reklama

" Cztery pory roku" Vivaldiego na finał XVIII Festiwalu Musica Sacromontana. Niesamowite skrzypce Roberta Bachary i wykład o Jadwidze Zamoyskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

" Cztery pory roku" Vivaldiego na finał XVIII Festiwalu Musica Sacromontana. Niesamowite skrzypce Roberta Bachary i wykład o Jadwidze Zamoyskiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW niedzielę, 8 października 2023 r. ławki w bazylice świętogórskiej zajęte były do ostatniego miejsca. Finałowy koncert w wykonaniu Capella Cracoviensis i niesamowitego Roberta Bachary na skrzypcach oraz interesujący wykład o Jadwidze Zamoyskiej z okazji 100. rocznicy jej śmierci, zwieńczyły tegoroczny, XVIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.
reklama

Niedzielny koncert w bazylice na Świętej Górze w ramach XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana dedykowany został Fundacji Zakłady Kórnickie z okazji 100-lecia śmierci sługi bożej Jadwigi Zamoyskiej.

Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego wybrzmiały z bazylice świętogórskiej

Na scenie przed ołtarzem głównym tym razem zaprezentowała się Capella Cracoviensis z Krakowa pod dyrygenturą Jana Tomasza Adamusa, który grał również na organach. W trzech odsłonach zagrali i zaśpiewali kolejno: Orgelsolomesse, Ave verum – Wolfganga Amadeusza Mozarta; Elegischer Gesang  – Ludwiga van Beethovena oraz najbardziej znane Cztery Pory Roku - Antonio Vivaldiego. 

Partie solowe na skrzypcach z niesamowitą wirtuozerią zagrał Robert Bachara, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, specjalizujący się w muzyce barokowej. Z upodobaniem stosuje on scordaturę (przestrojenie) skrzypiec.       

Musica Sacromontana pod opieką trzech kobiet

Na zakończenie niedzielnego koncertu, a tym samym tegorocznej edycji Musica Sacromontana kilka ważnych słów dodał superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.  

- Był to niezwykły koncert, który miały w swojej opiece trzy kobiety. Pierwsza, Jadwiga z Działyńskich Zamoyska, działaczka społeczna, której dedykowany był ten wieczór w 100. rocznicę jej śmierci –  powiedział ks. Marek Dudek COr. - Druga, Zofia z Opalińskich Konarzewska, dzięki której spotykamy się w tej bazylice. To jej trud, wysiłek i starania po śmierci męża dały nam tę piękną świątynię. I trzecia z kobiet, najważniejsza, bez której to miejsce było by nieistotne - Matka Boska, Róża Duchowna. 

Podkreśił też, że chociaż festiwal się skończył, jednak członkowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. J. Zeidlera z pewnością mają już kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z muzyką oratoryjną.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama