Reklama

Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach zamknięte?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Urząd Gminy Piaski

Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach zamknięte? - Zdjęcie główne

Każdy remont zaczyna się od bałaganu, a potem jest tylko lepiej | foto arch. Urząd Gminy Piaski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mieszkańcy Piasków i okolic mają utrudniony dostęp do kultury. Powód jest prozaiczny - ruszył remont budynku przy ul. Strzeleckiej, w którym mieści się Centrum Kultury i Biblioteka. Kompleksowa termomodernizacja potrwa kila miesięcy.

Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach to prężnie działająca instytucja kulturalna, prowadząca kilkanaście sekcji, oferująca różnorodne tematycznie zajęcia dla małych i dużych mieszkańców gminy Piaski. Prace remontowe i termoizolacyjne rozpoczęły się 10 stycznia.

. - Inwestycja obejmuje m.in. docieplenie budynku płytami styropianowymi grubości 14 cm, w części podpiwniczonej będą to płyty ze styroduru – wyjaśnia Witold Furmaniak, inspektor ds.inwestycji i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Piaskach. - Istniejące pokrycie dachowe części wyższej, gdzie występuje eternit i stara blacha trapezowa zostanie wymienione na blachodachówkę wraz z warstwami dociepleniowymi. Kotłownia węglowa zostanie zastąpiona piecami zasilanymi na gaz. Instalacje C.O., zimnej i ciepłej wody będą nowe.

Zadanie obejmuje także wykonanie instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej - na sali głównej będą dwa klimatyzatory kasetonowe, natomiast w salce bocznej i w bibliotece klimatyzatory ścienne. Zostanie wykonana nowa instalacja elektryczna i oświetleniowa. Na dachu będzie wykonana instalacja fotowoltaiczna. Zakres prac opiewa na kwotę 1.495.585,42 zł brutto. Zadanie wykonuje firma BUD-REM Sp.J. Roman Błaszczyk, Piotr Pawlaczyk z Jarocina.

Czy remont oznacza zamrożenie działalności domu kultury?

Podstawowe pytanie brzmi, czy w związku z tak gruntownym remontem ośrodek kultury będzie przez ponad pół roku zamknięty?

- W tym momencie jest to jeden plac budowy, będzie przeprowadzany demontaż dachu i docieplanie ścian - dodaje urzędnik.

Na tę chwilę budynek jest wyłączony z użytkowania, ale to nie znaczy, że gmina Piaski będzie zupełnie pozbawiona dostepu do kultury. Przypomnijmy, że w gminnym ośrodku kultury działa kilkanaście sekcji. 

- Centrum kultury działa w innej formule. Planujemy od 1 lutego wyłączenie obiektu z użytkowania na przynajmniej dwa miesiące - deklarował niedawno Sebastian Nowak, dyrektor piaskowskiego ośrodka kultury. - Część sekcji przenieśliśmy do zaprzyjaźnionych sal, nad resztą dyskutujemy. 

Co z biblioteką?

O ile zajęcia tematyczne można zorganizować tak, by odbywały się w innych lokalizacjach, o tyle zasoby biblioteczne są właściwie nie do ruszenia. Co zatem z działalnością biblioteki w Piaskach?

- Biblioteka jest zamknięta od 1 lutego - mówi sS Nowak, dyrektor CKiB w Piaskach. - Na czas remontu zapraszamy do filii w Szelejewie i Bodzewie.

Dopiero zaczęli... ale kiedy koniec?

Oczywiście sam generalny remont był potrzebny, ale każdy chciałby wiedzieć, kiedy się skończy.

- Termin realizacji zadania  na umowie to 30 sierpnia, ale na pewno firma będzie chciała zakończyć inwestycje jak najszybciej – dodaje W. Furmaniak. - Wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury gmina składała już kilkakrotnie, ale bez powodzenia, zawsze zabrakło tego punktu do zatwierdzenia. Dokumentacja była już gotowa w 2019 r.

Na powyższą inwestycję gmina Piaski otrzymała 800 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy