarezerwować sobotni majowy wieczór (dokładnie 7 maja) i po nabyciu cegiełki wybrać się na Świętą Górę na koncert charytatywny „Dla Ukrainy” by posłuchać zaproszonych artystów, którzy dostarczą niezapomnianych emocji.

- Zaproszeni przez nas artyści z Ukrainy i Polski wykonają wspaniałe dzieła, charakterystyczne dla swoich kultur. Wystąpią między innymi: Marzena Michałowska, i Tomasz Krzysica - śpiewacy wykonają najpiękniejsze arie i pieśni o zabarwieniu patriotycznym - zachęca w imieniu organizatorów Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny koncertu. 

Osoby, które wezmą udział w wydarzeniu usłyszą kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego czy Alfonsa Szczerbińskiego.

W bazylice świętogórskiej będzie można zobaczyć także Yarynę Rak ze Lwowa, która zaśpiewa min. modlitwę „Diwo” o. Kozarenko Bogorodyce.

Wystąpią również: wielokrotnie nagradzana Marina Terlecka (śpiew i bandura), oraz światowej sławy skrzypaczka Bogdana Pivnenko, która zaprezentuje utwory na skrzypce z fortepianem. Będą to kompozycje Silvestrova, M. Michalowicza Skornika, Nikolaja Witaljewicza Łysenki. 

- W czasie koncertu usłyszymy także wzruszające świadectwa naszych przyjaciół z Ukrainy, w tym także czasowo przebywających na Świętej Górze, gdzie księża filipini prowadzą wraz z samorządem powiatowym ośrodek dla 57 uchodźców - zachęca Leszek Jankowski. 

Organizatorzy i partnerzy charytatywnego wydarzenia: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu, Duszpasterstwo Młodzieży Oratoryjnej, gmina Piaski, gmina Gostyń, poza tym GOK Hutnik, CKiB w Piaskach. Nie tylko artyści, ale też osoby zaangażowane w organizację koncertu zrezygnowali z wynagrodzenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy