Przechodnie i odpoczywający na gostyńskich plantach nie ukrywali zdziwienia, kiedy w parku nagle stanął przenośny projektor, ekran i zaczęto wyświetlać kontrowersyjny film. A to wszystko w ramach projektu „Czyste czytanie”, który realizuje biblioteka miejska w Gostyniu.
Akcję pod nazwą „Filmowy eksperyment artystyczny” prowadziła młodzież, współpracująca z placówką. Krótkie dzieło dotyczyło powszechnego nieoszczędzania zasobów przyrodniczych. - Podczas wcześniejszych przygotowań zasugerowaliśmy ogólnie, że filmik ma dotyczyć szeroko pojętej dbałości o środowisko, tematów ekologicznych, a młodzi ludzie po konsultacji z nami nagrali go z wybranymi przykładami - wyjaśnia Magdalena Bulińska, koordynator projektu.
Na początku dzieła pojawia się pytanie: „Czy tak wygląda Twój dzień?”. Następnie film pokazuje zachowania niewłaściwe, spotykane w codziennym życiu - np. mycie zębów i zostawianie odkręconej wody czy niewyłączanie światła po wyjściu z łazienki. Podjęto też wątek wyrzucanych obojętnie gdzie baterii, np. do kosza w mieście czy domowego kubła na śmieci, a także wykorzystywania plastikowych reklamówek podczas zakupów.
25 lipca między drzewami stanął przenośny ekran i projektor. Gostyńska młodzież zachęcała przechodniów i osoby odpoczywające w parku do obejrzenia krótkiego dzieła. Celem akcji było wywołanie dyskusji o ekologii, skłonienie mieszkańców do refleksji na temat swojego zachowania i przyzwyczajeń oraz zmiany nawyków na bardziej ekologiczne i oszczędne.
- Zainteresowanie przechodniów i odpoczywających było - oglądali film, komentowali, dyskutowali. Zastanawiali się, jak jest to jest u nich w domu. Reakcje były różne. Niektórzy twierdzili, że nie dbają o to, czy światło w łazience się świeci, zostawiają wodę odkręconą i uznali, że powinni zmienić te przyzwyczajenia. Inni w ogóle nie ujawniali, co myślą - mówi Magdalena Bulińska.
Poza tym młodzi ludzie zachęcali odpoczywających w parku do wypełniana ankiety na temat zachowań ekologicznych (to załącznik do wszystkich cyklicznych wydarzeń z projektu pn. „Czyste czytanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W akcji na plantach wzięło udział ponad 25 osób.