reklama

Chór "Zaczarowana melodia" w Gostyniu czaruje śpiewem już od 20 lat. Wyjątkowe urodziny, prezenty - w tym kasa od burmistrza Gostynia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaEnergię do działania czerpię od tych dzieci. Kiedy staję przed nimi, a one patrzą na mnie tymi swoimi oczami, to dostaję taki wiatr w skrzydła, że tego nie da się opisać - powiedziała Ewa Kuśnierek, założycielka i dyrygentka chóru szkolnego „Zaczarowana Melodia”. Chór od 20 lat z powodzeniem działa w szkole nr 5 w Gostyniu. 14 czerwca 2023 r. odbyło się urodzinowe przyjęcie. 
reklama

Goście licznie przybyli do hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Wśród nich znaleźli się dyrektorzy oraz przedstawiciele pozostałych szkół i przedszkoli gostyńskiej gminy, instytucji kultury, a także włodarze gminy i powiatu, pozostali samorządowcy oraz urzędnicy. Jednak największą  grupę gości stanowili rodzice i bliscy samych jubilatów - czyli dzieci śpiewających w chórze.

- Bardzo się cieszę i doceniam, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie, bo jest to dowód, że doceniacie nasze wysiłki muzyczne, że możemy na was liczyć w naszej codziennej pracy na rzecz młodego pokolenia - powiedziała Katarzyna Smektała, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu.

Nazwa i logo dla chóru działającego przy Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu

W kilku słowach przybliżyła historię chóru szkolnego „Zaczarowana Melodia”, który powstał z inicjatywy Ewy Kuśnierek, absolwentki studiów magisterskich na wydziale dyrygentury chóralnej, edukacji muzycznej i muzyki kościelnej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od początku swojej działalności chór zapisał się na kartach historii bazyliki świętogórskiej, gdyż tam po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje umiejętności w czasie misterium bożonarodzeniowego, które na stałe wpisało się w jego tradycję. 

reklama

- Pierwsze misterium odbyło się we współpracy ze Szkołą Podstawową w Lubiniu, gdzie ówczesnym dyrektorem był Mirosław Radoła. Nosiło ono tytuł „Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, by odtajało serce”. Zaprezentowane zostało społeczności lokalnej w klasztorze w  Lubiniu oraz w bazylice na Świętej Górze - przypomniała Katarzyna Smektała.

Od tamtego czasu minęło 20 lat, misteriów przedstawiono wiele, każde było niezwykle precyzyjnie przygotowane, tematyka każdego była zupełnie inna. Corocznym przygotowaniem scenariusza zajmowała się Beata Kopaszewska. W występach uczestniczyli nie tylko chórzyści, lecz także rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele władz Gostynia, którzy w zależności od tematyki misterium wcielali się w różne postacie. W roku szkolnym 2009/2010 chór otrzymał nazwę "Zaczarowana Melodia", której pomysłodawczynią była nauczycielka języka polskiego z „Piątki” - Magdalena Woźniakowska. 

reklama

"Zaczarowana Melodia" promuje szkołę, miasto i gminę

„Zaczarowana Melodia” jest jedynym chórem wokalnym w gminie Gostyń promującym szkołę nr 5 i miasto. Obecnie liczy 56 osób. Chętni uczniowie śpiewanie w chórze zaczynają już w klasie pierwszej i kontynuują przez cały okres nauki w szkole podstawowej.

Od 2023 roku chór posiada własne logo, którego pomysłodawcami są uczennice Gabriela Konieczna i Anna Marciniak. Podczas jubileuszowej uroczystości otrzymały podziękowania i upominki. 

Do wspólnego śpiewania z artystami polskiej sceny muzycznej w bazylice na Świętej Górze chór "Zaczarowana Melodia" po raz pierwszy został zaproszony w 2010 r. Chórzyści wystąpili m.in. u boku Skaldów, Magdy Anioł, zespołu „U studni”. Zaśpiewali z Eleni, z zespołem Mikroklimat, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Włodzimierzem Korczem, Zbigniewem Wodeckim oraz Stanisławą Celińską. Na każdy występ piękne stroje dla dzieci wyczarowała Teresa Mikołajczyk. 

reklama

Z osiągnięć chórzystów dumne są władze gminy i samorządowcy, co otwarcie wyraził podczas jubileuszu burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak. Do dyrygentki Ewy Kuśnierek skierował życzenia niesłabnącego zapału i motywacji do kontynuacji śpiewaczej pasji oraz wielu artystycznych uniesień. Włodarz gostyńskiej gminy podziękował również za reprezentowanie Gostynia na wielu scenach u boku najlepszych polskich artystów. 

- Pani dyrygent oraz byłym i obecnym chórzystom życzę zdrowia, sił i wytrwałości w dalszym przemierzaniu muzycznej podróży życia. Niech ta zaczarowana przygoda trwa nadal, umilając trudy codzienności szerokiej rzeszy słuchaczy - powiedział Jerzy Kulak.

Z kolei przewodniczący gostyńskiej rady miejskiej, Mirosław Żywicki podziękował chórzystom, za to, że pokazują, jak piękny może być świat i życie, które obdarza człowieka różnymi talentami. Życzył jubilatom, by każdy z chórzystów "przez talent, który ma, który rozwinął, umiał ze swojego życia stworzyć prawdziwe arcydzieło sztuki, a poprzez śpiew pozwolił zainspirować drugiego człowieka". 

Jubileusz chóru "Zaczarowana Melodia" - pierwszy przelew dla dyrygentki

Chórzyści otrzymali prezent niespodziankę – gmina ufundowała tort urodzinowy i okolicznościową statuetkę. Natomiast Ewa Kuśnierek, jako dyrygentka, dostała nagrodę finansową. Burmistrz Kulak, wręczając ją podczas uroczystości, dał do zrozumienia, że nie przepada za promesami i „kartonowymi czekami z kwotami”.

- Modne w ostatnich latach stało się wręczanie takich wielkich czeków. To już jest trochę żenujące. Nie mam takiego dużego czeku. Pani Ewa po prostu dostała przelew na konto i wszystko wie – powiedział Jerzy Kulak. 

O drugim przelewie burmistrz wspomniał pod koniec uroczystości, podczas pożegnania Katarzyny Smektały - dyrektorki szkoły nr 5 w Gostyniu - CZYTAJ TUTAJ.

Bajka muzyczna dla gości z okazji 20-lecia szkolnego chóru

Podczas jubileuszowej uroczystości chór wraz z towarzyszącym mu zespołem muzycznym przedstawił bajkę „W szkatułce marzeń”. Morał przedstawienia jest taki: warto być sobą, nie ulegać wpływom innych, robić to, co jest zgodne z własnymi wartościami. Scenariusz do bajki napisała Beata Kopaszewska, nauczycielka j. polskiego w SP nr 5 w Gostyniu. 

- Został przygotowany tak, byśmy z chórem mogli zaśpiewać nasze autorskie piosenki, które powstały z poezji Magdy Michnowskiej - niestety nieżyjącej już mojej przyjaciółki. Nieskromnie napisałam muzykę. I tak powstała ta dzisiejsza muzyczna bajka - wyjaśnia Ewa Kuśnierek, dyrygentka „Zaczarowanej Melodii”.

Po spektaklu dyrygentka przyznała, że jest bardzo wzruszona i szczęśliwa, chociażby dlatego, że wciąż znajduje się ogromna rzesza dzieci, które chcą śpiewać i spędzać razem czas.

- Bo chyba o to w tym wszystkim najbardziej chodzi, żebyśmy wspólnie coś robili nie tylko dla siebie, ale też dla innych - stwierdziła Ewa Kuśnierek. 

Na przyszłość życzy sobie i chórzystom licznych występów przy szerokiej publiczności.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama